You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Stiri COSR

Premianții concursului „Un Condei numit Fair-Play” sărbătoriți la Casa Olimpică, după trei ani de pauză

Câștigătorii ediției din acest an a Concursului Național de literatură și jurnalism sportiv „Un Condei numit Fair-Play” au fost premiați în cadru festiv, prima dată după o pauză de trei ani cauzată de pandemia de COVID 19. Laureații celei de a XXIII-a ediții a Concursului au fost prezenți în Sala Amfiteatru din incinta Casei Olimpice pentru a primi premiile înmânate de personalități ale Mișcării Olimpice din România, în cadrul unui eveniment organizat de Comitetul Olimpic și Sportiv Român, prin Academia Olimpică Română cu sprijinul Ministerului Educației și al Solidarității Olimpice, un departament din cadrul Comitetului Internațional Olimpic.

Anul acesta, din juriul care a decis câștigătorii au făcut parte președintele juriului Mina Maria Rusu, consilier superior în cadrul Ministerului Educației la Centrul Național de Politici și Evaluare în Educație și patru membri Alexandra Mocanu, profesor de limba și literatura română la Liceul teoretic Al. Ioan Cuza din Alexandria, Ștefania Vasilica Duminica și Rori Maria Gheorghișor,  profesoare de limba și literatura română la Școala Gimnazială Ion Vișoiu din Chitila, Sorin Rusu – redactor la Euronews.

Ca în fiecare an, competiția s-a desfășurat pe trei secțiuni literare – proză, poezie, cronică-reportaj, pe trei categorii de vârstă – 7-10 ani, 11-14 ani, 15-18 ani.

Câștigătorii celei de a XXIII-a ediții a concursului de literatură și jurnalism sportiv „Un Condei numit Fair-Play”:

Secţiunea PROZĂ

Categoria 7-10 ani

Premiul 1 -  Crișan Rareș Alexandru de la Liceul Tehnologic Energetic „Dragomir Hurmuzescu” din Deva;

Premiul 2 - Ciuraru Sara-Maria de la Școala Gimnazială „Constantin Parfene” din Vaslui;

Premiul 3 - Poenaru Horia de la Școala Gimnazială „Oltea Doamna” din Oradea

MENȚIUNI

Mititelu Ecaterina-Elena de la Școala Gimnazială „Constantin Parfene” din Vaslui

•             Todoran Mara de la Școala Gimnazială „Liviu Rebreanu” din Tg Mureș

•             Bănescu Maia de la Școala Gimnazială „Liviu Rebreanu” din Tg Mureș

•             Diaconu Maria de la Şcoala Gimnazială „I.G. Duca” din București

•             Ciubuc Mihnea de la Liceul cu Program Sportiv din Slatina

Premierea a fost realizată de Alina Dumitru – membru al Comitetului Executiv al COSR, campioană olimpică la judo

 

Categoria 11-14 ani

Premiul 1 - Popa Tudor-Andrei de la Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu” din Vaslui

Premiul 2 - Rizea Maria Sânziana de la Școala Gimnazială „Tudor Vladimirescu” din Târgoviște

Premiul 3 - Mihăilescu Melisa Andreea de la Școala Gimnazială „Tudor Vladimirescu” din Târgoviște;

MENŢIUNI

•             Năstase Mădălina Maria de la Şcoala Gimnazială „Zaharia Stancu” din Roșiorii de Vede;

•             Gaspar Maria de la Școala Gimnazială „Miron Radu Paraschivescu din Zimnicea;

•             Lazăr Raluca Maria de la Colegiul Național Pedagogic „Regina Maria” din Deva;

•             Huzună Delia de la Școala Gimnazială „Elena Cuza” din Vaslui

•             Ganea Delia-Maria de la Școala Gimnazială „Elena Cuza” din Vaslui;

Premierea a fost realizată de Laurențiu Bocioacă – directorul filialei A.O.R. București

Categoria 15-18 ani

Premiul 1 - Tutunaru Bianca Cătălina de la Colegiul Național „Anastasescu” din Roșiorii de Vede

Premiul 2 -  Cristescu Diana Andreea de la Liceul Teoretic „Alexandru Ghica” din Alexandria

Premiul 3 -  Săndulescu Ancuța-Mihaela de la Colegiul Național „Anastasescu” din Roșiorii de Vede

MENŢIUNI

•             Brîndaș Iulia Călina de la Liceul Teologic Baptist „Emanuel” din Oradea

•             Velicu Teodora-Maria  de la Colegiul Național Pedagogic „Mircea Scarlat” din Alexandria

•             Grozavu Teziana-Ioana de la Colegiul Național „Roman Vodă” din Roman

•             Iancu Ștefania de la Colegiul Național „Cuza Vodă” din Huși, județul Vaslui

•             Fulga Raluca de la Colegiul Național „Cuza Vodă” din Huși, județul Vaslui

Premierea a fost realizată de Ionela Tîrlea – expert marketing în cadrul Comitetului Olimpic şi Sportiv Român; medaliată cu argint la Jocurile Olimpice de la Atena din anul 2004 în proba de 400 m garduri

 

Secţiunea POEZIE

Categoria 7-10 ani:

Premiul 1 - Micu Ariana-Sofia de la Liceul Tehnologic Energetic „Dragomir Hurmuzescu” din Deva

Premiul 2 - Vesa Maria-Daria de la Liceul Tehnologic Energetic „Dragomir Hurmuzescu” din Deva

Premiul 3 - Novac Mateo de la Școala Gimnazială „Stroe S. Beloescu” din Bârlad

MENŢIUNI

• Bistrian Niculina de la Liceul Tehnologic „Matei Corvin” din Hunedoara

• Savu Daria de la Școala Gimnazială „Nicolae Russu” din Sita Buzăului

• Cruceanu David de la Școala Gimnazială „Stroe S. Beloescu” din Bârlad

• Darie Nicoleta de la aceeași Școala Gimnazială „Stroe S. Beloescu” din Bârlad

• Surleac Daria-Maria de la Școala Gimnazială „Constantin Parfene” din Vaslui

Premierea a fost realizată de Dorin Stoican - directorul filialei A.O.R. București, sector 1

Categoria 11-14 ani

Premiul 1 -  Magda Anya-Maria de la Școala Gimnazială „Ioan Opriș” din Turda

Premiul 2 - Tudor Radu de la Școala Gimnazială Nr. 7 din Alexandria

Premiul 3 - Jacola Emma de la Școala Gimnazială nr. 2 din Videle

MENŢIUNI

•             Iliuță Marius-Valentin de la Școala Gimnazială nr. 2 din Videle;

•             Mitroi Diojdescu Cristina Bianca de la Școala Gimnazială „Zaharia Stancu”, Roșiorii de Vede;

•             Argatu Ana de la Școala Gimnazială Nr. 1 din Videle;

•             Toma Vlad de la Liceul Teoretic „Videle” din Videle;

•             Corbu Iuliana-Mihaela de la Liceul Teoretic „Videle” din Videle.

Premierea a fost realizată de Laura Badea Cârlescu – membru al Comitetului Executiv al COSR, campioană olimpică, mondială si europeană la scrimă

Categoria 15-18 ani

Premiul 1 - Petrache Andrei Ovidiu de la Colegiul Național „Teodor Neș” din Salonta, județul Bihor

Premiul 2 - Chici Andrada Denisa de la Liceul cu Program Sportiv „Cetate”, Deva

Premiul 3 - Simonică Miruna de la Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu”, din Vaslui

MENŢIUNI

•             Marinescu Andra tot de la Liceul Teoretic „Alexandru Ghica”, din Alexandria

•             Buză Mara de la Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu” din Vaslui

•             Dumitriu Larisa Maria de la Liceul cu program Sportiv „Cetate Deva”, din Deva

•             Cracovalski Iuliana-Mariana de la Liceul Teoretic „Spiru Haret” din Moinești, județul Bacău

•             Bratu Alice Iulia de la Colegiul Național Pedagogic „Mircea Scarlat”, din Alexandria

Premierea a fost realizată de Răzvan Călugăreanu – secretarul filialei AOR București, sector 2

Secţiunea CRONICĂ-REPORTAJ

Categoria 7-10 ani

Premiul 1 - Gheorghiu Carina de la Școala Gimnazială „Stroe S. Belloescu” din Bârlad

Premiul 2 - Pasztor Alessia de la Școala Gimnazială „Liviu Rebreanu” din Tg. Mureș

Premiul 3 - Rusu Cătălina Horiana de la Liceul Tehnologic Energetic  „Dragomir Hurmuzescu” din Deva

MENŢIUNI

•             Zahan Maria de la Școala Gimnazială „Liviu Rebreanu” din Tg. Mureș

•             Berki Ștefania de la Școala Gimnazială „Liviu Rebreanu” din Tg Mureș

•             Carhat Matei-Gabriel de la Liceul Teoretic „Elf” din Cluj Napoca

•             Olteanu Alesia-Maria de la Școala Gimnazială „Ana Lugojana”, București

•             Melnic Tudor-Andrei de la Liceul Tehnologic Energetic „Dragomir Hurmuzescu” din Deva

Premierea a fost realizată de Andreea Răducan – Campioană olimpică, mondială și europeană la gimnastică

Categoria 11-14 ani

Premiul 1 -  Tanco Giulia de la Liceul Teoretic „Constantin Șerban” din Aleșd, județul Bihor

Premiul 2 -  Pană Daria Mădălina de la Școala Gimnazială „Miron Radu Paraschivescu” din Zimnicea

Premiul 3 - Petrică Bianca Alexandra de la Școala Gimnazială „Mihai Viteazul” din Alexandria
MENŢIUNI

•             Arsene David-Mario tot de la Școala Gimnazială „Miron Radu Paraschivescu” din Zimnicea

•             Șomodi Ianis de la Școala Gimnazială „Sfântu Gheorghe” din Sângeorgiu de Mureș

•             Bogdan Sara Miruna de la Școala Gimnazială „Constantin Parfene” din Vaslui

•             Văituș Larisa Maria de la Școala Gimnazială Nr. 7 din Alexandria

•             Burac David-Ștefan de la Şcoala Gimnazială „Constantin Parfene” din Vaslui

Premierea a fost realizată de Valentina Mălâia  – directorul Muzeul Sportului

Categoria 15-18 ani

Premiul 1 - Jugureanu Ioana Iris  de la Colegiul Național „Emil Racoviță” din București

Premiul 2 - Sarig Marton de la Liceul Tehnologic „Joannes Kajoni” din Miercurea Ciuc

Premiul 3 - Băisan Carina Maria de la Colegiul Național „Vasile Alecsandri” din Bacău

MENŢIUNI

•             Gheorghe-Mitrea Petru-Alexis de la Colegiul Național „Alexandru Ioan Cuza” din Alexandria

•             Rad Luca Matei de la Liceul cu Program Sportiv „Cetate Deva” din Deva

•             Năstase Larisa-Mădălina de la Liceul Teoretic „Videle” din Videle

•             Necolau Bianca-Maria de la Colegiul Național „A.T. Laurian” din Botoșani

•             Macavei Adina-Georgiana  de la Colegiul Național Pedagogic „Mircea Scarlat” din Alexandria 

Premierea a fost realizată de Simona Tabără Amânar – directorul AOR și multiplă campioană olimpică, mondială și europeană la gimnastică

Premiul Special al Concursului național de literatură și jurnalism sportiv „Un condei numit Fair-Play” ediția 2023, care se acordă celui mai talentat participant legitimat la un club sportiv, i-a revenit elevei  Ioana Iris Jugureanu de la Colegiul Național „Emil Racoviță” din București, care practică înotul.

 

Galerie foto