• BCR
  • Groupama

Stiri

13 august 2008 Rezultate dupa ziua a 5-a

Iulian Panait a fost eliminat in faza optimilor de finala ale turneului de lupte greco-romane, fiind invins de chinezul Yanyan Li, in meciul contand pentru categoria 66 kg. In meciul cu numarul 3 din grupa A la handbal, reprezentativa Romaniei a trecut lejer de nationala Frantei, pe care a invins-o cu scorul de 34-26 (17-13). Tricolorele au inscris prin Ramona Maier (11 goluri), Cristina Neagu (5), Ionela Galca (4), Valentina Elisei Ardean (4), Adina Meirosu (4), Valeria Bese (2), Carmen Amariei (1), Aurelia Bradeanu (1), Florina Barsan (1) si Ada Nechita (1). Alexandru Bodnar a fost eliminat de cubanezul Stevens, favoritul numărul 28, in 16-imile concursului de tir cu arcul, romanul trecand in primul tur de favoritul numarul 5 al turneului, malaiezianul Khalmizam. Inotatoarea Camelia Potec nu si-a aparat titlul olimpic cucerit la editia Jocurilor Olimpice de la Atena, in 2004, clasandu-se pe locul 5 in finala probei de 200 m liber. Razvan Florea si-a asigurat prezenta in semifinalele probei de 200 m spate, calificandu-se cu al zecelea timp. In seria de calificari, inotatorul roman s-a clasat pe locul al treilea, cu timpul de 1:57.97. Razvan Florea isi doreste o medalie la Jocurile Olimpice de la Beijing, el cucerind medalia de bronz in aceasta proba, la editia de la Atena. Echipa feminina de gimnastica a Romaniei a reusit o performanta extraordinara miercuri, in concursul pe echipe, unde a cucerit medaliile de bronz. Aurul a fost adjudecat de China, iar argintul de Statele Unite ale Americii. Halterofilul român Răzvan Rusu a incheiat turneul olimpic la categoria 77 kg pe locul 18. In finala B a competitiei, el a ridicat 140 kg la stilul smuls si 170 kg la stilul aruncat.