You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Stiri COSR

Personalități ale sportului românesc, la evenimentul de lansare a cardului virtual animat Visa, dedicat Paris 2024

Comitetul Olimpic și Sportiv Român a fost alături de partenerul său Banca Transilvania care, împrenă cu Visa, partener internațional al Comitetului Olimpic Internațional, a lansat un card virtual animat cu design special, dedicat Jocurilor Olimpice Paris 2024. Pe noul card Visa se regăsesc repere ale importantei competiții, în prim plan fiind sportivii și sporturile olimpice de la Paris. Cardurile dedicate Jocurilor de la Paris vor fi disponibile pentru clienții BT în aplicația BT Pay.

La eveniment au participat președintele COSR Mihai Covaliu și secretarul general al COSR George Boroi, Omer Tetik, director general al BT, Oana Ilaș, director general adjunct Retail Banking BT, Cătălin Crețu, General Manager România, Bulgaria, Croația și Slovenia, la Visa.

Printre invitați s-au numărat personalități ale sportului românesc, campioni și medaliați olimpici: Octavian Bellu, Alina Dumitru, campioană olimpică la judo, Ana Maria Brânză, campioană olimpică la scrimă, Marian Drăgulescu, medaliat olimpic la gimnastică artistică, Violeta Beclea și Ionela Tîrlea, medaliate olimpice la atletism, Puiu Gaspar, secretar general al FR Schi și Biatlon, Irina Deleanu, președintele FR Gimnastică Ritmică, Virgil Stănescu, fost component al naționalei de baschet a României.

”Suntem bucuroși și încrezători că avem parteneri puternici care ne ajuta să ne pregătim și să ajungem la Paris pentru a face performanță”, a spus președintele COSR.

TEAM ROMANIA are în momentul de față 61 de sportivi calificați la Jocurile Olimpice Paris 2024:

1.     Delvine Relin Meringor – atletism – maraton

2.    David Popovici – înot

3.    Lăcămioara Perijoc – box (54 kg)

4.    Vlad Stancu – înot

5.    Andrea Miklós – atletism – 400 m

6.    Alina Rotaru Kottmann – atltetism – săritura în lungime

7.    Annaliese Drăgan

8.    Cătălin Chirilă – canoe – C1 - 1000 m (1 loc cotă)

9,10.   Oleg Nuță, Ilie Sprincean – canoe – C2 – 500 m (2 locuri cotă)

54.    Canotaj – 44 locuri cotă

55. Andrei Munteanu – gimnastică artistică

56-60. Echipa feminină de gimnastică artistică – 5 locuri cotă

61. Joan Chelimo Melly – atletism – maraton

Sursa foto: Banca Transilvania, Gabriel Chirea

 

Galerie foto