You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Jocurile Olimpice de vara moderne - a XXVII-a editie

Sydney 2000

-

Romania a cucerit 26 medalii

11 MEDALII DE AUR
    • Atletism 5000 m

      Gabriela Szabo

    • Canotaj dublu rame (2-)

      Georgeta Andrunache, Doina Ignat

    • Canotaj dublu vasle ctg. usoara (L2x)

      Angela Alupei, Constanta Burcica

    • Canotaj opt rame cu carmaci (8+)

      Georgeta Andrunache, Veronica Cochela, Maria Magdalena Dumitrache, Liliana Gafencu, Elena Georgescu, Doina Ignat, Elisabeta Lipa, Ioana Olteanu, Viorica Susanu

    • Gimnastica artistica cal cu manere

      Marius Daniel Urzica

    • Gimnastica artistica echipe

      Simona Amanar, Loredana Boboc, Florenta Andreea Isarescu, Maria Olaru, Claudia Maria Presacan, Andreea Raducan

    • Gimnastica artistica individual compus

      Simona Amanar

    • Kaiac-canoe C2 - 1000 m

      Florin Popescu, Mitica Pricop

    • Inot 100 m spate

      Diana Iuliana Mocanu

    • Inot 200 m spate

      Diana Iuliana Mocanu

    • Scrima sabie individual

      Mihai Claudiu Covaliu

6 MEDALII DE ARGINT
    • Atletism 1500 m

      Violeta Beclea

    • Atletism maraton

      Lidia Elena Simon

    • Box mijlocie mica 71 kg

      Marian Simion

    • Gimnastica artistica individual compus

      Maria Olaru

    • Gimnastica artistica sarituri

      Andreea Raducan

    • Inot 200 m mixt

      Beatrice Nicoleta Caslaru Coada

9 MEDALII DE BRONZ
    • Atletism 1500 m

      Gabriela Szabo

    • Atletism saritura in inaltime

      Oana Manuela Pantelimon

    • Box semimijlocie 67 kg

      Dorel Simion

    • Gimnastica artistica sol

      Simona Amanar

    • Judo 78 kg

      Simona Marcela Richter

    • Kaiac-canoe C2 - 500 m

      Florin Popescu, Mitica Pricop

    • Kaiac-canoe K4 - 500 m

      Raluca Andreea Ionita, Mariana Limbau, Elena Radu, Sanda Toma

    • Inot 400 m mixt

      Beatrice Nicoleta Caslaru Coada

    • Tir sportiv 25 m pistol viteza

      Iulian Raicea

Toate rezultatele

  • Locul 1
    • Gabriela Szabo

      Atletism - 5000 m
    • Diana Iuliana Mocanu

      Inot - 100 m spate
    • Doina Ignat,

      Canotaj - dublu rame (2-)
    • Angela Alupei,

      Canotaj - dublu vasle ctg. usoara (L2x)
    • Veronica Cochela,

      Canotaj - opt rame cu carmaci (8+)
    • Georgeta Andrunache,

      Canotaj - dublu rame (2-)
    • Maria Magdalena Dumitrache, Liliana Gafencu, Elisabeta Lipa, Ioana Olteanu, Elena Georgescu,

      Canotaj - opt rame cu carmaci (8+)
    • Simona Amanar, Loredana Boboc, Florenta Andreea Isarescu, Maria Olaru, Claudia Maria Presacan

      Gimnastica artistica - echipe
    • Simona Amanar

      Gimnastica artistica - individual compus
    • Marius Daniel Urzica

      Gimnastica artistica - cal cu manere
    • Florin Popescu, Mitica Pricop

      Kaiac-canoe - C2 - 1000 m
    • Diana Iuliana Mocanu

      Inot - 200 m spate
    • Andreea Raducan

      Gimnastica artistica - echipe
    • Mihai Claudiu Covaliu

      Scrima - sabie individual
    • Georgeta Andrunache, Doina Ignat,

      Canotaj - opt rame cu carmaci (8+)
    • Constanta Burcica,

      Canotaj - dublu vasle ctg. usoara (L2x)
    • Viorica Susanu

      Canotaj - opt rame cu carmaci (8+)
  • Locul 4
    • Mihai Claudiu Covaliu,

      Scrima - sabie echipe
    • Mariana Limbau

      Kaiac-canoe - K2 - 500 m
    • Claudia Maria Presacan

      Gimnastica artistica - barna
    • Raluca Andreea Ionita,

      Kaiac-canoe - K2 - 500 m
    • Beatrice Nicoleta Caslaru Coada, Ioana Lorena Diaconescu, Simona Paduraru, Camelia Alina Potec

      Inot - stafeta 4x200 m liber
    • Laura Gabriela Carlescu Badea

      Scrima - floreta individual
    • Victor Dan Gaureanu, Florin Alin Lupeica

      Scrima - sabie echipe
  • Locul 6
    • Norica Cimpeanu

      Atletism - 20 km mars
    • Cristina Elena Nicolau

      Atletism - triplusalt
    • Ionela Tirlea

      Atletism - 400 m garduri
    • Dorin Alupei, Vasile Ionel Mastacan, Costel Pavel Mutescu, Cristinel Cornel Nemtoc, Dumitru Raducanu, Viorel Talapan, Florian Tudor

      Canotaj - opt rame cu carmaci (8+)
    • Maria Olaru

      Gimnastica artistica - barna
    • Simona Amanar

      Gimnastica artistica - sarituri
    • Marian Drăgulescu

      Gimnastica artistica - sol
    • Marian Drăgulescu, Rares Iulian Orzata, Florentin Danut Pescaru, Dorin Alexandru Petcu, Ioan Silviu Suciu, Marius Daniel Urzica

      Gimnastica artistica - echipe
    • Adrian Ioan Jigau

      Haltere - 56 kg
    • Razvan Ionut Florea

      Inot - 200 m spate
    • Andreea Raducan

      Gimnastica artistica - sol
    • Andrei Nicolae Banica, Gheorghe Pirvan

      Canotaj - opt rame cu carmaci (8+)
  • Locul 7
    • Carmen Andreea Amariei

      Handbal - meci
    • Florin Vlad

      Haltere - +105 kg
    • Victorina Bora, Nicoleta Alina Dobrin, Cristina Dogaru Cucuianu, Lidia Draganescu, Ramona Petruta Farcau, Mihaela Ignat, Steluta Luca, Aurica Valeria Motogna, Elena Roxana Napar, Aurelia Stoica, Talida Tolnai, Cristina Varzaru

      Handbal - meci
    • Cezar Alexandru Badita

      Inot - 400 m mixt
    • Camelia Alina Potec

      Inot - 200 m liber
    • George Crinu Olteanu Raicu

      Box - musca, 54 kg
  • Locul 9
  • Locul 12
    • Diana Iuliana Mocanu

      Inot - stafeta 4x100 m liber
Info Sydney 2000
Sydney a fost primul oras care a gazduit Jocurile intr-un cadru ecologic, curat, tot aici celebrandu-se 100 de ani de cand femeile au fost acceptate in arena olimpica.
 
Logo: Indrazneste sa visezi!
 
Afganistanului nu i s-a permis sa ia parte la Jocuri din cauza regulilor extremiste ale talibanilor (opresiunea si interdictia practicarii sportului de catre femei).
 
Reprezentantii Agentiei Mondiale Anti-Doping (WADA) au efectuat pentru prima data teste de sange si pentru detectarea eritropoetinei (EPO).
 
Australianul Ian Thorpe a fost vedeta editiei, cucerind trei medalii de aur si doua de argint la inot.
 
Romania a ocupat  locul 11 in clasamentul pe medalii.
 
Cifre olimpice Sydney 2000
  • 199  – tari participante –  Eritrea, Micronezia si Palau au avut reprezentanti in premiera la Jocurile Olimpice de vara;
  • 10 651 – sportivi in competitie;
  • 28 – sporturi la care s-a concurat;
  • 2 – sporturi noi introduse in programul olimpic – taekwondo si triatlon (inot, ciclism, atletism), o disciplina – trampolina;  in premiera femeile si-au disputat
  • medaliile olimpice la haltere, pentatlon modern si polo;
  • 156sportivi romani participanti, la 15 sporturi.

Echipa olimpică a României