You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Stiri COSR

Ania Caill a ocupat un promitator loc 22

Ania Monica Germain Caill, la 18 ani cea mai tanara sportiva care a luat startul in proba de super-combinata de la Sochi, a reusit o performanta care o califica drept o mare speranta a schiului alpin romanesc.

Ania Monica Germain Caill, care a obtinut in extremis calificarea la Jocurile Olimpice de la Sochi, a incheiat una dintre cele mai dificile probe olimpice din schiul alpin – super-combinata.  Romanca s-a clasat pe locul 22, fiind ultima dintre sportivele care au terminat cele doua manse, de coborare si slalom, dar remarcabil este faptul ca nu mai putin de 17 schioare, multe din tari cu traditie in acest sport ca Austria, Italia sau Canada, fie nu au luat startul, fie nu au incheiat una dintre cele doua manse.

Din 2012, de cand a fost cooptata in lotul national al Romaniei unde se pregateste sub indrumarea lui Florin Cristea, Ania Monica Germain Caill a progresat continuu. Schioarea noastra de 18 ani si-a facut „rodajul” la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE) din 2013, de la Brasov, competitie unde s-a clasat pe pozitia 20 la slalom urias. Apoi si-a castigat  locul in lotul olimpic de schi al Romaniei si s-a numarat printre cei zece sportivi care, pentru pregatire, au beneficat de burse de la Solidaridatea Olimpica. Munca Aniei Caill a fost rasplatita prin calificarea la JO de la Sochi, unde a obtinut cea mai buna performanta din cariera sa la super-combinata.

„Pentru toti componentii Echipei Olimpice a Romaniei care au obtinut calificarea la Sochi pe ultima suta de metri, ceea ce a echivalat cu  pozitii dintre cele mai nefavorabile pe grila la start, fiecare adversar intrecut reprezinta autodepasire, intrecerea propriilor limite”, a spus Ioan Dobrescu, secretarul general al Comitetului Olimpic si Sportiv Roman (COSR). „Oamenii asteapta foarte multe de la sportivii nostri, dar trebuie inteles ca suntem in perioada in care construim o echipa valoroasa la sporturile de iarna, in conditiile in care Romania a aparut cu adevarat pe harta sporturilor de iarna dupa organizarea impecabila a FOTE Brasov. Am putea progresa simtitor cu intelegere din partea celor din jur, pentru ca strategia noastra este de a incuraja si sustine tinerele talente. Dovada ca suntem pe drumul cel bun este ca doi dintre participantii la FOTE Brasov 2013, Ania Caill, de 18 ani, si Iulian Pitea, de 16 ani - poate nu intamplator cei mai tineri competitori de la coborare feminin, respectiv sarituri cu schiurile, doua dintre probele de mare risc din acest sport - au confirmat asteptarile prin simpla prezenta la Jocurile Olimpice. Apreciem si incurajam evolutia de pana acum a sportivilor nostri si ne mentinem increderea ca vor obtine rezultate la nivelul asteptarilor echipajul de bob doua persoane, format din Nicolae Istrate si Florin Craciun, si biatlonista Eva Tofalvi, in proba sa favorita de 15 km individual”, a conchis Ioan Dobrescu.

Galerie foto