Nadia Comăneci, Ordinul Național Steaua României în grad de Mare Cruce
În anul 2026, dedicat celebrării primei note olimpice de 10.00 din gimnastica artistică, obținută de Nadia Comăneci la JO Montreal 1976, marea gimnastă a fost decorată de președintele Nicușor Dan cu Ordinul Național Steaua României în grad de Mare Cruce, cea mai înaltă distincție a statului român.
Distincția i-a fost oferită Nadiei ”în semn de înaltă recunoștință, prețuire și mândrie pentru dăruirea și profesionalismul de excepție cu care a contribuit la consolidarea prestigiului olimpic al țării noastre, redefinind pentru totdeauna limitele excelenței umane și înscriindu-și numele în patrimoniul sportiv și identitar al României”.
”Uitându-mă la fetița de 14 ani și gândindu-mă ce înseamnă să concurezi la Jocurile Olimpice, chiar eu mă emoționez, văzând acea fetiță cu tăria pe care a putut să o aibă la 14 ani și mai ales la bârnă, care este atât de dificilă și în momentul în care intri într-o competiție mare, cum e Olimpiada, încep să îți tremure puțin picioarele”, a povestit Nadia Comăneci, după ceremonie.
La ceremonia de la Palatul Cotroceni, Mișcarea Olimpică a fost reprezentată de Mihai Covaliu, președintele Comitetului Olimpic și Sportiv Român și Spiros Kapralos, președinte Asociației Comitetelor Olimpice Europene (EOC)
Sursa foto: Raed Krishan