You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Stiri COSR

Juniorii români, locul 4 în clasamentul CM de înot la Lima, cu 8 medalii. David Popovici, trei titluri mondiale

Înotătorii români au triumfat în America de Sud la Campionatele Mondiale de juniori de la Lima, în Peru, unde au cucerit nu mai puțin de 8 medalii - 4 AUR, 2 ARGINT și 2 BRONZ, și s-au clasat pe locul 4 în clasamentul pe medalii al competiției.

Vedetă incontesatbilă a fost David Popovici, cu trei titluri mondiale – la 100 și 200 m liber, cu ștafeta 4x100 m liber masculin și o medalie de argint, cu ștafeta mixtă 4x100 m liber.

După succesele extraordinare repurtate anul acesta la seniori, dublu campion mondial la CM de la Budapesta la 100 și 200 m liber, ”delfinul” David, care pe 15 septembrie va împlini 18 ani,  a reconfirmat și la juniori, cucerind titlul lumii în proba "regină" a natației în ultima zi a întrecerilor din Peru.
Românul a câștigat medalia de aur în finala probei de 100 m liber cu 47,13 s, cu un avans de mai bine de două secunde față de ocupantul locului secund, croatul Jere Hribar (49,37) și cipriotul Nikolas Antoniou (49,91), al treilea clasat.

În stilul său caracteristic, la finalul ultimei sale curse de la Lima, David Popovici a mulțumit publicului pentru primire.

"Publicul a fost foarte gălăgios și frumos. Vă aplaud și vă mulțumesc că ne-ați încurajat mereu", a spus Popovici.

În aceeași finală, Patrick Sebastian Dinu a încheiat pe locul 5 (50,09 s)

Tot în ultima zi a Mondialelor, Bianca Costea a cucerit cel de-al patrulea aur mondial pentru România în Peru.

În finala feminină de la 50 m liber, înotătoare tricoloră a reușit o cursă de excepție în care a avut o țâșnire spectaculoasă pe ultimii metri. Bianca a încheiat prima cu 25,35 s, fiind cu 21 de sutimi de secundă mai rapidă decât italianca Sara Curtis (25,53), medaliata cu argint. Matilde Biagiotti, tot o italiancă, a treia clasată, a încheiat cursa în 25,60 s.

Medaliații tricolori la CM de înot pentru juniori de la Lima

AUR
David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ştefan Cozma, Patrick Sebastian Dinu - ştafetă masculină 4x100 m liber

David Popovici - 200 m liber, 100 m liber

Bianca Costea - 50 m liber

ARGINT

Vlad Stancu - 400 m liber
David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Rebecca Diaconescu, Bianca Costea - ştafeta combinată 4x100 m liber