You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Stiri COSR

42 de lucrări premiate la a XXX-a ediție a concursului „Jocurile Olimpice în imaginația copiilor”

Cea de a XXX-a ediție a Concursului Național de Arte Plastice „Jocurile Olimpice în imaginația copiilor” s-a desfășurat pentrua a treia oară consecutiv în sistem online. Evenimentul organizat de Comitetul Olimpic și Sportiv Român (COSR), prin Academia Olimpică Romănă (AOR) a beneficiat de sprijinul Ministerului Educatiei (ME) și al Solidarității Olimpice, un departament din cadrul Comitetului Internațional Olimpic.

Ca și la edițiile precedente, informarea elevilor s-a realizat, în scris, prin intermediul inspectoratelor școlare județene și a Inspectoratului Școlar al Municipiului București (ISMB). Lucrările au fost transmise prin poștă sau curier pe adresa forului olimpic, iar jurizarea a avut loc la data de 19 octombrie 2022, la sediul COSR. Câștigătorii au fost anuntați online, iar premiile, constând în materiale de pictură, albume de artă și diplome, le vor fi aduse de o firmă de curierat.

La ediția din acest an a concursului au participat 1123 de lucrări din Municipiul București și alte 31 de județe de la nivel național - Argeș, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Ilfov, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea și Vrancea.

Cele mai multe lucrări -  553, au fost trimise la categoria de vârstă 11-14 ani, la 6-10 ani au intrat în competiție 326 lucrări, iar la 15-18 ani, 244.

Au fost premiate 42 de lucrări, juriul, alcătuit din Adrian Brăescu – consilier secretar de stat în cadrul M.E.; Ioana Streinu– inspector școlar pentru arte vizuale în cadrul I.S.M.B., Elena Stoica – profesor de educație plastică la Corbeni, jud. Arges;, Adriana Conț– profesor la Liceul de Arte Plastice „Nicolae Tonitza” din București și Elena Cioclu – profesor de educatie plastică la Școala de Arte „Victor Karpis” din Giurgiu, stabilind acordarea distincțiilor astfel:

CATEGORIA 6-10 ANI

Premiul I: Cosma Irina de la Clubul Copiilor din Câmpina; profesor îndrumător: Cosma Alina Roxana; titlul lucrării: „Volei”

Premiul II: Verdeș Andrei de la Clubul Copiilor din Câmpina; profesor îndrumător: Cosma Alina Roxana; titlul lucrării: „Atletism”

Premiul III: Vivaldi Eleonora de la Școala Gimnazială „Nicolae Russu” din Sita Buzăului; profesor îndrumător: Mitrofan Laura; titlul lucrării: „Cupa învingătorilor”

Premiul Special: Garoiu Livia Elisa de la  Colegiul Național „Traian Lalescu” din Reșița; profesori îndrumători: Komendat Livia Claudia și Guțu Felicia Nicoleta; titlul lucrării: „Sub flacăra olimpică”

Mențiune: Șerban Ioana de la Liceul de Arte „Marin Sorescu” din Craiova; profesori îndrumători: Dincă Monica și Popa Alunița; titlul lucrării: „Sportul eleganței”

Mențiune: Țucra Sofia de la Școala primară Panda din Cluj-Napoca; profesor îndrumător: Fanea Ioana; titlul lucrării: „Patinaj artistic”

Mențiune: Ene Alexandra Elena de la Școala Gimnazială Sfânta Treime din București; profesori îndrumători: Bojan Alina și Podișcă Nicoleta; titlul lucrării: „Înotătorii”

Mențiune: Prună Antonia de la Palatul Copiilor din Giurgiu; profesor îndrumător: Calza Diana; titlul lucrării: „Karate”

Mențiune: Matei Ioana de la Școala Gimnazială Sfânta Treime din București; profesori îndrumători: Bojan Alina și Podișcă Nicoleta; titlul lucrării: „Ștafeta”

Mențiune: Drăcșanu Teodor de la Școala Gimnazială Sfânta Treime din București; profesori îndrumători: Dracșanu Aurelia și Bojan Alina; titlul lucrării: „Secvențe olimpice sportive”

Mențiune: Rusu Mihai Vladimir de la Școala Gimnazială „Eugen Ionescu” din Slatina; profesor îndrumător: Barbu Anca Narcisa; titlul lucrării: „Facem mușchi!”

Mențiune: Pelu Alexandra Gabriela de la Școala Gimnazială Sfânta Treime din București; profesori îndrumători: Drăcșanu Aurelia și Anghel Simona; titlul lucrării: „Echipa de tenis a fetelor”

Mențiune: Grancea Alicia Maria de la Clubul Copiilor din Câmpina; profesor îndrumător: Cosma Alina Roxana; titlul lucrării: „Patinaj artistic”

Mențiune: Oaida Irina de la Liceul Teoretic „Onisifor Ghibu” din Cluj-Napoca; profesor îndrumător: Mureșan Melinda; titlul lucrării: „Prietenia apelor”

CATEGORIA 11-14 ANI

Premiul I: Kubanda Hanga Boroka de la Liceul Vocațional Reformat din Tg. Mureș; profesor îndrumător: Naphegyi Zsuzsanna; titlul lucrării: „Șansa”

Premiul II: Teodora Maria Miricioiu de la Școala Gimnazială „Nicolae Iorga” din Pitești; titlul lucrării: „Simbol – Jocurile Olimpice”

Premiul III: Balmuș Simina de la Școala Gimnazială de Arte „Iosif Sava” din București; profesori îndrumători: Elena Dăscălescu și Mihaela Marin; titlul lucrării: „Handbal”

Premiul Special: Neacșu Maria Teodora de la Școala Gimnazială „Nicolae Velea” din comuna Cepari; titlul lucrării: „Spirit olimpic”

Mențiune: Ghebac Andreea de la Școala Gimnazială nr. 174, „Constantin Brâncuși” din București; profesor îndrumător: Drăcșanu Aurelia; titlul lucrării: „Canotaj”

Mențiune: Trifu Martin Andra-Rebeca de la Colegiul Național „Cantemir-Vodă” din București; profesor îndrumător: Ionescu Irina Raluca; titlul lucrării: „Tânăr cu vise mari”

Mențiune: Iacob Lorena de la Liceul de Arte „Sigismund Toduță” din Deva; profesor îndrumător: Nealcoș Alina; titlul lucrării: „Slam dunk”

Mențiune: Covătaru Caterina de la Colegiul Național Bilingv „George Coșbuc” din București; profesor îndrumător: Ionescu Irina; titlul lucrării: „Jocurile Olimpice în trecut”

Mențiune: Copoiu Carla Alexandra de la Școala Gimnazială de Artă „Victor Karpis” din Giurgiu;  profesor îndrumător: Cioclu Elena; titlul lucrării: „Box”

Mențiune: Dobre Larisa Alexandra de la Școala Gimnazială de Artă „Victor Karpis” din Giurgiu;  profesor îndrumător: Cioclu Elena; titlul lucrării: „Dinamist”

Mențiune: Burtavel Giuliana de la Școala Gimnazială de Artă „Victor Karpis” din Giurgiu;  profesor îndrumător: Cioclu Elena; titlul lucrării: „Olimpism”

Mențiune: Popa Valentina de la Școala Gimnazială de Artă „Victor Karpis” din Giurgiu;  profesor îndrumător: Cioclu Elena; titlul lucrării: „Canotaj”

Mențiune: Maier Alexandra de la Școala Gimnazială de Arte „Iosif Sava” din București; profesori îndrumători: Elena Dăscălescu și Mihaela Marin; titlul lucrării: „Kaiac-canoe”

Mențiune: Țepeluș Mircea de la Școala Gimnazială nr. 1 din Botoșani; profesor îndrumător: Gavril Alina-Simona; titlul lucrării: „Sport”

CATEGORIA 15-18 ANI

Premiul I: Botezatu Ilinca de la Liceul de Artă „Ștefan Luchian” din Botoșani; profesor îndrumător: Dolhescu Genoveva; titlul lucrării: „Galop”

Premiul II: Toader Cristina de la Liceul de Arte „George Georgescu” din Tulcea; profesor îndrumător: Butuc Elida-Veronica; titlul lucrării: „Legătura în sport”

Premiul III: Niculae Amalia de la Centrul de Excelență Ilfov din Buftea; profesor îndrumător: Badea Mihnea Cristian; titlul lucrării: „Cicliști”

Premiul Special: Zanfir Andreea de la Liceul de Artă „Gheorghe Tattarescu” din Focșani; profesor îndrumător: Diana Tăicuțu; titlul lucrării: „Olimpicii”

Mențiune: Andrieș Andreea de la Liceul de Artă „Ștefan Luchian” din Botoșani; profesor îndrumător: Dolhescu Genoveva; titlul lucrării: „Campion”

Mențiune: Barbu Vasilica Denisa de la Liceul Teoretic „Nicolae Titulescu” din Slatina; profesor îndrumător: Badea Delia Mihaela; titlul lucrării: „Olimpiada”

Mențiune: Tutunaru Ioana de la Liceul de Arte „George Georgescu” din Tulcea; profesor îndrumător: Butuc Elida-Veronica; titlul lucrării: „Pasiune pentru sport”

Mențiune: Andrei Maria-Medeea de la Liceul de Arte „George Georgescu” din Tulcea; profesor îndrumător: Butuc Elida-Veronica; titlul lucrării: „Triatlon”

Mențiune: Boșcu Andreea de la Liceul de Arte „George Georgescu” din Tulcea; profesor îndrumător: Butuc Elida-Veronica; titlul lucrării: „Jocurile Olimpice”

Mențiune: Vieru Eliza Cristina de la Liceul de Artă „Ștefan Luchian” din Botoșani; profesor îndrumător: Dolhescu Genoveva; titlul lucrării: „Culoare”

Mențiune: Nuță Bianca de la Liceul de Arte „George Georgescu” din Tulcea; profesor îndrumător: Butuc Elida-Veronica; titlul lucrării: „Sport de contact”

Mențiune: Ventura Andrei-Denis de la Liceul de Arte „George Georgescu” din Tulcea; profesor îndrumător: Butuc Elida-Veronica; titlul lucrării: „Kickboxing”

Mențiune: Hîrjoi Andreea Daniela de la Liceul de Artă „Ștefan Luchian” din Botoșani; profesor îndrumător: Dolhescu Genoveva; titlul lucrării: „Începuturi”

Mențiune: Hogea Andreea de la Liceul de Artă „Ștefan Luchian” din Botoșani; profesor îndrumător: Dolhescu Genoveva; titlul lucrării: „Joc”

Toate cele 42 de lucrări premiate pot fi vizionate în montajul video de mai jos:

Galerie foto