• BCR
  • Groupama

Stiri

14 decembrie 2020 Gimnastul Gabriel Burtanete, campion european de juniori la sarituri

Imnul Romaniei a rasunat in sala sporturilor din Mersin (Turcia) dupa ce Gabriel Burtanete a castigat intrecerea de sarituri rezervata juniorilor din cadrul Campionatelor Europene de gimnastica.

Dupa ce in competitia de la individual compus a ratat podiumul clasandu-se al patrulea, in finala de la sarituri reprezentantul Romaniei a reusit un punctaj excelent (14,283 p, dupa sarituri de 14,266 si 14,300), devansandu-i pe ucraineanul Ilia Kovtun, (14,033 p) si pe turcul Bora Tarhan (14,016 p) clasati pe locurile II, respectiv III. Fratele sau geaman Robert Burtanete a incheiat finala pe locul patru cu 13,899 (13,933, respectiv 13,866).

Gabriel Burtanete a fost aproape de podium si la inele. Dupa ce in calificari a avut a treia nota, in finala romanul a terminat al patrulea, cu 12,966, la mica diferenta de medaliatul cu bronz, Bora Tarhan (13,000).

Cu aurul de la Campionatele Mondiale de juniori de anul trecut, bronzul de la FOTE Baku 2019, si rezultatele obtinute la Europenele de la Mersin, Gabriel Burtanete care se pregateste la Centrul National Olimpic pentru Juniori de la Resita si-a demonstrat potentialul sportiv.

La seniori, echipa Romaniei a terminat calificarile pe penultima pozitie, iar la individual, cel mai bun rezultat a fost obtinut de Marian Dragulescu. Veteranul lotului tricolor, calificat la Tokyo 2020, s-a clasat a patrulea în finala de la sarituri, cu nota 14,283, dupa sarituri de 13,666 si 14,900. Aurul a fost cucerit de ucraineanul Igor Radivilov (14,733), argintul a revenit belarusului Igor Saromkov (14,700), în timp ce bronzul a fost obtinut de israelianul Artem Dolgopyat (14,483).