You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Stiri COSR

Echipa Olimpica a Romaniei, evolutie la nivelul asteptarilor

La jumatatea intrecerilor din cadrul Festivalului Olimpic al Tineretului European (FOTE) Utrecht 2013, Romania a cucerit nu mai putin de opt medalii, dintre care una de aur, patru de argint si trei de bronz.

Ioan Dobrescu, secretarul general al Comitetului Olimpic si Sportiv Roman (COSR), a remarcat evolutia potrivit asteptarilor a componentilor reprezentativei noastre. “La acest nivel de varsta ne intereseaza in mod special performantele inregistrate de sportivii nostri si, evident, ne bucura medaliile castigate”, a spus Ioan Dobrescu.

“Faptul ca atletii romani au cucerit pana acum patru medalii, dintre care una de aur, si au ocupat trei locuri patru, este o dovada ca la Federatia de specialitate s-a facut un salt remarcabil”.

“De asemenea, la judo fete se vede ca s-a lucrat serios cu juniorii. S-au cucerit doua medalii de argint pretioase, care intradevar puteau fi de aur, si una de bronz.  La fel de importanta, ca si medaliile, este insa experienta acumulata de judoka, experienta pe care speram sa o foloseasca pentru a schimba cat mai curand argintul in aur”.

“La gimnastica fete s-a resimtit absenta liderului care n-a mai putut face deplasarea in Olanda din cauza unei accidentari. Cred insa ca locul al treilea ocupat de echipa noastra va fi compensat de medaliile pe care le vom obtine la individual. Exceptia negativa din delegatia Romaniei este lotul masculin de gimnastica (n.r. – gimnastii s-au clasat pe locul 19 la echipe si nu s-au calificat in nicio finala la individual). A fost cea mai slaba prestatia gimnasticii masculine romanesti din istorie”.

“Lasand deoparte acest aspect, trebuie sa remarcam ca, in ansamblu, Romania are una dintre delegatiile care conteaza in competitia de la Utrecht”, a concluzionat Ioan Dobrescu

In ultimele doua zile de competitie delegatia Romaniei mai are asteptari la medalii la gimnastica fete, atletism si judo. De asemenea n-ar fi exclus ca perechea Calin Manda/ Sorin Andrei Iordache sa furnizeze o surpriza placuta la dublu masculin in cadrul turneului de tenis de la FOTE.

Galerie foto