You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Stiri COSR

Spiritul de echipă din TEAM ROMANIA, primul mare caștigator din ZIUA 1 competițională a FOTE Vuokatti 2022

Prima zi a Festivalului Olimpic al Tineretului European de la Vuokatti nu a început cu rezultate de top pentru TEAM ROMANIA. La short track, cei patru reprezentanți ai României s-au pregătit, au încercat să evolueze la standarde cât mai ridicate, dar echipa mixtă a României s-a oprit din drum în prima fază, iar la individual, pe 1500 m, cel mai bun rezultat a fost locul 22, obținut de Antal Apor.
Nici la schi fond lucrurile nu au mers mai bine. Delia Reit, cea mai bine clasată româncă, a ocupat poziția 41.

Admirabil a fost însă spiritul de echipă din Team Romania. Patinatorii de la short track au fost încurajați din tribune de colegii de la schi fond și biatlon, iar apoi schiorii alpini, după ce și-au încheiat antrenamentele, au fost pe pârtie alături de coechipierii de la schi fond.

Toate rezultatele TEAM ROMANIA în ZIUA 1 competițională a FOTE Vuokatti 2022:

Schi fond:
 - 10 km masculin: Petrică Florin Iftimie - Locul 62 - cu timpul 25:39.1; Gabriel Cojocaru - Locul 46 - cu timpul 24:28.2

- 7,5 km liber feminin - Delia Ioana Reit - Locul 41 - cu timpul 25:10.6; Andreea Dogaru - Locul 53 - cu timpul 26:38.3

Short-track
 - 1500 m masculin: Adam Dobos - Locul 24 - cu timpul 2:57.571; in sferturile de finala a cazut in tura 10, dar a reusit sa termine cursa; Antal Apor - Locul 22 - cu timpul 2:40:270

- 1500m feminin: Bi­borka Farkas - Locul 28 - in sferturile de finala, a cazut in tura 7 si nu a terminat cursa; Sarolta Gal - Locul 25 - cu timpul 2:42.614

În proba de ștafetă mixtă 3000 m, România a nu a trecut de serii.