Componenții TEAM ROMANIA au cucerit în cea de-a 5-a zi a FOTE Banska Bistrica 2022 nu mai puțin de 8 medalii – 2 AUR (judo și atletism), 4 ARGINT (tenis, atletism, înot), 2 BRONZ (tenis, înot). Mai mult ștafetele 100x200x300x400 m atât cea feminină cât și cea masculină au reușit calificarea în finalele de mâine.
Toate rezultatele sportivilor români în ZIUA 5 competițională a FOTE Banska Bystrica 2022:
Judo
- 100 kg masculin - Bogdan Alexandru Petre - MEDALIE DE AUR - în FINALĂ, dupa victoria în fața italianului Francesco Basso. În sferturile de FINALĂ a câștigat în fața Azhdar Baghirov (Azerbaijan), iar în semifinale, a câștigat în fața lui Giorgi Baduashvili (Georgia)
- +100 kg masculin - Darius Gabriel Georgescu - Locul 5 - in turul 2, a câștigat în fața lui Ion Buraga (Moldova), în sferturile de FINALĂ, a câștigat în fața letonului Janis Strazdins, în semifinale a pierdut în fața Ergin Recep (Turcia)
- 78 kg feminin - Francesca Maria Corneliu - in turul 1, a pierdut în fața Jade Omerkoylu (Olanda)
Tenis
- simplu feminin - Eva Maria Ionescu - MEDALIE DE BRONZ - dupa ce castigat cu 6-3, 6-3, în fața italiencei Aurora Nosei. In semifinala a pierdut cu 4-6,7-5, 5-7, în fața slovacei Renata Jamrichova
- dublu mixt - Gabriel Ghețu, Eva Maria Ionescu - MEDALIE DE ARGINT - în FINALĂ, au pierdut cu 4-6, 5-7, în fața perechii slovace Renata Jamrichova/ Daniel Balascak
Atletism
- aruncarea discului masculin - Mihai Damian Motorca - MEDALIE DE AUR - cu 57.12 m
- 3000 m masculin - Lucian Florin Ștefan - MEDALIE DE ARGINT - cu timpul 08:28.13 (PB) - cea mai bună performanță personală
at
- săritura în lungime masculin - Cristian Marius Popescu - MEDALIE DE ARGINT - cu 7.25 m (PB) - cea mai bună performanță personală
- aruncarea sulitei masculin - Valentin Florin Ispas - Locul 5 - cu 62.45 m (PB) - cea mai bună performanță personală
- triplusalt feminin - Monia Alexandra Toma - Locul 12 - cu 11.81 m
- ștafetă 100x200x300x400 m feminin - Maria Denisa Capota, Melisa Anamaria Niculae, Raluca Monica Răduca, Ștefania Alexandra Uță - Locul 5 - în serii, cu timpul 2:14.12. S-a calificat in FINALĂ
- ștafetă 100x200x300x400 m masculin - Darius Gavriloaia, Tiberiu Petru Rusu, Adrian Daniel Dohotariu, Vlad Gabriel Dumitra - Locul 8 - în serii, cu timpul 2:00.66. S-a calificat in FINALĂ
Volei
- ROMANIA - Slovacia 0-3 (meci de clasament)
Handbal - meci feminin
Croatia - ROMANIA 27-20 (meci de clasament)
Înot
- 100 m spate feminin - Aissia Claudia Prisecariu - MEDALIE DE ARGINT - In FINALĂ, cu timpul 1:02.70
- ștafetă 4x100 m mixt feminin - Eva Maria Paraschiv, Aissia Claudia Prisecariu, Ana Maria Sibișeanu, Brigitta Vass - MEDALIE DE BRONZ - în FINALĂ, cu timpul 4:14.81, după locul 3 în serii, cu timpul 4:20.55
- ștafetă 4x100 m mixt masculin - Carol Mihai Cojocaru, Darius Ștefan Coman, Alexandru Constantinescu, Vlad Ștefan Mihalache - Locul 5 - în FINALĂ, cu timpul 3:51.39, după locul 4, în serii, cu timpul 3:53.93
- 800 m liber feminin - Eliza Elena Diamandescu - Locul 5 - cu timpul 9:05.86
- 50 m liber feminin - Irina Ana Preda - Locul 15 - cu timpul 27.18
Gimnastica artistică
- sarituri feminin - Sabrina Alexia Maneca Voinea - Locul 4
- paralele inegale feminin - Amalia Alexandra Ghigoarță - Locul 5 - cu 12.933 p