You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Stiri COSR

Înot – Argint la 100 m spate și bronz la ștafetă 4x100 m mixt

În ultima zi a întrecerilor de înot, fetele au obținut și ultimele trofee pentru TEAM ROMANIA. Aissia Prisecariu a cucerit medalia de argint în proba de 100 m spate și tot ea, alături de colegele sale Brigitta Vass, Eva Maria Paraschiv și Ana Maria Sibișeanu au urcat pe cea de-a treia treaptă a podiumului după ce au încheiat pe locul al treilea finala femină de la ștafetă 4x100 m mixt.

La 100 m spate, Aissia a fost întrecută doar de spaniola Garrido Malvar Nahia (1:02.27), iar la ștafetă tot  reprezentantele Spaniei au reușit să se claseze pe o treaptă mai sus, cu un avantaj de numai 5 sutimi de secundă (4:14.76) față de înotătoarele României (4:14.81). Pe primul loc a încheiat ștafeta Italiei (4:13.90).

Delegația de înot din TEAM ROMANIA, încheie această ediție a Festivalului cu 4 medalii, tot atâtea având în palmares și Aissia Prisecariu care a cucerit două medalii de argint la 100 și 200 m spate, un argint cu ștafeta combinată 4x100 m mixt și un bronz cu ștafetă feminină 4x100 m mixt.