You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Stiri COSR

Finale nebune la înot! David Popovici și-a bătut propriul record european la 200 m liber, dar a fost al 4-lea la Tokyo

Ce păcat! David Popovici a fost doar la 2 sutimi de secundă de podiumul olimpic. Cu timpul 1:44.68, înotătorul de numai 16 ani supranumit Il Fenomeno a fost al patrulea în finala olimpică de 200 m liber după britanicii Tom Dean (1:44.22) și Duncan Scott (1:44.26) și brazilianul Fernando Scheffer (1:44.66).

Elevul antrenorului Adrian Rădulescu și-a bătut propriul record european de juniori, stabilit cu câteva săptămâni în urmă în semifinalele CE de la Roma, dar nu a reușit să urce pe podiumul olimpic. Performața este însă remarcabilă.

Peste câteva ore va înota în calificările de la 100 m liber.

Într-o altă cursa nebună cea  de la 200 m liber, Robert Glință a terminat al 8-lea, cu timpul 52.95. Rusul Evgheni Rylov a cucerit titlul olimpic cu timpul 51.98 – nou record european, fiind urmat de compatriot său Kliment Kolesnikov și americanul Ryan Murphy.

Epuizat, imediat după cursă, Robert Glință a mărturist că a dat tot ce a putut și că va lua startul și în poba de 200 m spate, programată mâine.

Update: În calificările de la 100 m liber, David Popovici al fost al 4-lea în Seria 9, cu 48.03 - s-a calificat în semifinale cu al 8-lea timp