You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Stiri COSR

Tokyo 2020 – Ziua 1: România, prima medalie și doar victorii la tenis, tenis de masă și dublu vâsle ctg. ușoară

Team Romania și-a trecut în palmares o medalie chiar din prima zi a Jocurilor Olimpice Tokyo 2020. Ana Maria Popescu a avut un parcurs excelent în proba feminină de spadă individual și a cucerit o prețioasă medalie de argint. Tricolorii au fost de neînvins în primele tururi la tenis de masă și tenis, iar la canotaj, echipajul feminin de dublu vâsle ctg. ușoară (L2x) alcătuit din  Gianina Elena Beleagă și Ionela Livia Cozmiuc a încheiat pe primul loc seria în care a evoluat, cu cel mai bun timp din prima etapă a calificărilor.

Rezultatele sportivilor români la Tokyo 2020 – Ziua 1:

Scrima:
Spada individual feminin: Ana Maria Florentina Popescu - MEDALIE DE ARGINT - - în FINALĂ, a pierdut cu 10-11 în fața chinezoaicei Yiwen Sun; în SEMIFINALĂ, a câștigat cu 15-11 în fața Katrinei Lehis (Estonia), în sferturi, a câștigat cu 15-6 în fața Juliei Beljajeva (Estonia), în optimi, a câștigat cu 15-6 în fața lui Sera Song (Coreea de Sud), pe tabloul de 32, a câștigat cu 15 - 10, în fața Kiria Tikanah Abdul Rahman (Singapore)

Sabie individual masculin - Iulian Robert Teodosiu - în optimi, a pierdut cu 12-15 în fața lui Enrico Berre (Italia) - a părăsit competiția; pe tabloul de 32, a câștigat cu 15-13 în fața lui Luca CURATOLI (Italia); pe tabloul de 64, a câștigat cu 15-11 în fața lui Sherzod MAMUTOV (Uzbekistan)

Tenis de masă:
Simplu masculin: Ovidiu George Ionescu - în Turul 1, a câștigat cu 4-1 (11-7, 13-11, 7-11, 11-8,11-6) în fața lui Xin Yan (Australia)
Dublu mixt: Ovidiu George Ionescu / Bernadette Cynthia Szocs - în optimi, au câștigat cu 4-1 (11-8, 11-8, 12-14, 11-4 11-9) în fața tandemului Lubomir Pistej / Barbora Balazova (Slovacia)

Baschet 3x3 - Echipa feminină - Claudia Monica Ćuić, Gabriela Mărginean, Ancuța Violeta Stoenescu, Sonia Ursu

ROMÂNIA - Japonia 8-20
China - ROMÂNIA 21-10

Tenis
Dublu feminin: Monica Niculescu/ Ioana Raluca Olaru, în Turul 1, au câștigat cu 7-5, 1-6, 10-6, în fața tandem-ului Hao-Ching CHAN/ Latisha CHAN (Taipei China)
Simplu feminin: Mihaela Buzărnescu - în Turul 1, a câștigat cu 6-7, 7-5, 6-4, în fața lui Alison RISKE (SUA)

Canotaj
Dublu vâsle ctg. ușoară (L2x) feminin - Gianina Elena Beleagă, Ionela Livia Cozmiuc - Locul 1 - în Seria 3 cu timpul 7:01.74 (cel mai bun timp din serii) - s-au calificat în semifinale

Opt rame cu carmaci (8+) feminin - Viviana Iuliana Bejinariu, Amalia Bereș, Mădălina Bereș, Georgiana Dedu, Daniela Druncea, Maria Magdalena Rusu , Denisa Tîlvescu , Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu - Locul 2 - in Seria 2, cu timpul 6:09.95 - au intrat în recalificări

Opt rame cu carmaci (8+) masculin - Constantin Adam, Vlad Dragoș Aicoboae, Florin Nicolae Arteni Fîntînariu, Sergiu Vasile Bejan, Alexandru Petrișor Chioseaua, Ciprian Huc, Florin Sorin Lehaci, Adrian Petre Munteanu, Constantin Radu - Locul 3 - in Seria 1, cu timpul 5:39.84 - au intrat în recalificări

Patru rame (4-) feminin - Roxana Iuliana Anghel, Mădălina Hegheș, Elena Logofătu, Cristina Georgiana Popescu - Locul 3 - în Seria 2 cu timpul 6:40.02 - au intrat în recalificări

Patru rame (4-) masculin - Mihăiță Vasile Țigănescu, Ștefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari, Mugurel Vasile Semciuc - Locul 4 - în seria 1, cu timpul 6:03.51 - au intrat în recalificări

Doi rame (2-) masculin - Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă - Locul 1 - în seria 1, cu timpul 6:33.86 (al 4-lea timp din calificări, după Australia, Italia, Croația) - s-au calificat în semifinale

Doi rame (2-) feminin - Adriana Ailincăi, Iuliana Buhuș - Locul 2 - în seria 1, cu timpul 7:20.36 (al treilea timp din calificări) - s-au calificat în semifinale

Gimnastica artistica
Sarituri masculin: Marian Drăgulescu - Locul 16 - cu 13,999 p

Tir sportiv
10 m pusca aer comprimat feminin - Laura Georgeta Ilie  - Locul 9 - cu 628,0 puncte, a ratat calificarea în finală

Ciclism:
Șosea masculin: Eduard Michael Grosu - NU a terminat cursa

Galerie foto