You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Stiri COSR

Încă un bilet olimpic pentru tenisul de masă românesc

 

Ovidiu Ionescu, al 82-lea component al TEAM ROMANIA pentru Paris 2024

Potrivit  celui mai recent clasament mondial al forului internațional de tenis de masă (ITTF), publicat astăzi, ITTF a alocat ultimele bilete olimpice pentru întrecerile de dublu mixt de la Paris 2024.
Printre cele 16 perechi se numără  tandemul tricolor Bernadette Szocs / Ovidiu Ionescu.
Bernadette Szocs, nr. 9 în clasamentul mondial în acest moment la simplu, era deja calificată cu echipa feminină a României de tenis de masă, iar Ovidiu Ionescu și-a câștigat dreptul de participa la întrecerile de la Paris grație locului 8 ocupat în clasamentul mondial alături de partenera sa de la dublu mixt. Este cea de-a treia prezență consecutivă a lui Ovidiu George Ionescu la o ediție a Jocurilor Olimpice, După Rio 2016 și Tokyo 2020.  
La Tokyo 2020, perechea Szocs/Ionescu s-a clasat pe locul 5 la primele întreceri olimpice de dublu mixt din istorie.
La Turneul european masculin de tenis de masă de calificare olimpică de la Sarajevo, de săptămâna viitoare (15  - 18 mai), Ovidiu Ionescu va lupta să obțină accesul și în competiția de  simplu de la Paris.

În momentul de față, la Paris 2024, România are asigurată participarea a 82 de sportivi la 12 sporturi.

Componența TEAM ROMANIA la JO Paris 2024, în acest moment:
1.    Delvine Relin Meringor – atletism – maraton
2.    David Popovici – înot
3.    Lăcămioara Perijoc – box (54 kg)
4.    Vlad Stancu – înot
5.    Andrea Miklós – atletism – 400 m
6.    Alina Rotaru Kottmann – atltetism – săritura în lungime
7.    Annaliese Drăgan – gimnastică ritmică
8.    Cătălin Chirilă – canoe – C1 - 1000 m (1 loc cotă)
9,10.   Oleg Nuță, Ilie Sprincean – canoe – C2 – 500 m (2 locuri cotă)
54.    Canotaj – 44 locuri cotă
55. Andrei Munteanu – gimnastică artistică
56-60. Echipa feminină de gimnastică artistică (5 locuri cotă)
61. Joan Chelimo Melly – atletism – maraton
62-74. Echipa masculine de polo (13 locuri cotă)
75-77. Echipa feminină de tenis de masă (3 locuri cotă)
78. Andreea Ana -  lupte feminin –  cat.53 kg
79. Bianca Ghelber – atletism – aruncarea ciocanului
80. Ebru Bolat – yahting – ILCA 6
81. Mălina Călugăreanu – floretă individual
82. Bernadette Szocs /Ovidiu Ionescu – tenis de masă – dublu mixt

 

Galerie foto