• BCR
  • Groupama

Stiri

23 noiembrie 2020 Concursul National de Literatura si Jurnalism Sportiv „Un Condei numit Fair-Play”, editia 2020

Cea de a XXX-a editia a Concursului National Literatura si Jurnalism Sportiv „Un Condei numit Fair-Play” s-a desfasurat in acest an in conditii speciale. Evenimentul organizat de Comitetul Olimpic si Sportiv Roman (COSR), prin Academia Olimpica Romana (AOR) a beneficiat de sprijinul Ministerului Educatiei si Cercetarii (MEC) si al Solidaritatii Olimpice (departament din cadrul Comitetului International Olimpic).

Situatia epidemiologica actuala, determinata de raspandirea virusului SARS-CoV-2, a impus un nou protocol privind organizarea si desfasurarea concursului. Astfel, informarea elevilor      s-a realizat, in scris, prin intermediul inspectoratelor scolare judetene / Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti (ISMB), lucrarile au fost transmise online (pe email), iar jurizarea a avut loc online in perioada 2-13 noiembrie a.c. Castigatorii sunt anuntati in mediul online, iar premiile, constand in publicatii literare adapate varstei, vor fi trimise catre acestia prin intermediul unei firme de curierat.

Concursul s-a desfasurat pe trei categorii de varsta (7-10 ani, 11-14 ani si 15-18 ani), la urmatoarele sectiuni: Poezie, Proza si Cronica-Reportaj, fiind acordate un premiu I, un premiu II si un premiu III.

Lucrarile inscrise in concurs au provenit din 12 judete (Arad, Arges, Bacau, Bistrita Nasaud, Botosani, Cluj, Covasna, Dolj, Maramures, Mures, Timis) si Municipiul Bucuresti.

24 de lucrari au fost premiate

Juriul alcatuit din Mina-Maria Rusu – inspector general de limba si literatura romana si limbi neoelene, Alexandra Mocanu – profesor de limba si literatura romana Colegiul National „Alexandru Ioan Cuza” din Alexandria, Sorin Rusu – jurnalist sportiv la TV Digi a stabilit acordarea urmatoarelor distinctii:

PROZA

Categoria 7-10 ani

Premiul I: Pop Aiana Maria de la Scoala Gimnaziala „Liviu Rebreanu” din Targu Mures; profesor indrumator: Morariu Crina Claudia

Premiul II: Vintila Erick de la Scoala Gimnaziala „Liviu Rebreanu” din Targu Mures; profesor indrumator: Morariu Codrut Gabriel

Premiul III: Ruta Mazei Sophia de la Scoala Gimnaziala „Liviu Rebreanu” din Targu Mures; profesor indrumator: Morariu Codrut Gabriel

Categoria 11-14 ani

Premiul I: Alupoaei Beatrice-Georgiana de la Colegiul National „Mihai Eminescu” din Botosani; profesor indrumator: Epurian Paula-Daniela

Premiul II: Rusu Raisa Maria de la Scoala Gimnaziala „Dimitrie Cantemir” din Baia Mare; profesor indrumator: Gherghel Natalia

Premiul III: Mihailescu Teodora Alexandra Diana de la Scoala Gimnaziala „Sfantul Dumitru” din Craiova; profesor indrumator: Dojan Stela

Categoria 15-18 ani

Premiul I: Zybaczynski Karina de la Colegiul National „Gheorghe Sincai” din Bucuresti; profesor indrumator: Sotiriu Doina Elena

Premiul II: Oistric Olivia-Andreea de la Liceul „Dimitrie Cantemir” din Darabani; profesor indrumator: Aionesa Ionela

Premiul Special acordat unui sportiv legitimat: Jugureanu Ioana-Iris de la Colegiul National „Emil Racovita”; profesor indrumator: Barbut Ramona Brîndusa

Premiul III: Hengelman Carla de la Colegiul National „Constantin Diaconovici Loga” din Timisoara; profesor indrumator: Samfirescu Isabela

POEZIE

Categoria 7-10 ani

Premiul I: Marian Ioana Maria de la Scoala Gimnaziala „Liviu Rebreanu” din Targu Mures; profesor indrumator: Morariu Codrut Gabriel

Premiul II: Toma Denis Stefan de la Scoala Gimnaziala „Liviu Rebreanu” din Targu Mures; profesor indrumator: Morariu Codrut Gabriel

Premiul III: Berki Ioana Maria de la Scoala Gimnaziala „Liviu Rebreanu” din Targu Mures; profesor indrumator: Morariu Codrut Gabriel

Categoria 11-14 ani

Premiul I: Moldovan Mihai-Andrei de la Scoala Gimnaziala Nr. 1 din Bistrita; profesor indrumator: Todea Monia

Premiul II: Cismaru Theodor-Alexe de la Colegiul National „Fratii Buzesti” din Craiova; profesori indrumatori: Cismaru Crina Maria si Mirica Ionut Daniel

Premiul III: Moldovan Alexandra-Ana de la Scoala Gimnaziala Nr. 1 din Bistrita; profesor indrumator: Burje Carmen Diana

Categoria 15-18 ani

Premiul I: Todirisca Patricia-Andreea de la Colegiul National „A. T. Laurian” din Botosani; profesori indrumatori: Dulgheriu Carmen si Alecsa Elena

Premiul II: David Karina de la Colegiul National „C.D. Loga” din Timisoara; profesor indrumator: Samfirescu Isabela

CRONICA-REPORTAJ SPORTIV

Categoria 7-10 ani

Premiul I: Dovleac Miruna Ioana de la Scoala Gimnaziala „Mihai Eminescu” din Pitesti; profesor indrumator: Ionescu Carmen

Categoria 11-14 ani

Premiul I: Stoica Iulia Elena de la Scoala Gimnaziala Nr 80 din Bucuresti; profesor indrumator: Rontescu Ecaterina

Premiul II: Popica Teodor de la Scoala Gimnaziala „Mihail Sadoveanu” din Întorsura Buzaului; profesor indrumator: Popica Mihaela 

Premiul III: Badescu Daria-Ioana de la Scoala Gimnaziala Nr 19 „Avram Iancu” din Timisoara; profesor indrumator: Schinteie Valerica

Categoria 15-18 ani

Premiul I: Bratu David-Andrei de la Colegiul National „Emil Racovita” din Bucuresti; profesor indrumator: Barbut Ramona Brîndusa

Premiul II: Dabija Isabela de la Colegiul Tehnic de Comunicatii „N.V. Karpen” din Bacau; profesor indrumator: Ciorcila Camelia