Stiri

13 ianuarie 2020 Rezultatele sportivilor romani in Ziua 4 a JOT Lausanne 2020

In cea de-a patra zi a Jocurilor Olimpice de Tineret de la Lausanne, Larisa Daniela Cosofret a incheiat pe locul 14 in proba de sprint la schi alpinism, cel mai bun rezultat obtinut pana acum de Echipa Olimpica, la individual. La echipe mixte, cel mai bun rezultat de pana acum l-a obtinut Emilia Munteanu, locul 6, cu echipa feminina mixta internationala Gri .

Toate rezultatele inregistrate de sportivii romani in Ziua 4 a JOT Lausanne 2020:

Schi alpinism
- sprint feminin: Larisa Daniela Cosofret - Locul 14 - cu timpul 3:45.60, Anca Alexandra Olaru - Locul 21 - cu timpul 4:20.6;
- sprint masculin:   Constantin Surdu - Locul 21 - cu timpul 3:11.28, George Petrut Cotinghiu - Locul 23 - cu timpul 3:13.25;

Schi alpin
- slalom urias masculin: Andrei Tudor Stanescu - Locul 33 - cu timpul 2:19.56, dupa cele doua manse;

Patinaj viteza
- 1500 m feminin: Ramona Elena Ionel - Locul 21 - cu timpul 2:20.21, Ilka Fuzesy - Locul 23 - cu timpul 2:20.58;

La hochei pe gheata, la echipe mixte internationale 3x3, in cea de-a patra zi a rundei preliminare, ultima, echipele unde evolueaza sportivii romani au obtinut urmatoarele rezultate:
Masculin: Galben (Csongor Antal) – Rosu 13-15, Maro - Galben (Csongor Antal) 8-6;

Feminin: Gri (Emilia Munteanu) – Negru 3-5, Galben – Rosu (Sonia David) 5-8, Albastru – Rosu (Sonia David) 4-5, Portocaliu – Gri (Emilia Munteanu) 6-8.

La finalul rundei preliminare, cu doua victorii si cinci infrangeri, echipa Galben (Csongor Antal) s-a clasat pe locul 7 si nu a intrat in lupta pentru medalii.
In competitia feminina, echipa Gri (Emilia Munteanu), cu trei victorii si patru infrangeri a ocupat locul 6, iar team-ul  Rosu (Sonia David), cu trei victorii, dintre care una obtinuta in urma loviturilor de pedeapsa, si patru infrangeri a incheiat runda prelminara pe pozitia a 7-a, ambele iesind in batalia pentru podium.

Csongor Antal – Locul 7, cu echipa Galbena, alaturi de:
Tibo Van Reeth (Belgia), Yassin Soubra (Franta), Tommaso Madaschi (Italia), David Guilabert (Spania), Ryan Koelgen (Olanda), Miha Bericic (Slovenia), Andrei Murashko (Belarus), Oskar Bakkevig (Norvegia), Simon Slavicek (Cehia), Daniel Valencia (Mexic), Loris Uberti (Elvetia), Lukas Heuberger (Austria)

Emilia Munteanu – Locul 6, cu echipa Gri, alaturi de:
Siria Dore (Elvetia), Valentina Vrhoci (Serbia), Lina Meijer (Luxemburg), Ilary Larese De Pasqua (Italia), Zhang Shuqi (China), Marketa Mazancova (Cehia), Yekaterina Davletshina (Rusia), Ebony Brunt (Australia), Lee Eunji (Coreea), Dorottya Gengeliczky (Ungaria), Sofie Van Dueren (Suedia), Jelizaveta Stadnika (Letonia).

Sonia David – Locul 7, cu echipa Rosie, alaturi de:
Valeria Ansoleaga (Spania), Wei-Ting Kao (Taipei), Nie Xinrui (China), Abby Rowbotham (Marea Britanie), Zoe Machler (Elvetia), Mila Lutteral (Argentina), Barbora Kapicakova (Slovacia), Alina Ichayeva (Rusia), Beatrice Storesund (Norvegia), Andrea Trnkova (Cehia), Felicity Luby (Germania), Anita Origlio (Franta)