You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Stiri COSR

8 MEDALII SI LOCUL 8 PENTRU ROMANIA LA FOTE

Jumatate din totalul medaliilor cucerite de sportivii nostri la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE), desfasurat la Belgrad, in perioada 21-28 iulie a.c. au fost castigate de gimnasta Cerasela Patrascu. Cu aur la sarituri, argint la individual compus, bronz la barna si cu echipa (din care au mai facut parte Andreea Acatrinei si Gabriela Dragoi), Cerasela s-a dovedit a fi cea mai titrata sportiva din delegatia Romaniei. Tot la gimnastica, Andreea Acatrinei si-a adjudecat si bronzul la individual compus. Nici atletismul nu s-a lasat mai prejos, adaugand la palmaresul Romaniei inca 3 medalii de aur, prin Cornel Bananu (110 mg), Cristina Sandu (triplusalt) si Florin Pierdevara (800 m). Cu un total de 8 medalii (4-1-3), sportivii nostri au situat Romania pe locul 8 in clasamentul pe natiuni, aceasta fiind cea mai buna clasare a Romaniei, dupa editia din 2003, de la Paris, in conditiile in care la startul competitiei s-au aliniat 2300 de sportivi din 49 de tari europene. Delegatia Romaniei a fost formata din 38 de sportivi care au participat la 6 ramuri sportive: atletism, gimnastica, judo, inot, tenis si tenis de masa. Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE), competitie multisport destinata tinerilor cu varste cuprinse intre 13-18 ani, este organizata de catre Asociatia Comitetelor Olimpice Europene (EOC) sub patronajul Comitetului International Olimpic (CIO). Sistemul de organizare si desfasurare al acestei competitii este similar cu cel al Jocurilor Olimpice, in ceea ce priveste progamul concursurilor, ceremoniile de deschidere, inchidere si decernare a medaliilor. De asemenea, flacara olimpica este aprinsa pe toata durata festivalului. Toate tarile participa cu cei mai buni sportivi de la categoria de varsta impusa de regulamentul competitiei.

Galerie foto