You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Stiri COSR

Ionela și Marius Cozmiuc, purtătorii de drapel al României la Ceremonia de deschidere a Paris 2024

Membrii Comitetului Executiv (ComEx) al Comitetului Olimpic și Sportiv Român au decis astăzi ca Ionela și Marius Cozmiuc, doi dintre canotorii de top ai României, să fie purtătorii de drapel ai TEAM ROMANIA la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice Paris 2024.

Dintre cele mai importante performanțe ale celor doi mari sportivi:
Ionela Cozmiuc:
Campionatele Europene: 3 AUR – Szeged 2024 (LW2x), Bled 2023 (LW1x), Munchen 2022 (LW1x), 1 BRONZ – Poznan 2020 (LW2x)
Campionatele Mondiale: 3 AUR –Racice 2022 (LW1x), Plovdiv 2018 (LW2x), Sarasota 2017 (LW2x), 1 BRONZ – Linz 2019 (W2x)
Participări la Jocurile Olimpice - Rio 2016, Tokyo 2020, Paris 2024

Marius Cozmiuc:
Campionatele Europene: 2 AUR – Munchen 2022 (M2-), Poznan 2020 (M2-), 5 ARGINT – Bled 2023 (M8+), Lucerna 2019 (M2-), Racice 2017 (M4-), Sevilla 2013 (M4-), Varese 2012 (M4-), 1 BRONZ – Glasgow 2018 (M2-)
Campionatele Mondiale: 1 AUR – Racice 2022 (M2-), 1 ARGINT – Plovdiv 2018 (M2-)
Jocurile Olimpice: 1 ARGINT – Tokyo 2020 (M2-)
Participări la Jocurile Olimpice : Londra 2012, Rio 2016, Tokyo 2020, Paris 2024

De asemenea, ComEx a validat astăzi participarea celor 107 sportivi ai TEAM ROMANIA de la 18 sporturi:

1. Atletism
Delvine Relin Meringor, Joan Chelimo Melly –maraton
Andrea Miklós – 400 m
Alina Rotaru Kottmann – săritura în lungime
Bianca Ghelber – aruncarea ciocanului
Stella Rutto - 3000 m obstacole
Alin Firfirică - aruncarea discului)
Alexandru Mihăiță Toader - aruncarea suliței
Andreea Taloș, Diana Ion – triplusalt
Rareș Toader – aruncarea greutății
Florentina Iusco – triplusalt și săritura în lungime
Daniela Stanciu - săritura în înălțime

2. Box
Lăcămioara Perijoc – 54 kg

3. Canoe
Cătălin Chirilă – C1 - 1000 m
Oleg Nuță, Ilie Sprincean – C2 - 500 m

4. Canotaj – 12 echipaje – 45 sportivi + 4 rezerve
Gianina Van Groningen, Ionela Cozmiuc, Ioana Vrînceanu, Denisa Tîlvescu, Ancuța Bodnar, Andrada Moroșanu, Mădălina Moroșan, Emanuela Ciotău, Alexandra Ungureanu, Patricia Cireș, Larisa Bogdan, Maria Lehaci, Magdalena Rusu, Iuliana Bălăucă, Adrana Adam, Roxana Anghel, Mădălina Bereș, Iuliana Buhuș, Geanina Juncanariu, Andreea Popa, Amalia Bereș, Simona Radiș, Victoria Petreanu – feminin; Rezerve: Mariana Dumitru, Cristina Drugă
Mihai Chiruță, Andrei Cornea, Florin Enache, Leontin Nuțescu, Andrei Lungu, Florin Horodișteanu, Ioan Prundeanu, Florin Arteni, Claudiu Neamțu, Ștefan Berariu, Iulian Chelaru, Andrei Mândrilă, Laurențiu Danciu, Mihăiță Țigănescu, Ciprian Tudosă, Constantin Adam, Sergiu Bejan, Bogdan Baitoc, Mugurel Semciuc, Marius Cozmiuc, Florin Lehaci, Adrian Munteanu – masculin; Rezerve: Alexandru Ciobică, Cristi Nicoară ;

5. Ciclism
Ede Molnar – mountain bike

6. Gimnastică artistică
Sabrina Voinea – echipe, individual feminin
Ana Maria Barbosu – echipe, individual, feminin
Lilia Adriana Cosman – echipe, individual feminin
Andreea Preda – echipe, individual feminin
Amalia Alexandra Ghigoarță – echipe, individual feminin
Andrei Vasile Muntean – individual masculin

7. Gimnastică ritmică
Annaliese Drăgan – individual compus

8. Haltere
Mihaela Valentina Cambei – 49 kg
Loredana Elena Toma – 71kg

9. Înot
David Popovici - 100, 200 m liber
Vlad Ștefan Stancu - 800, 1500 m liber
Rebecca Aimee Diaconescu - 200 m liber

10. Judo
Alex George Ioan Creț – 90 kg

11. Lupte
Andreea Ana – lupte feminin – 53 kg
Kriszta Tunde Incze – lupte feminin – 62 kg
Cătălina Axente – lupte feminin – 76 kg
Alin Alexuc-Ciurariu – lupte greco-romane – 130 kg
Răzvan Arnăut – lupte greco-romane – 60 kg

12. Polo - Echipa masculină -13 jucători
Marius Țic, David Belenyesi, Matei Luțescu, Tudor Fulea, Andrei Neamțu, Andrei Prioteasa, Andrei Țepeluș, Nicolae Oanță, Silvian Colodrovschi, Vlad Georgescu, Sebastian Oltean, Levente Vancsik, Eduard Drăgușin

13. Scrimă
Mălina Călugăreanu – floretă individual

14. Tenis
Ana Bogdan – simplu, dublu feminin
Jaquline Cristian – simplu, dublu feminin
Irina Begu – simplu, dublu feminin
Monica Niculescu – dublu feminin

15. Tenis de masă
Elizabeta Samara – echipe, simplu feminin
Bernadette Cyntia Szocz – echipe, simplu feminin, dublu mixt
Adina Mihaela Diaconu – echipe
Andreea Dragoman – Rezervă
Ovidiu Ionescu – simplu masculin, dublu mixt
Andrei Eduard Ionescu – simplu masculin

16. Tir cu arcul
Mădălina Ștefania Amăistroaie – arc olimpic

17. Triatlon
Felix-Pierre Duchampt

18. Yahting
Ebru Bolat – ILCA 6 (Dinghy)

 

Galerie foto