You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Stiri COSR

A patra reprezentantă a României calificată în turneul olimpic de lupte de la Paris 2024

Numărul luptătorilor care vor reprezenta România la Jocurile Olimpice Paris 2024 a crescut după Turneul Preolimpic Mondial din Turcia, de la Istanbul, ultima competiție de calificare la Paris 2024. După Andreea Beatrice Ana, Alin Alexuc Ciurariu și KrisztaTunde Incze, Cătălina Axente a reușit să-și adjudece biletul pentru Paris.
La turneul de la Istanbul, Cătălina  a avut o evoluție excelentă, dar nu fără emoții, în limitele categoriei 76 kg. A câștigat la limită meciul din sferturi, contra franțuzoaicei Pauline Lecarpentier, medaliată cu bronz european în 2023, dar în partida decisivă românca a învins-o pe Anastassia Zimiankova (AIN), cu scorul 6-3.
Medaliată cu bronz la Europenele de seniori din 2023, Cătălina Axente va participa în premieră la un turneu olimpic la Paris 2024.

În momentul de față, la Paris 2024, România are asigurată participarea a 82 de sportivi la 12 sporturi.

Componența TEAM ROMANIA la JO Paris 2024, în acest moment:
1.    Delvine Relin Meringor – atletism – maraton
2.    David Popovici – înot
3.    Lăcămioara Perijoc – box (54 kg)
4.    Vlad Stancu – înot
5.    Andrea Miklós – atletism – 400 m
6.    Alina Rotaru Kottmann – atltetism – săritura în lungime
7.    Annaliese Drăgan – gimnastică ritmică
8.    Cătălin Chirilă – canoe – C1 - 1000 m (1 loc cotă)
9,10.   Oleg Nuță, Ilie Sprincean – canoe – C2 – 500 m (2 locuri cotă)
54.    Canotaj – 44 locuri cotă
55. Andrei Munteanu – gimnastică artistică
56-60. Echipa feminină de gimnastică artistică (5 locuri cotă)
61. Joan Chelimo Melly – atletism – maraton
62-74. Echipa masculine de polo (13 locuri cotă)
75-77. Echipa feminină de tenis de masă (3 locuri cotă)
78. Andreea Ana -  lupte feminin –  cat.53 kg
79. Bianca Ghelber – atletism – aruncarea ciocanului
80. Ebru Bolat – yahting – ILCA 6
81. Mălina Călugăreanu – floretă individual
82. Bernadette Szocs /Ovidiu Ionescu – tenis de masă – dublu mixt
83. Alin Alexuc-Ciurariu - lupte greco-romane - 130 kg
84. Kriszta Tunde Incze - lupte feminin - 62 kg
85. Cătălina Axente - lupte feminin - 76 kg

Galerie foto