• BCR
  • Groupama

Stiri

23 noiembrie 2020 Concursul National de Arte Plastice „Jocurile Olimpice in imaginatia copiilor”, editia 2020

Cea de a XVIII-a editie a Concursului National de Arte Plastice „Jocurile Olimpice in imaginatia copiilor” s-a desfasurat in acest an in conditii speciale. Evenimentul organizat de Comitetul Olimpic si Sportiv Roman (COSR), prin Academia Olimpica Romana (AOR) a beneficiat de sprijinul Ministerului Educatiei si Cercetarii (MEC) si al Solidaritatii Olimpice (departament din cadrul Comitetului International Olimpic).

Situatia epidemiologica actuala, determinata de raspandirea virusului SARS-CoV-2, a impus un nou protocol privind organizarea si desfasurarea concursului. Astfel, informarea elevilor      s-a realizat, in scris, prin intermediul inspectoratelor scolare judetene / Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti (ISMB), lucrarile au fost transmise prin posta/curier pe adresa forului olimpic, iar jurizarea a avut loc la data de 16 noiembrie a.c., la sediul COSR, cu respectarea tuturor masurilor de protectie si igiena prevazute de legislatia in vigoare. Castigatorii sunt anuntati in mediul online, iar premiile, constand in materiale de pictura, albume de arta si diplome, vor fi trimise catre acestia prin intermediul unei firme de curierat.

La faza finala a concursului au fost promovate peste 470 de lucrari din Municipiul Bucuresti si alte 23 de judete (Arad, Arges, Bacau, Botosani, Brasov, Braila, Buzau, Calarasi, Constanta, Covasna, Dolj, Giurgiu, Gorj, Ialomita, Iasi, Ilfov, Mehedinti, Mures, Neamt, Sibiu, Timis, Tulcea, Vrancea), inscrise pe trei categorii de varsta: 6-10 ani, 11-14 ani si 15-18 ani.                

44 de lucrari, premiate

Juriul alcatuit din Adrian Braescu –inspector pentru arte plastice in cadrul MEC; Elena Cioclu – profesor de educatie plastica la Scoala de arte „Victor Karpis” din Giurgiu; Elena Stoica – profesor de educatie plastica la Corbeni, jud. Arges;  Cornelia Gherlan – Uniunea Artistilor Plastici; Streinu Ioana – inspector scolar pentru arte vizuale in cadrul I.S.M.B. si Cont Adriana - profesor la Liceul de Arte Plastice "Nicolae Tonitza" Bucuresti a stabilit acordarea urmatoarelor distinctii:

Categoria 6-10 ani

Premiul Special: Mihailov Alesia de la Palatul Copiilor din Tulcea; profesor indrumator: Butuc Elida Veronica

Premiul I: Couturier Luiza de la Asociatia Altina din Pitesti; profesor indrumator: Carstea Ionela

Premiul II: Velcherean Elena de la Scoala Gimnaziala „Mihai Eminescu” din Pitesti; profesor indrumator: Tomescu Maria Claudia

Premiul III: Ivanov Matei de la Palatul Copiilor din Tulcea; profesor indrumator: Mihailov Alina

Mentiune: Georgescu Izabela de la Scoala Gimnaziala „Mihai Eminescu” din Pitesti; profesor indrumator: Tomescu Maria Claudia

Mentiune: Pintea Eva Ioana de la Scoala Gimnaziala de Arte „Iosif Sava” din Bucuresti; profesor indrumator: Marin Mihaela

Mentiune: Macaneata Elena Irina de la Scoala Gimnaziala „Victor Karpis” din Giurgiu; profesor indrumator: Mosor Vlad Ionut

Mentiune: Carstea Adriana-Stefania de la Scoala Gimnaziala Nr. 1 din Poiana Lacului; profesor indrumator: Serban Irina

Mentiune: Vasile Ana-Maria de la Palatul Copiilor din Tulcea; profesor indrumator: Butuc Elida Veronica

Mentiune: Oncioi Cosmin de la Scoala Gimnaziala „Sfanta Treime” din Bucuresti; profesori indrumatori: Bojan Alina si Podisca Nicoleta

Mentiune: Matel Adrian – Ionut de la Scoala Gimnaziala „Gheorghe Nicolau” din Romani; profesor indrumator: Barzu Alina-Dumitrita

Mentiune: Iliev Ilinca Maria de la Palatul Copiilor din Tulcea; profesor indrumator: Butuc Elida Veronica

Mentiune: Paduraru Constantin Bogdan de la Scoala Gimnaziala „Gheorghe Nicolau” din Romani; profesor indrumator: Barzu Alina-Dumitrita

Mentiune: Matei Ioana Antonia de la Scoala Gimnaziala „Sfanta Treime” din Bucuresti; profesori indrumatori: Bojan Alina si  Podisca Nicoleta

 

Categoria 11-14 ani

 

Premiul Special: Teodor Maria Miricioiu de la Scoala Gimnaziala „Nicolae Iorga” din Pitesti; profesor indrumator: Marica Elena

Premiul I: Grigore Maria Denisa de la Liceul de Arte Plastice „Nicolae Tonitza” din Bucuresti; profesor indrumator: Spinu Eusebio

Premiul II: Marica Andreea de la Scoala Gimnaziala „Armand Calinescu” Nr. 5 din Cutea de Arges; profesor indrumator: Marica Elena

Premiul III: Mokrech Sara de la Scoala Gimnaziala de Arte „Iosif Sava” din Bucuresti; profesori indrumatori: Dascalescu Elena si Marin Mihaela

Mentiune: Belegante Alecsia de la Scoala Gimnaziala de Arte „Iosif Sava” din Bucuresti; profesori indrumatori: Dascalescu Elena si Marin Mihaela

Mentiune: Irimia Alexandra-Maria de la Liceul de Arte Plastice „Nicolae Tonitza” din Bucuresti; profesor indrumator: Kiss Emilia

Mentiune: Serban Maria-Stefania de la Scoala Gimnaziala Nr. 1 „Gheorghe Craciun” din Zarnesti; profesor indrumator: Colea Gabriel

Mentiune: Dragomirescu Teodora Elena de la Scoala Gimnaziala „Remus Opreanu” nr. 7 din Constanta

Mentiune: Jijie Bianca Elena de la Scoala Gimnaziala Nr. 11 din Botosani; profesor indrumator: Gavril Alina Simona

Mentiune: Paun Octavian de la Colegiul National „Octavian Bancila” din Iasi; profesor indrumator: Tudor Doina

Mentiune: Frailich Andreea Ioana de la Scoala Gimnaziala de Arta „Victor Karpis” din Giurgiu; profesor indrumator: Mosor Vlad Ionut

Mentiune: Catoiu Maria de la Scoala Gimnaziala „Fanus Neagu” din Braila; profesori indrumatori: Chitu Alina Madalina si Militaru Madalina

Mentiune: Scoarta Sebastian de la Scoala Gimnaziala Nr. 280 din Bucuresti; profesor indrumator: Filip Violeta

Mentiune colectiva: Coman Ioana Alina, Torok-Sterfenitu Maria, Murariu Maria Carmen de la Scoala Gimnaziala Nr. 190 din Bucuresti; profesor indrumator: Tanase Florica

 

Categoria 15-18 ani

 

Premiul Special: Rudei Alin de la Liceul de Arta „Stefan Luchian” din Botosani; profesor indrumator: Dolhescu Genoveva

Premiul I: Hritcu Andreea de la Liceul de Arta „Stefan Luchian” din Botosani; profesor indrumator: Dolhescu Genoveva

Premiul II: Gavril Mihaela de la Liceul de Arta „Stefan Luchian” din Botosani; profesor indrumator: Dolhescu Genoveva

Premiul III: Dan Maria Alexia de la Liceul de Arte Plastice „Nicolae Tonitza” din Bucuresti; profesor indrumator: Nedelea Cristina

Mentiune: Buraga Cosmina de la Liceul de Arta „Stefan Luchian” din Botosani; profesor indrumator: Dolhescu Genoveva

Mentiune: Moise Alexia-Elena de la Liceul de Arte Plastice „Nicolae Tonitza” din Bucuresti; profesor indrumator: Kiss Emilia

Mentiune: Ciucu Ana Ilinca de la Liceul de Arte Plastice „Nicolae Tonitza” din Bucuresti; profesor indrumator: Mosteanu Despina

Mentiune: Apotrosoaei Daria Teodora de la Liceul de Arta „Stefan Luchian” din Botosani; profesor indrumator: Strugariu Adina

Mentiune: Onofrei Richard de la Liceul de Arta „Stefan Luchian” din Botosani; profesor indrumator: Dolhescu Genoveva

Mentiune: Ilie Alexandru de la Liceul de Arte Plastice „Nicolae Tonitza” din Bucuresti; profesor indrumator: Spinu Eusebiu

Mentiune: Chitu Ana-Maria de la Colegiul National „Matei Basarab” din Bucuresti; profesor indrumator: Herascu Delia

Mentiune: Bizau Giulia Talida de la Colegiul National de Arte „Regina Maria” din Constanta; profesor indrumator: Lutai Mihaela

Mentiune: Tanase Ioana Simona de la Colegiul National de Arte „Regina Maria” din Constanta; profesor indrumator: Lutai Mihaela

Mentiune: Frailich Maria Iuliana de la Liceul de Arte Plastice „Nicolae Tonitza” din Bucuresti;