You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Stiri COSR

Robert Glință, argint european la 100 m spate

Înotătorul român Robert Glință a câștigat medalia de argint în proba de 100 m spate din cadrul Campionatelor Europene de înot în bazin scurt (25 m) de la Kazan, din Rusia.

Robert Glință a condus în prima jumătate a cursei, însă în a doua parte a fost depășit de rusul Kliment Kolesnikov. Reprezentantul României a încheiat cursa al doilea  și a urcat pe cea de-a doua treaptă a podiumului. Medalia de bronz i-a revenit lui Apostolos Christou, din Grecia.

Argintul de la 100 m spate este a doua medalie câștigată de Robert Glință la această ediție a Europenelor de înot, de la Kazan, după bronzul cucerit în proba de 50 m spate.

În semifinalele probei masculine de 200 m liber, David Popovici a înregistrat cel mai bun timp – 1:43.80, un nou record național, și s-a calificat în lupta pentru medalii de mâine după-amiază.