You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Stiri COSR

Încă doi atleți, confirmați pentru Paris 2024. Zece atleți la startul întrecerilor olimpice

Patru atleți se bucură de azi de statutul de olimpian pentru Jocurile de la Paris: Alin Firfirică (aruncarea discului), Alexandru Mihăiță Toader (aruncarea suliței), Andreea Taloș (triplusalt) și Diana Ion (triplusalt).

Ei au primit dreptul de a face parte din Echipa Olimpică Team Romania în baza clasamentului mondial, după evoluțiile de la Campionatele Naționale de Atletism de la Cluj, competiție încheiată aseară.

Andreea Taloș, Diana Ion, Alin Firfirică și Alexandru Novac se alătură celorlalți șase atleți români care și-au asigurat deja prezența la Jocurile Olimpice: Delvine Meringor, Joan Chelimo Melly (maraton), Alina Rotaru Kotmann (lungime), Andreea Miklos (400 metri), Bianca Ghelber (aruncarea ciocanului) și Stella Rutto (3.000 metri obstacole).

Update: Atleții Andrei Rareș Toader (aruncarea greutății) și Florentina Costina Iusco (triplusalt și săritura în lungime) s-au calificat la Jocurile Olimpice în baza poziților ocupate în clasamentele mondiale. Astfel numărul atleților tricolori care vor lua startul la Paris 2024 a crescut la 10. Atât Toader, cât și Iusco sunt la a doua participare la Jocurile Olimpice, după Tokyo 2020.
 

În momentul de față, la Paris 2024, România are asigurată participarea a 102 sportivi la 17 sporturi.

Componența TEAM ROMANIA la JO Paris 2024, în acest moment, în ordinea calificării/obținerii locurilor cotă:

1.    Delvine Relin Meringor – atletism – maraton
2.    David Popovici – înot
3.    Lăcămioara Perijoc – box (54 kg)
4.    Vlad Stancu – înot
5.    Andrea Miklós – atletism – 400 m
6.    Alina Rotaru Kottmann – atletism – săritura în lungime
7.    Annaliese Drăgan – gimnastică ritmică
8.    Cătălin Chirilă – canoe – C1 - 1000 m (1 loc cotă)
9,10.   Oleg Nuță, Ilie Sprincean – canoe – C2 – 500 m (2 locuri cotă)
54.    Canotaj – 44 locuri cotă
55. Andrei Munteanu – gimnastică artistică
56-60. Echipa feminină de gimnastică artistică (5 locuri cotă)
61. Joan Chelimo Melly – atletism – maraton
62-74. Echipa masculină de polo (13 locuri cotă)
75-77. Echipa feminină de tenis de masă (3 locuri cotă)
78. Andreea Ana – lupte feminin – cat.53 kg
79. Bianca Ghelber – atletism – aruncarea ciocanului
80. Ebru Bolat – yahting – ILCA 6
81. Mălina Călugăreanu – floretă individual
82. Bernadette Szocs /Ovidiu Ionescu – tenis de masă – dublu mixt
83. Alin Alexuc-Ciurariu – lupte greco-romane – 130 kg
84. Kriszta Tunde Incze – lupte feminin – 62 kg
85. Cătălina Axente – lupte feminin – 76 kg
86. Mihai Chiruță – canotaj – simplu vâsle masculin
87. Mihaela Cambei – haltere – 49 kg
88. Loredana Toma – haltere – 71kg
89. Felix-Pierre Duchampt – triatlon
90. Ede Molnar – cliclism – mountain bike
91.Stella Rutto – atletism – 3000 m obstacole
92. Andrei Eduard Ionescu – simplu masculin
93. Răzvann Arnăut – lupte greco-romane – 60 kg
94. Alex George Ioan CREȚ – judo – 90 kg
95. Mădălina Ștefania Amăistroaie – tir cu arcul
96. Alin Firfirică – atletism – aruncarea discului
97. Alexandru Mihăiță Toader – atletism – aruncarea suliței
98. Andreea Taloș – atletism – triplusalt
99. Diana Ion – atletism – triplusalt
100. Rebecca AimeeDiaconescu - înot - 200 m liber
101. Andrei Rareș Toader – atletism – aruncarea greutății
102. Florentina Costina Iusco – atletism – triplusalt și săritura în lungime

Califcările pe sporturi:

1. Atletism

Delvine Relin Meringor, Joan Chelimo Melly –maraton
Andrea Miklós – 400 m
Alina Rotaru Kottmann – săritura în lungime
Bianca Ghelber – aruncarea ciocanului
Stella Rutto - 3000 m obstacole
Alin Firfirică - aruncarea discului)
Alexandru Mihăiță Toader - aruncarea suliței
Andreea Taloș, Diana Ion – triplusalt
Rareș Toader – aruncarea greutății
Florentina Iusco – săritura în lungime
 

2. Înot
David Popovici
Vlad Stancu

3. Box
Lăcămioara Perijoc – 54 kg

4. Gimnastică ritmică
Annaliese Drăgan

5. Canoe
Cătălin Chirilă – C1 - 1000 m (1 loc cotă)
Oleg Nuță, Ilie Sprincean – canoe – C2 – 500 m (2 locuri cotă)

6. Canotaj – 45 locuri (un loc nominal +44 locuri cotă – 11 echipaje)

•           dublu vâsle feminin (W2x),

•           dublu vâsle categorie uşoară feminin (LW2x),

•           patru vâsle feminin (W4x),

•           dublu vâsle masculin (M2x),

•           patru vâsle masculin (M4x)

•           dublu rame feminin (W2-),

•           patru rame feminin (W4-),

•           dublu rame masculin (M2-),

•           patru rame masculin (M4-),

•           opt plus unu masculin (M8+),

•           opt plus unu feminin (W8+),

Mihai Chiruță – simplu vâsle masculin (calficat nominal)

7. Gimnastică artistică
Andrei Munteanu
Echipa feminină de gimnastică artistică (5 locuri cotă)

8. Polo
Echipa masculină (13 locuri cotă)

9. Tenis de masă
Echipa feminină  (3 locuri cotă)
Bernadette Szocs /Ovidiu Ionescu – dublu mixt
Ovidiu Ionescu - simplu masculin
Andrei Eduard Ionescu – simplu masculin

10. Lupte
Andreea Ana – lupte feminin – 53 kg
Kriszta Tunde Incze – lupte feminin – 62 kg
Cătălina Axente – lupte feminin – 76 kg
Alin Alexuc-Ciurariu – lupte greco-romane – 130 kg
Răzvan Arnăut – lupte greco-romane – 60 kg

11. Yahting
Ebru Bolat –– ILCA 6

12. Scrimă
Mălina Călugăreanu – floretă individual

13. Haltere
Mihaela Cambei – 49 kg
Loredana Toma  – 71kg

14. Triatlon
Felix-Pierre Duchampt

15. Cliclism
Ede Molnar – mountain bike

16. Judo
Alex George Ioan CREȚ – 90 kg

17. Tir cu arcul
Mădălina Ștefania Amăistroaie – arc olimpic

 

 

Galerie foto