You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Stiri COSR

Vlad Dascălu, la 15 secunde de podiumul olimpic la mountain bike în Ziua 3 a Tokyo 2020

După calificările în finalele olimpice ale înotătorilor români încă de la primele ore ale acestei săptămâni, seria reușitelor tricolorilor la Tokyo 2020 a fost continuată la ciclism bountain-bike și box. La prima sa participare în competiția olimpică de mountain-bike, Vlad Dascălu a fost  la numai 30 de secunde de titlul olimpic și la 15 secunde de podium, iar la box feminin, Claudia Nechita s-a calificat în sferturile de finală.
Cea de-a treia zi a întrecerilor olimpice de la Tokyo a adus și prima victorie a echipei feminine de baschet 3x3 a României.

Toate rezultatele sportivilor români din Ziua 3 a Tokyo 2020:

Ciclism
Mountain bike, cross-country masculin: Vlad Dascălu - Locul 7 - cu timpul 1:26:03

Tenis
Dublu feminin: Monica Niculescu - în Turul 2 au pierdut cu 6(3)- 7, 5-7, în fața perechii Ellen Perez / Samantha Stosur (Australia)
Simplu feminin: Mihaela Buzărnescu - în Turul 2, a pierdut cu 1-6, 2-6 în fața lui Marketa VONDROUSOVA (Cehia)

Box
57 kg feminin: Maria Claudia Nechita - în optimi a câștigat în fața lui Ramla Said Ahmed ALI (Somalia)

52 kg masculin: Cosmin Petre Gîrleanu - în meciul de pe tabloul de 32 din preliminarii, a pierdut în fața lui Daniel Panev Asenov (Bulgaria)

Tenis de masă
Simplu feminin: Elizabeta Samara - în Turul 3, a pierdut cu 1-4 ( 7-11, 6-11, 11-4, 8-11, 2-11) în fața lui Suthasini SAWETTABUT(Thailanda)

Înot
100 m spate masculin: Robert Andrei Glință - Locul 4 - în Semifinala 1 cu timpul 53.20 - s-a calificat în FINALA cu al 8-lea timp

200 m liber masculin: David Popovici - Locul 2 - în Semifinala 1 cu timpul 1:45.68 - s-a calificat în FINALĂ cu al 7-lea timp

Baschet 3x3
Echipe feminin - Claudia Monica Ćuić, Gabriela Mărginean, Ancuța Violeta Stoenescu, Sonia Ursu

ROMÂNIA - Rusia 12-21

Mongolia - ROMÂNIA 14-22

Judo
73 kg masculin: Alexandru Constantin Raicu - în primul tur, a pierdut în fața lui Shohei ONO (Japonia)