You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Haltere

Data nasterii: 05.06.1989
Locul nasterii: Bucuresti

Portret

Componenta a Clubului Sportiv al Armatei Steaua Bucuresti, la 23 de ani a devenit, prima femeie din istoria halterelor romanesti care a urcat pe podiumul olimpic.

In finala olimpica a categoriei 63 kg, Roxana Cocos a avut un total identic cu Maryna Shkermankova, din Belarus, departajarea dintre cele doua sportive realizandu-se in funcţie de greutatea lor corporala. Reprezentanta Romaniei a fost mai usoara cu cateva sute de grame si si-a adjudecat medalia de argint.

A fost a doua prezenta a sa la o editie a Jocurilor Olimpice, dupa Beijing 2008, unde a intrat in compertitie la categoria 58 kg si s-a clasat pe locul 8.