You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
CLASAMENTUL SPORTIVILOR ROMÂNI LA TOKYO 2020

Romania a cucerit 4 medalii

1

MEDALIE
DE AUR

Alte rezultate

Loc Sport Proba Sportiv
4

Inot

200 m liber David Popovici
5

Box

57 kg Maria Claudia Nechita
5

Kaiac-canoe

C2 - 1000 m Cătălin Chirilă, Victor Mihalachi
5

Tenis de masa

dublu mixt Ovidiu George Ionescu, Bernadette Cynthia Szocs
5

Tenis de masa

echipe Daniela Dodean Monteiro, Elizabeta Samara, Bernadette Cynthia Szocs
6

Atletism

aruncarea ciocanului Bianca Florentina Ghelber
6

Canotaj

dublu vasle ctg. usoara (L2x) Gianina Elena Beleagă, Ionela Livia Cozmiuc
6

Canotaj

opt rame cu carmaci (8+) Viviana Iuliana Bejinariu, Mădălina Bereș, Amalia Bereș, Georgiana Dedu, Daniela Druncea, Maria Magdalena Rusu , Denisa Tîlvescu , Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu
7

Canotaj

opt rame cu carmaci (8+) Constantin Adam, Vlad Dragoș Aicoboae, Florin Nicolae Arteni Fîntînariu, Sergiu Vasile Bejan, Alexandru Petrișor Chioseaua, Ciprian Huc, Florin Sorin Lehaci, Adrian Petre Munteanu, Constantin Radu
7

Ciclism

mountain bike, cross-country Vlad Dascălu
7

Inot

100 m liber David Popovici
7

Baschet 3x3

Echipe Claudia Monica Ćuić, Gabriela Mărginean, Ancuța Violeta Stoenescu, Sonia Ursu
8

Lupte

libere, 62 kg Kriszta Tünde Incze
8

Inot

100 m spate Robert Andrei Glință
9

Canotaj

doi rame (2-) Adriana Ailincăi, Iuliana Buhuș
9

Canotaj

dublu vasle (2x) Marian Florian Enache, Ioan Prundeanu
9

Canotaj

patru rame (4-) Roxana Iuliana Anghel, Mădălina Hegheș, Elena Logofătu, Cristina Georgiana Popescu
9

Judo

+ 100 kg Vlăduț George Simionescu
9

Judo

52 kg Andreea Ștefania Chițu
9

Tir sportiv

10 m pusca aer comprimat Laura Georgeta Ilie
11

Fotbal

meci Andrei Florin Rațiu, Ștefan Târnovanu, Florin Bogdan Ștefan, Marian Mihai Aioani, Tudor Cristian Băluță, Radu Ștefăniță Boboc, Andrei Chindriș, Virgil Andrei Ciobanu, Ronaldo Octavian Andrei Deaconu, Mihai Alexandru Dobre, Marco Alexandru Dulca, Eduard Marian Florescu, George Dănuț Ganea , Ion Gheorghe , Valentin Gheorghe, Virgil Eugen Ghiță, Ricardo Florin Grigore, Marius Mihai Marin , Alexandru Ștefan Pașcanu, Mihai Maximilian Popa, Antonio Sefer, Andrei Sîntean
11

Kaiac-canoe

C1 - 1000 m Cătălin Chirilă
12

Atletism

aruncarea sulitei Alexandru Mihăiță Novac
14

Lupte

libere, 50 kg Emilia Alina Vuc
14

Lupte

libere, 97 kg Albert Saritov
16

Gimnastica artistica

sarituri Marian Drăgulescu
16

Lupte

libere 53 kg Andreea Beatrice Ana
16

Scrima

sabie individual Iulian Robert Teodosiu
17

Atletism

aruncarea discului Alin Alexandru Firfirică
17

Atletism

saritura in lungime Alina Rotaru
17

Judo

73 kg Alexandru Constantin Raicu
18

Atletism

saritura in inaltime Daniela Stanciu
20

Atletism

saritura in lungime Florentina Costina Iusco
24

Atletism

50 km mars Marius Iulian Cocioran
26

Atletism

aruncarea greutatii Andrei Rareș Toader
26

Inot

200 m spate Robert Andrei Glință
31

Inot

50 m liber Bianca Andreea Costea
33

Atletism

1500 m Claudia Mihaela Bobocea
35

Inot

100 m liber Bianca Andreea Costea
36

Triatlon

individual Félix Pierre Duchampt
38

Inot

100 m spate Daniel Cristian Martin
40

Inot

50 m liber David Popovici
53

Inot

100 m fluture Daniel Cristian Martin
65

Gimnastica artistica

individual compus Maria Larisa Holbură