• BCR
  • Groupama

Stiri

5 iulie 2021 100 de sportivi români pentru Jocurile Olimpice Tokyo 2020

100 de sportivi vor concura la Jocurile Olimpice Tokyo 2020 – 45 de sportive și 55 sportivi - la 17 discipline sportive:

1. Atletism (10 sportivi): Florentina Costina Iusco și Alina Rotaru (săritura în lungime), Claudia Mihaela Bobocea (1.500 m), Daniela Stanciu (săritura în înălţime), Alin Alexandru Firfirică (aruncarea discului), Marius Iulian Cocioran (50 km marş), Rareş Andrei Toader (aruncarea greutăţii), Bianca Florentina Ghelber (aruncarea ciocanului), Andrea Miklós (400 m), Mihăiță Alexandru Novac (aruncarea suliței);
Antrenori: Teodoru Agachi, Nicolae Alexe, Valentin Anghel, Sergiu Mihai Octavian Măzăran, Oana Manuela Pantelimon, Mihai Corucle

2. Echipa feminină baschet 3x3 (4 jucătoare + 2 rezerve): Ancuța Violeta Stoenescu, Gabriela Mărginean, Sonia Ursu, Claudia Monica Ćuić; Rezerve – Anca Șipoș, Gabriela Irimia;
Antrenor - Tatiana Gallová;

3. Box (2): Cosmin-Petre Gîrleanu (52 kg), Maria Claudia Nechita (57 kg);
Antrenori: Dumitru Dorobanțu, Adrian Lăcătuș;

4. Canotaj9 echipaje (36 sportivi + 2 rezerve):

Opt rame cu cârmaci masculin (8+): Alexandru Petrișor Chioseaua, Florin Sorin Lehaci, Constantin Radu, Sergiu Vasile Bejan, Vlad Dragoș Aicoboae, Constantin Adam, Florin Nicolae Arteni Fîntînariu, Ciprian Huc, Adrian Petre Munteanu;

Opt rame cu cârmaci feminin (8+): Maria Magdalena Rusu, Viviana Iuliana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereș, Mădălina Bereș, Denisa Tîlvescu, Daniela Druncea;

Patru rame fără cârmaci  masculin (4-): Mihăiță Vasile Țigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ștefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari;

Patru rame fără cârmaci feminin (4-):  Mădălina Hegheș, Roxana Iuliana Anghel, Elena Logofătu, Cristina Georgiana Popescu;

Doi rame feminin (2-): Iuliana Buhuș, Adriana Ailincăi;

Doi rame masculin (2-): Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă;

Dublu vâsle categorie ușoară feminin (L2x): Ionela Livia Cozmiuc, Gianina Elena Beleagă;

Dublu vâsle feminin (2x): Nicoleta Ancuța Bodnar, Simona Geanina Radiș;

Dublu vâsle masculin (2x): Ioan Prundeanu, Marian Florian Enache;

REZERVE: Elena Iuliana Mihai, Alexandru Cosmin Macovei

Antrenori: Dorin Alupei, Antonio Colamonici, Vasile Ionel Măstăcan, Bogdan Liviu Codrici, Marius Bacaoanu Aanei, Ciprian Atomei

5. Ciclism (2): Vlad Dascălu (mountain bike), Eduard Michael Grosu (ciclism pe şosea);
Antrenori: Paulo De La Fuente Perez, Georgios Georgiadis;

6. Fotbal (18 jucători + 4 rezerve):

PORTARI: Aioani Marian Mihai, Mihai Maximilian Popa, Ștefan Târnovanu;

FUNDAȘI:  Tudor Cristian Băluță, Radu Ștefăniță Boboc, Andrei Chindriș, Ion Gheorghe, Virgil Eugen Ghiță, Andrei Florin Rațiu, Florin Ștefan, Alexandru Ștefan Pașcanu, Ricardo Florin Grigore;

MIJLOCAȘI: Mihai Alexandru Dobre, Marius Mihai Marin, Dragoș Ionuț Nedelcu, Eduard Marian Florescu, Antonio Sefer, Virgil Andrei Ciobanu, Marco Alexandru Dulca;

ATACANȚI: Andrei Sîntean, George Danuț Ganea, Valentin Gheorghe;

Antrenori: Mirel Matei Rădoi, Constantin Nicolae Dică, Florin Constantinovici Schreiber, Leontin Toader

7.  Gimnastică artistică (3): Maria Larisa Holbură (individual compus), Larisa Andreea Iordache (individual compus), Marian Drăgulescu (sărituri);
Antrenori: Ștefan Csaba Gál; Lăcrămioara Moldovan, Cristian Moldovan;

8.  Înot (4): Robert Glinţă (100 m spate), Daniel Martin (100 m spate), David Popovici (100 m liber); Bianca Andreea Costea (50 m,100 m iber);
Antrenori: Mugur Constantin Tomescu, Adrian Rădulescu;

9.   Canoe sprint (2): Victor Mihalachi, Cătălin Chirilă (C2 - 1000 m);
Antrenor - Florin Popescu;

10.  Judo (3): Andreea Ștefania Chițu (cat. 52 kg), Alexandru Constantin Raicu (cat. 73 kg), Vladuț George Simionescu (cat. +100 kg);
Antrenori: Florin Bercean, Kohei Oishi;

11.  Lupte (5): feminin – Alina Vuc (cat. 50 kg), Andreea Beatrice Ana (cat. 53 kg), Kriszta Tünde Incze (cat. 62 kg), libere masculin – Albert Saritov (cat. 97 kg); greco-romane –  Alin Alexuc-Ciurariu (cat. 130 kg);
Antrenori: Petrică Carare, Nikolay Ilich Stoyanov, Ion Vremere;

12. Scrimă (2): Ana Maria Popescu (spadă), Iulian Teodosiu (sabie);
Antrenori: Rareș Eugen Dumitrescu, Radu Nicolae Podeanu;

13. Tenis (2): Ioana  Raluca Olaru, Monica Niculescu;
Antrenor: Stelian Călin Ciorbagiu;

14. Tenis de masă (4 + 1 rezervă):Daniela Dodean Monteiro (echipe), Bernadette Szocs (echipe, simplu, dublu mixt), Elizabeta Samara (echipe, simplu), Irina Ciobanu (echipe, rezervă), Ovidiu Ionescu (simplu, dublu mixt);
Antrenori:  Viorel Filimon, Andrei Filimon;

15. Tir sportiv (1): Laura Georgeta Ilie (10 m puşcă aer comprimat);
Antrenor:  Olimpiu Florin Marin;

16. Tir cu arcul (1): Mădălina Ștefania Amăistroaie;
Antrenor: Viorel Habian;

17. Triatlon (1): Felix Pierre Duchampt;
Antrenor: Ovidiu Nicolae Burghelea.