You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Stiri COSR

Micii scriitori, câștigători ai concursului Un condei numit fair-play 2021

Pentru a-l doilea an consecutiv,  Concursul Național de Literatură și Jurnalism Sportiv „Un Condei Numit Fair-Play” s-a desfășurat în condiții speciale, din cauza pandemiei de coronavirus. În ciuda tuturor restricțiilor, cea de a XXI-a ediție a competiției literare organizate de Comitetul Olimpic și Sportiv Român, prin Academia Olimpică Română cu sprijinul Ministerului Educatiei și al Solidarității Olimpice, departament din cadrul Comitetului Internațional Olimpic, a înregistat un record de participare. Nu mai puin de 897 de elevi au trimis lucrări care au intrat în competiție astfel:

La secțiunea PROZĂ, la categoria 7-10 ani au fost  58 de lucrări, la 11-14 ani – 270 de lucrări, iar la 15-18 ani – 106 lucrări.

La secțiunea POEZIE, la categoria  7-10 ani au fost 58 lucrări, la 11-14 ani – 145 de lucrări, iar la 15-18 ani – 93 de lucrări.

La secțiunea CRONICĂ/REPORTAJ SPORTIV au intrat în competiție 25 de lucrări la categoria 7-10 ani,  78 de lucrări la 11-14 ani, iar la 15-18 ani – 64 lucrări.

Câștigătorii Concursului Național de Literatură și Jurnalism Sportiv „Un Condei Numit Fair-Play” 2021

PROZĂ

Categoria 7-10 ani

 Premiul I: Roșan Ilinca Maria de la Școala Gimnazială „Oltea Doamna” din Oradea; profesor îndrumător: Ciamău Romelia; titlul lucrării: „Ivan, campionul cu pagaia ruptă”

 Premiul II: Rusu Bogdan Matei de la Liceul Româno-Finlandez din București; profesor îndrumător: Chiritoiu Rozalia; titlul lucrării: „Cu mingea la picior”

 Premiul III: Constantin Ilaria de la Școala Gimnazială „Ștefan cel Mare” din Focșani; profesor îndrumător: Dragu Stănica; titlul lucrării: „Povestea Olimpiadei de echitație”

 Mențiune: Bățăgui Sarra Anastasia de la Școala Gimnazială Nr. 2 din Craiova; profesor îndrumător: Drăghici Violeta Elena; titlul lucrării: „Amintiri din viitor”

 Mențiune: Dragomirescu Andreea Ilinca de la Colegiul Național „Elena Cuza” din Craiova; profesor îndrumator: Velea Monica; titlul lucrării: „Valoarea prieteniei”

 Mențiune: Niculae Daniela Elena de la Școala Gimnazială „Regele Mihai I” din București; profesor îndrumător: Sorescu Adelina-Elena; titlul lucrării: „O competiție deosebită”

 Mențiune: Anca Anstasia Roberta de la Liceul Tehnologic „Transilvania” din Deva; profesor îndrumător: Manea Raluca-Elena; titlul lucrării: „Visul unei campioane”

 Mențiune: Poenaru Horia de la , Școala Gimnazială „Oltea Doamna” din Oradea; profesor îndrumător: Codorean Gabriela; titlul lucrării: „O dovadă de prietenie și fair-play”

Categoria 11-14 ani

 Premiul I: Bădici Alma de la Școala Gimnazială „Traian” din Craiova; profesor îndrumător: Șutelcă Nadia; titlul lucrării: „Apele tulburi ale Olimpiadei”

 Premiul II: Sabadac Miruna-Alexia de la Colegiul Național Pedagogic „Regina Maria” din Deva; profesor îndrumător: Manea Raluca-Elena; titlul lucrării: „Pe meleagurile zeilor”

 Premiul III: Munteanu Lazăr Maria de la Colegiul Național „George Coșbuc” din București; profesor îndrumător: Carmen Dumitrescu; titlul lucrării: „Două schiuri de acacia”

 Mențiune: Crișan Andreea-Ionela de la Școala Gimnazială „Ioan Bădescu” din Popești-Leordeni; profesor îndrumător: Vincene Mădălina; titlul lucrării: „Cerul s-a luminat în noapte pe Bernabeu”

 Mențiune: Faur Rebeca Mihaela de la Liceul Teoretic „Nikolaus Lenau” din Timișoara; profesor îndrumător: Ciuhandu Dorina; titlul lucrării: „Competiția de înot”

 Mențiune: Bojan Erika Raisa de la Liceul Tehnologic Energetic „D. Hurmuzescu” din Deva; profesor îndrumător: Danc Laura; titlul lucrării: „O gimnastă norocoasă”

 Mențiune: Velicu Teodora Maria de la Școala Gimnazială „Mihai Viteazul” din Alexandria; profesor îndrumător: Petrică Simona; titlul lucrării: „Învață să zbori!”

 Mențiune: Mihăilescu Teodora Alexandra Diana de la Școala Gimnazială „Sf. Dumitru” din Craiova; profesor îndrumător: Dojan Stela; titlul lucrării: „Dincolo de aparențe”

 Premiul special pentru un sportiv legitimat: Bolduț Iris Cristiana de la Școala Gimnazială „Gheorghe Lazăr” din Zalău; profesor îndrumător: Iacob Diana; titlul lucrării: „Lupta cu mine însămi”

 Categoria 15-18 ani

 Premiul I: Sava Marius-Ștefan de la Colegiul Național „Mihai Viteazul” din Ploiești; profesor îndrumător: Gheorghe Tatiana; titlul lucrării: „Un salt de nota 10”

 Premiul II: Smărăndache Corina-Ioana de la Colegiul Național „Carol I” din Craiova; profesor îndrumător: Diaconu Raluca-Mihaela; titlul lucrării: „Medalia olimpică”

 Premiul III: Scornea Roxana Elena de la Colegiul Național Pedagogic „Regina Maria” din Deva; profesor îndrumător: dr. Tripa Felicia; titlul lucrării: „Duo de aur”

 Mențiune: Călăvie Anamaria Daria de la Colegiul National „Nicolae Iorga” din Vălenii de Munte; profesor îndrumător: Mircea Mihaela Carmen; titlul lucrării: „Renăscut din praf de cretă”

 Mențiune: Lazăr Alexandra Elena de la Liceul Tehnologic „Brătianu” din Drăgășani; profesor îndrumător: Călinescu Elena-Natalia; titlul lucrării: „Aripi timpurii”

 Mențiune: Goilean Ioana-Patrisia de la Colegiul Național „Samuil Vulcan” din Beiuș; profesor îndrumător: Ojică Elena-Olivia; titlul lucrării: „Una cu calul”

 Mențiune: Petricău Priscila-Damaris de la Liceul Teologic Baptist „Emanuel” din Oradea; profesori îndrumători: Fildan Mihaela și Fiter Ciprian; titlul lucrării: „Recâștigarea valorilor pierdute”

 Mențiune: Vlădeanu Georgiana Mădălina de la Colegiul Național „A. T. Laurian” din Botoșani; profesori îndrumători: dr. Coca Dorica și Alecsa Elena; titlul lucrării: „Calculând succesul”

 POEZIE

Categoria 7 -10 ani

 Premiul II: Șerban Ioana de la , Liceul de Arte „Marin Sorescu” din Craiova; profesori îndrumători: Popa Alunița și Trușcă Claudia; titlul lucrării: „Să fii mereu un campion!”

 Premiul III: Rusu Denisa Ioana de la Școala Gimnazială „Liviu Rebreanu” din Târgu Mureș; profesor îndrumător: Morariu Codruț Gabriel; titlul lucrării: „Ambiție”

 Mențiune: Botoș Bogdan Dumitru de la Școala Gimnazială „Liviu Rebreanu” din Târgu Mureș; profesor îndrumător: Morariu Codruț Gabriel; titlul lucrării: „Ambiție”

 Mențiune: Dinculescu Răzvan de la Școala Gimnazială nr. 1 din Videle; profesor îndrumător: Dinculescu Bogdan; titlul lucrării: „O zi la joacă”

 Mențiune: Mironeasa Alexandra – Ioana de la Liceul Teoretic „Miron Costin” din Pașcani; profesor îndrumător: Grigore Ema; titlul lucrării: „Gimnasta”

 Mențiune: Constantinescu Ana Lorena de la Școala Gimnaziala „Avram Iancu” din București; profesor îndrumător: Țugulan Cătălina Julieta; titlul lucrării: „Micul sportiv”

 Mențiune: Busuioc Sorana de la Școala Gimnazială „Iuliu Maniu” din Zalău; profesor îndrumător: Anton Ioana; titlul lucrării: „Sfatul meu”

 Categoria 11-14 ani

 Premiul I: Rusu Marcu-Mihai de la Colegiul Național ”A. T. Laurian” din Botoșani; profesori îndrumători: Alecsa Elena și Rusu Alina Diana; titlul lucrării: „Cercurile mele”

 Premiul II: Negroiu Ioan de la Palatul Copiilor din Ploiești; profesor îndrumător: Șerban-Gurău Mirabela; titlul lucrării: „Lumea campionului”

 Premiul III: Bota Darius de la Școala Gimnazială „Octavian Goga” din Târgu Mureș; profesor îndrumător: Hiripan Ionela; titlul lucrării: „Fair-Play”

 Mențiune: Nițulescu Patricia Ioana de la Colegiul National „Frații Buzești” din Craiova; profesori îndrumători: Cismaru Crina Maria și Notrețu Mihaela; titlul lucrării: „Mingea”

 Mențiune: Vasile Delia de la Școala Gimnazială „Dumitru Hera” din Bătești; profesor îndrumător: Chiriacoglu Ruxandra; titlul lucrării: „Fii un campion, copile!”

 Mențiune: Marian Alexandru-Raul de la Liceul Tehnologic Transporturi Auto din Timișoara; profesor îndrumător: Hubali Mirela; titlul lucrării: „Sportul-cântecul inimii”

 Mențiune: Bărbulescu Eleny Maria de la Colegiul Național „Frații Buzești” din Craiova; profesori îndrumători: Cismaru Crina Maria și Notrețu Mihaela; titlul lucrării: „Cinci cercuri”

 Mențiune: Diaconu Daria-Teodora de la Școala Gimnazială ”Sf. Gheorghe” din Craiova; profesor îndrumător: Vătu Ionela; titlul lucrării: „Spre ideal”

 Categoria 15-18 ani

 Premiul I: Drondoe Denisa-Mihaela de la Colegiul Național Pedagogic „Ștefan Velovan” din Craiova; profesori îndrumători: Pîrvu Simona-Elena și Mitruți Daniel; titlul lucrării: „O nouă partidă de șah”

 Premiul II: Săvescu Raluca de la Colegiul Național ,,A. T. Laurian” din Botoșani; profesori îndrumători: Alecsa Elena și dr. Coca Dorica; titlul lucrării: „Demnă”

 Premiul III: Aghiorghiesi Clara-Ioana de la Colegiul Național ,,A. T. Laurian” din Botoșani; profesori îndrumători: Alecsa Elena și dr. Coca Dorica; titlul lucrării: „La umbra timpului”

 Mențiune: Streian Isabella Oana de la Liceul Teoretic „Traian Vuia” din Făget; profesor îndrumător: Dragomir Laura Simona; titlul lucrării: „Respirația visului”

 Mențiune: Dabu Ana-Mihaela de la Colegiul Național Pedagogic „Ștefan Velovan” din Craiova; profesori îndrumători: Pîrvu Simona-Elena și Lupu-Bangă Jana-Constanța; titlul lucrării: „Legenda șahului”

 Mențiune: Petrache Ana Oana de la Palatul Copiilor din Ploiești; profesor îndrumător: Șerban-Gurău Mirabela; titlul lucrării: „Înălțare...”

 Mențiune: Trușcă Robert de la Liceul de Arte „Marin Sorescu” din Craiova; profesori îndrumători: Trușcă Claudia și Dincă Monica; titlul lucrării: „Eternul Olimpism”

 Mențiune: Băncescu Karina de la Colegiul Național Pedagogic „Carmen Sylva” din Timișoara; profesor îndrumător: Cirimpei Olimpia; titlul lucrării: „Un Condei numit Fair-Play”

CRONICĂ REPORTAJ SPORTIV

 Categoria 7-10 ani

 Premiul I: Stoica Andrei de la Școala Primară „Ana Lugojana” din București; profesor îndrumător: Lixandru Eugenia; titlul lucrării: „Mircea Lucescu”

 Premiul II: Dascălu Maia de la Școala Gimnazială „Titu Maiorescu” din Iași; profesor îndrumător: Avasiloaei Ana-Maria; titlul lucrării: „Interviu cu un handbalist de top”

 Premiul III: Țucuină Florin Dragoș de la Școala Gimnazială din comuna Dumbrăvița; profesor îndrumător: Dragomir Corneliu; titlul lucrării: „Școala din Dumbrăvița promovează sportul școlar prin maratonul toleranței”

 Mențiune: Dobre Ianys de la Școala Gimnazială „Titu Maiorescu” din Iași; profesor îndrumător: Avasiloaei Ana-Maria; titlul lucrării: „La sfat cu eroul meu”

 Mențiune: Ciucă Zeno Cristian de la Școala Primară „Ana Lugojana” din București; profesor îndrumător: Lixandru Eugenia; titlul lucrării: „Lionel Messi”

 Mențiune: Petrariu Diana Maria de la Școala Gimnazială „Alexandru Costescu” din București; profesor îndrumător: Mihai Emilia; titlul lucrării: „Viața de sportiv și fair-play-ul în gimnastică”

 Mențiune: Pintilie Daria Maria de la Școala Primară „Ana Lugojana” din București; profesor îndrumător: Mogoș Denisa; titlul lucrării: „Nadia Comăneci-Zeița de la Montreal”

 Mențiune: Ungureanu Luca Ioan de la Școala Primară „Ana Lugojana” din București; profesor îndrumător: Chiriță Gabriela; titlul lucrării: „Reportaj sportiv”

Categoria 11-14 ani

 Premiul I: Prunache Robert-George de la Școala Gimnazială „Buică Ionescu” din Glodeni; profesor îndrumător: Savu Ioana; titlul lucrării: „Jocurile Olimpice, o ediție amânată”

 Premiul II: Simionescu Sebastian-Mihai de la Colegiul Național „Grigore Moisil” din București; profesor îndrumător: Ghergic Raluca-Daniela; titlul lucrării: „Jurnalul unui hocheist”

 Premiul III: Păvăleanu Ioana Maria de la Liceul Tehnologic Energetic „Dragomir Hurmuzescu” din Deva; profesor îndrumător: Stanciu Melania; titlul lucrării: „Meciul de handbal”

 Mențiune: Paraschiva Mihaela-Olivia de la Școala Gimnazială „Eugen Ionescu” din Slatina; profesor îndrumător: Constantinescu Gabriela; titlul lucrării: „Nadia - nota 10 si excelență într-un sport al efortului și al inimilor vibrânde”

 Mențiune: Burac David-Ştefan de la Şcoala Gimnazială „Constantin Parfene” din Vaslui; profesor îndrumător: Elena Alexa; titlul lucrării: „Copiii sportului alb”

 Mențiune: Dorobăț Rareș-Petruț de la Școala Gimnazială nr. 2 din Zimnicea; profesor îndrumător: Dorobăț Loredana; titlul lucrării: „Un junior român printre titanii înotului”

 Mențiune: Rotarița Ștefan-Adrian de la Colegiul Național „A. T. Laurian” din Botoșani; profesor îndrumător: Dulgheriu Carmen; titlul lucrării: „Go-un joc despre libertate!”

 Mențiune: Prodan Isabella de la Liceul Teoretic „Nikolaus Lenau” din Timișoara; profesor îndrumător: Ciuhandu Dorina; titlul lucrării: „Vis printre nori”

 Categoria 15-18 ani

 Premiul I: Szentgyorgyi Eduard de la Colegiul Național  „Octavian Goga” din Marghita; profesor îndrumător: Bârza Manuela; titlul lucrării: „Jocurile Olimpice, o ediție amânată”

 Premiul II: Soare Luigi de la Colegiul Național „Alexandru Ioan Cuza” din Alexandria; profesor îndrumător: Mocanu Alexandra; titlul lucrării: „O poveste de succes”

 Premiul III: Olteanu Maria-Valentina de la Colegiul Național „Frații Buzești” din Craiova; profesori îndrumători: Simon Aurora și Elena Marina; titlul lucrării: „Ecuație în trei pentru supremație”

 Mențiune: Gavrilă Maria Daniela de la Colegiul Național „Alexandru Ioan Cuza” din Alexandria; profesor îndrumător: Pavel Mariana; titlul lucrării: „Universitatea Craiova-Dinamo”

 Mențiune: Giuglea Ramona de la Colegiul Național „Frații Buzești” din Craiova; profesor îndrumător: Leoni Liliana; titlul lucrării: „Olimpismul zi de zi”

 Mențiune: Crîșmaru Teodora de la Colegiul Național „Mihai Viteazul” din București; profesor îndrumător: Bădescu Nicoleta; titlul lucrării: „Țintește cât mai sus!”

 Mențiune: Ion Sebastian de la Colegiul Național Pedagogic „Ștefan Velovan” din Craiova; profesori îndrumători: Pîrvu Simona-Elena și Cococeanu Dragoș; titlul lucrării: „Țintește cât mai sus!”

 Mențiune: Marin Ștefan de la Colegiul Tehnologic „Grigore Cerchez” din București; profesor îndrumător: Bobeică Daniela Cristina; titlul lucrării: „Luptele-prima mea iubire”

Galerie foto