Argint și bronz pentru România la Europenele de scrimă din Franța
Reprezentativa României a încheiat cu două medalii întrecerile din cadrul Campionatelor Europene de scrimă de la Antony, din Franța, ambele în competiția de masculină de sabie. Scrimerii tricolori au obținut un argint la sabie pe echipe și un bronz la individual, prin George Dragomir.
Teamul României alcătuit dinGeorge Dragomir, Vlad Covaliu, Radu Nițu și Răzvan Ursachi a avut un parcurs excelent până în finală. A eliminat Marea Britanie, scor 45-22, a trecut cu brio de echipa Rusiei care a concurat sub steag neutru (AIN), scor 45-27, iar în semifinale a învins Franța cu scorul 45-42.
În ultimul act, elevii antrenorilor Alin Badea și Tiberiu Dolniceanu au cedat în fața reprezentanților Ungariei, la capătul unei dispute extrem de tensionate. Românii au condus, maghiarii au egalat, tricolorii au revenit, iar pe final cei care s-au impus cu scorul 45-43 au fost ungurii.
La individual, sabrerul George Dragomir a obținut medalia de bronz la capătul unui parcurs onorabil. A ieșit din grupe cu 5 victorii și a fost desemnat favoritul numărul 1 pe tabloul principal, unde s-a calificat în semifinale după victoriile în fața lui Santiago Madrigal, din Spania (scor 15-7), campionului mondial en-tire Sandro Bazadze din Georgia, scor 15-13, și ungurului Krisztian Rabb, scor 15-14.
În penultimul act însă, cu medalia de bronz asigurată, George Dragomir nu a trecut de francezul Jean Philippe Patrice (scor 7-15).
Patrice a câștigat ulterior aurul în fața compatriotului său Maxime Pianfetti, scor 15-13. Cealaltă medalie de bronz a revenit ungurului Andrasz Szatmari.
Sursa foto: European Fencing Confederation