• BCR
  • Groupama

Stiri

19 august 2008 Rezultate dupa ziua a 11-a

In calificarile probei de aruncare a sulitei, Felicea Tilea Moldovan, decana de varsta a lotului de atletism, a reusit sa-si asigure prezenta in finala probei, de pe pozitia a 10-a, cu o aruncare care a masurat 60,81 m. Cealalta atleta romana in proba de sulita, Monica Stoian, cu doua aruncari nereusite si doar una valabila, de 54.56 m, nu a reusit sa treaca de calificari, ocupand doar locul 40. O alta atleta intrata in lupta pentru finala a fost saritoarea in lungime Viorica Tigau, care, cu doar 6,44 m, nu a ocupat decat locul 23 in clasamentul calificarilor. Nici Ionela Tirlea nu a fost mai norocoasa la 200 m. Ea a reusit sa treaca de primul tur al probei, unde a ocupat locul 4, cu timpul de 23.24, dar a fost eliminata din competitie in turul 2, unde s-a clasat a 5-a, cu timpul de 23,22. In sferturile de finala ale turneului de handbal feminin, Romania a fost invinsa de selectionata Ungariei, scor 33-30. Romanul Petru Toarca a fost invins de georgianul Besarion Gochashivili, fiind eliminat astfel din optimile de finală ale categoriei 55 de kilograme la lupte libere. El a incheiat competitia pe pozitia a 18-a. Elizabeta Samara a fost invinsa de Viktoria Pavlovici din Belarus, cu scorul de 4-1, in meciul din turul 2 al turneului olimpic de tenis de masa. In primul tur, Samara trecuse de Fen Yang din Congo, cu scorul de 4-1. Florin Mironcic s-a calificat in semifinalele probei de canoe simplu pe distanta de 500 de metri, clasandu-se pe locul 2 in prima serie, cu timpul de 1:48,608. Sportivii clasati pe primul loc in serii si-au asigurat prezenta in finala probei, iar cei de pe locurile 2-7 se vor intalni in semifinale. Echipajul de canoe dublu, format din Iosif Chirila si Andrei Cuculici, au parcurs distanta de 500 de metri in 1:42.306, ocupand locul 4. Timpul realizat le permite accesul in semifinalele probei. Locurile 1-3 au intrat direct in finala, in timp ce locurile 4-7 au mers in semifinale. Gimnasta Gabriela Dragoi, calificata in finala de la barna, s-a clasat pe locul 5, ea fiind notata cu 15,625. Pe podiumul olimpic au urcat americancele Shawn Johnson (16.225), Nastia Liukin (16.025) si chinezoaica F. Cheng (15,950). Pugilistul roman Georgian Popescu a fost invins in sferturile de finala de cubanezul Yordeniz Ugas, cu scorul de 11-7.