• BCR
  • Groupama

Stiri

13 august 2012 Rezultatele sportivilor romani la JO

12 august
Atletism (London – The Mall):
Marius Ionescu  – maraton
(masculin) - locul 26;

11 august

Atletism (London – The Mall):
Claudia Stef – 20 km mars (feminin) – locul 38


Lupte libere (ExCeL - North Arena 2)
Rares Chintoan 120 kg - optimi de finala

Kaiac (Eton Dorney)
Ionut Alexandru Mitrea, Bogdan Mada
– K 2 - 200 m (masculin) - locul 13

Atletism (London – The Mall);
Marius Cocioran  – 50 km mars (masculin) – locul 39 (3:57:52 - cea mai buna performanta personala)

10 august

Kaiac (Eton Dorney) – K 2 - 200 m (masculin)
Ionut Alexandru Mitrea, Bogdan Mada - calificati in Finala B


9 august

Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium):
Mirela Lavric  800 m (feminin) – locul 14

Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium):
Esthera Petre - saritura in inaltime - locul 20

Canoe (Eton Dorney): Finale
C 2 - 1000 m (Victor Mihalachi, Alexandru Dumitrescu) - locul 7
K 4 - 1000 m (masculin) Ionel Gavrila, Stefan Vasile, Toni Ioneticu, Traian Neagu locul 8
K 2 - 500 m (feminin) Irina Lauric, Iuliana Paleu - locul 16

8 august

Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium):
Bianca Perie – aruncarea ciocanului (feminin) – locul 22
Mirela Lavric  – 800 m (feminin) – serii: locul 11- calificata in semifinale


Canoe (Eton Dorney) – C1-1000 m
Iosif Chirila - locul 11


7 august

Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium) - calificari;
Viorica Tigau – lungime – locul 24

Gimnastica (North Greenwich Arena – O2) – Finalele pe aparate
Catalina Ponor - barna - locul 4, Larisa Iordache - barna - locul 6;

Catalina Ponor - sol - locul 2; Sandra Izbasa - sol - locul 8

Lupte greco-romane (ExCeL - North Arena 2): preliminarii;
Alin Alexuc Ciurariu – 96 kg - invins in turul 1 de Elis Guri (Bulgaria);

Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium):
Roxana Birca – 5000 m – locul 34


Kaiac (Eton Dorney) – K 4 - 1000 m (masculin) – semifinale;
Ionel Gavrila, Stefan Vasile, Toni Ioneticu, Traian Neagu - locul 5, calificati in Finala
C 2-1000 m –  semifinale;
Victor Mihalachi, Liviu Alexandru Dumitrescu - locul 3,calificati in Finala A
K 2 - 500 m (feminin) –  semifinale;
Irina Lauric, Iuliana Paleu - locul 8 - au ratat calificarea in Finala


6 august

Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium):
Angela Ograzeanu - 200 m (feminin) - locul 36;

Gimnastica (North Greenwich Arena – O2) – Finale pe aparate
Flavius Koczi - locul 7 la sarituri

Polo (Olympic Park – Water Polo Arena) – Grupa B;
Romania – Serbia 4-12

Canoe (Eton Dorney) – C1-1000 m – calificari + semifinale;
Iosif Chirila - calificat in Finala B

05 august

Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium):calificari – 400 m garduri (feminin);
Angela Morosanu – locul 26.

Box (ExCeL – South Arena 2) – feminin 60 kg – turul 1;
Mihaela Lacatus -
Cheng Dong (China) 5-10

Gimnastica (North Greenwich Arena – O2) – Finalele pe aparate (feminin + masculin)
Sandra Izbasa - locul 1 - sarituri; Flavius Koczi - locul 7 - sol.

Atletism (London – The Mall) – maraton
Lidia Simon locul - 45; Constantina Dita - locul 86.

4 august

Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium) – 3000 m obstacole (feminin) – calificari
Ancuta Bobocel - locul 16 (in finala s-au calificat primele 15); Cristina Casandra - locul 37;

Scrima (ExCeL - South Arena 1) – Spada echipe (feminin);
Romania (Ana Maria Branza, Anca Maroiu, Simona Cristina Gherman) - Coreea 38 - 45, romancele au ratat calificarea in lupta pentru podium; Romania - Italia 45-43; Romania - Germania 36 - 45 si Romania a incheiat competitia pe locul 6

Polo (Olympic Park – Water Polo Arena) – Grupa B;
Romania – Muntenegru  8-12

3 august

Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium):
Nicoleta Grasu – aruncarea discului (feminin) – locul 14 (61,86 m - cea mai buna performanta a sa din acest sezon) - nu s-a calificat in Finala

Haltere (ExCeL - North Arena 3) – Finala – 85 kg;
Gabriel Sincraian - nu a terminat competitia

Scrima (ExCeL - South Arena 1) –Sabie echipe (masculin); calificari:
Romania - Coreea 26 - 45, locul 2, in Finala

Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium):
Bianca Razor  – 400 m (feminin) – locul 29
Andreea Ograzeanu – 100 m (feminin) - locul 38
Cristina Bujin - triplusalt (feminin) - neclasata

Judo (ExCeL - North Arena 2) – Competitia masculina - calificari 
Vladut Simionescu (+100 kg) invins in optimile de finala de Andreas Toelzer, a parasit competitia;

2 august

Box (ExCeL – South Arena 2) – masculin 75 kg – turul 2;
Bogdan Juratoni - Abbos Atoev (Uzbekistan)10-12

Gimnastica (North Greenwich Arena – O2) – Finala individual compus (feminin)
Sandra Izbasa - locul 5, Larisa Iordache - locul 9

Polo (Olympic Park – Water Polo Arena) – Grupa B;
Romania Ungaria 15 - 17

Inot (Olympic Park – Aquatics Centre): Calificari –  800 m liber (feminin);
Camelia Potec - locul 23

–  50 m liber (masculin) - semifinale
Norbert Trandafir - locul 16

Canotaj (Eton Dorney) –  patru rame fara carmaci (masculin) – Semifinale;
Marius Vasile Cozmiuc, Alexandru George Palamariu, Cristi Ilie Pîrghie, Florin Curuea - loc 6, calificati in Finala B

Finala  8+1(feminin);
Cristina Grigoras, Eniko Mironcic, Camelia Lupascu, Roxana  Cogianu, Adelina Cojocariu, Ioana Rotaru, Talida Gidoiu, Irina Dorneanu, Nicoleta Albu - locul 4

Judo (ExCeL - North Arena 2) – Calificari masculin – (100 kg)
Daniel Brata invins de Levan Zhorzholiani (Georgia), paraseste competitia

01 august

Haltere (ExCeL - North Arena 3)
ARGINT - Roxana Cocos, locul2 in finala categoriei 69 kg;

Gimnastica (North Greenwich Arena – O2)
Flavius Koczi a renuntat la finala de la individual compus

Canotaj (Eton Dorney) – Finala - 2 rame feminin;
Viorica Susanu, Georgeta Andrunache - locul 5

 31 iulie

Haltere (ExCeL - North Arena 3)
BRONZ - Razvan Martin, locul 3 in finala categoriei 69  kg;

Galerie foto