Stiri

22 noiembrie 2019 Laureatii editiei 2019 a concursului Un condei numit Fair-Play au urcat pe scena Salii Amfiteatru a Casei Olimpice

Laureatii celei de-a XIX-a editii a concursului national de literatura si jurnalism sportiv „Un condei numit Fair-Play” au fost premiati in cadrul unei gale care a avut loc la Casa Olimpica, din Bucuresti, sediul Comitetului Olimpic si Sportiv Roman, eveniment sustinut, ca in fiecare an, de Comitetul Olimpic si Sportiv Roman (COSR), prin Academia Olimpica Romana (AOR), in parteneriat cu Ministerul Educatiei si Cercetarii (MEC) prin intermediul Inspectoratelor Scolare Judetene.

Concursul s-a desfasurat pe trei categorii de varsta (7-10 ani, 11-14 ani, 15-18 ani), la urmatoarele sectiuni: Poezie, Proza si Cronica-Reportaj, pentru fiecare din acestea fiind acordate: un premiu I, un premiu II, un premiu III si cate 5 mentiuni. Premiul Special se acorda unui sportiv legitimat la un Club Sportiv, indiferent de sectiunea si categoria de varsta la care a participat.

De la fazele judetene au fost promovate pentru faza nationala 392 de  lucrari provenite de la 111 unitati de invatamant din 23 de judete (Arad, Arges, Bacau, Bihor, Botosani, Calarasi, Cluj, Constanta, Covasna, Dolj, Galati, Hunedoara, Ilfov, Mehedinti, Mures, Neamt, Prahova, Salaj, Teleorman, Timis, Tulcea, Valcea, Vaslui) si Municipiul Bucuresti.

Juriul, prezidat de catre prof. dr. Mina-Maria Rusu, inspector general de limba si literatura romana in cadrul Ministerului Educatiei si Cercetarii, i-a avut in componenta pe Alexandra Mocanu (inspector de specialitate la Inspectoratul Scolar Judetean Teleorman si profesor de limba si literatura romana  la Colegiul National „Alexandru Ioan Cuza” din Alexandria), Rori Maria Gheorghisor (inspector scolar in cadrul ISJ Ilfov si profesor la Scoala Gimnaziala „Prof. Ion Visoiu” din Chitila), Stefania Vasilica Duminica (profesor la Scoala Gimnaziala „Prof. Ion Visoiu” din Chitila), Sergiu Garlesteanu (profesor de educatie fizica si sport la Scoala Gimnaziala nr. 197 din Bucuresti) si Sorin Marian Rusu (jurnalist sportiv la TV Digi Sport).

La sectiunea Proza, castigatorii de la categoria 11-14 ani au fost premiati de Violeta Beclea Szekely, director de marketing in cadrul COSR, vicecampioana olimpica la 1500 m la Sydney 2000, la 15-18 ani, premiile au fost oferite de Ionela Tirlea, expert marketing in cadrul COSR, vice campioana olimpica la 400 m garduri Atena 2004, iar  la 7-10 ani, festivitatea de premiere a fost oficiata de Alina Dumitru, campioana olimpica la judo, la Beijing 2008.

La sectiunea Poezie, la categoria de varsta 7-10 ani, castigatorii au primit premiile de la Alina Moanta, decanul Universitatii Nationale de Educatie Fizica si Sport din Bucuresti si membru in Consiliul de Conducere al AOR, premiantii categoriei 11-14 ani au fost recompensati de Razvan Calugareanu – inspector de educatie fizica si sport in cadrul ISMB si secretarul filialei AOR Bucuresti, sector 2, iar la 15-18 ani, premierea a fost realizata de Alexandra Mocanu – inspector de specialitate la Inspectoratul Scolar Judetean Teleorman si profesor la Colegiul National „Al. Ioan Cuza” din Alexandria.

La sectiunea Cronica-Reportaj, Anita Sterea –membru in Consiliul de Conducere al AOR a premiat castigatorii de la categoria 7-10 ani, Laurentiu Bocioaca, directorul Filialei AOR Bucuresti a inmanat diplomele si premiile la 11-14 ani, iar Simona Tabara Amanar – directorul AOR si multipla campioana olimpica, mondiala si europeana la gimnastica, a oferit premiile castigatorilor de la categoria 15-18 ani.
 Premiul Special a fost oferit de profesor dr. Mina Maria Rusu, inspector general de limba si literatura romana in cadrul Ministerului Educatiei si Cercetarii

Evenimentul a fost completat cu momentele artistice oferite de elevii Scolii Gimnaziale de Muzica nr. 1 „Iosif Sava” din Bucuresti.

Premiantii concursului national de literatura si jurnalism sportiv „Un condei numit Fair-Play” - editia a XIX-a:

POEZIE

Categoria 7 - 10 ani

Premiul I: Dirpes Maria – Scoala Gimnaziala nr. 14, Drobeta Turnu Severin; profesor indrumator: Sima Camelia
Premiul II: Rosca Denisa – Scoala Profesionala Corlatel, judetul Mehedinti; profesor indrumator: Gantolea Narcisa Mirabela
Premiul III: Magda Anya Maria – Scoala Gimnaziala „Ioan Opris”, Turda, judetul Cluj; profesor indrumator: Duca Elena Monica
Mentiune I: Chica Iulia Anastasia – Scoala Gimnaziala nr. 197, Bucuresti; profesor indrumator: Cojocia Elena

Mentiune II: Necula Stefania – Liceul „Vasile Conta”, Targu Neamt; profesor indrumator: Puscasu Elena

Mentiune III: Ciobanu Cristina – Scoala Gimnaziala „Stroe S. Belloescu”, Barlad; profesor indrumator: Porumb Maria

Mentiune IV: Lacatusu Diana – Liceul de Arte „Marin Sorescu”, Craiova; profesori indrumatori: Catrina Ana si Trusca Claudia

Mentiune V: Popica Petru – Scoala Gimnaziala „Nicolae Russu”, Sita Buzaului, judetul Covasna; profesor indrumator: Bularca-Maris Petruta

Categoria 11-14 ani

Premiul I: Barbu Daria Maria – Colegiul National „Fratii Buzesti”, Craiova; profesori indrumatori :Cismaru Crina Maria si Vasile Daniel
Premiul II: Cismaru Theodor-Alexe – Colegiul National „Fratii Buzesti”, Craiova; profesori indrumatori: Cismaru Crina Maria si Mirica Ionut Daniel
Premiul III: Moldovan Alexandra-Ana – Scoala Gimnaziala nr. 1, Bistrita; profesor indrumator: Burje Carmen Diana
Mentiune I: Iordache Iustin – Scoala Gimnaziala nr. 197, Bucuresti; profesor indrumator: Iordache Elisabeta
Mentiune II: Mitrasca Maia Anastasia – Scoala Gimnaziala „Oltea Doamna”, Oradea; profesor indrumator: Codorean Gabriela
Mentiune III: Pretorian Luca-Stefan – Colegiul National „Carol I”, Craiova; profesor indrumator: Pricina Anca
Mentiune IV: Balea Marisa-Tamara – Scoala Gimnaziala „Andrei Muresanu”, Cehu Silvaniei, judetul Salaj; profesor indrumator: Muresan Luminita
Mentiune V: Talea Ana-Miruna – Colegiul National „Fratii Buzesti”, Craiova; profesori indrumatori: Talea Julieta-Mihaela si Marina Elena

Categoria 15-18 ani

Premiul I: Grefu Francesca – Colegiul National „A.T. Laurian”, Botosani; profesori indrumatori: Alecsa Elena si Coca Dorica
Premiul II: Vlad Andrada Florina – Liceul cu Program Sportiv „Cetate”, Deva; profesor indrumator: Vlad Adriana
Premiul III: Turcin Daria – Colegiul National „Elena Cuza”, Craiova; profesor indrumator: Mita Delia
Mentiune I: Urziceanu Andreea Amalia – Colegiul National „Elena Cuza”, Craiova; profesor indrumator: Andriescu Daniela-Corina

Mentiune II: Golfita Petrisor-Andrei – Colegiul National Pedagogic „Stefan Velovan”, Craiova; profesori indrumatori: Draghici Claudia si Lupu-Banga Jeni
Mentiune III: Ion Andra Maria – Colegiul National „Elena Cuza”, Craiova; profesor indrumator: Dalea Ionica
Mentiune IV: Danila Ilona – Colegiul National „A.T.Laurian”, Botosani; profesori indrumatori: Alecsa Elena si Coca Dorica

Mentiune V: Dinca Daria Cristiana – Colegiul National „Elena Cuza”, Craiova; profesor indrumator: Popescu Marilena


PROZA

Categoria 7 - 10 ani


Premiul I: Chiorean Aida Giorgiana – Liceul Tehnologic Energetic „Dragomir Hurmuzescu”, Deva; profesor indrumator: Borzei Mariana-Rodica
Premiul II: Dicu Alecsandru – Liceul de Arte „Marin Sorescu”, Craiova; profesori indrumatori: Boiangiu-Diaconu Viorica si Trusca Claudia
Premiul III: Petrescu Erika-Nicola – Scoala Gimnaziala nr. 14, Drobeta Turnu Severin; profesor indrumator: Cornea Mariana
Mentiune I: Codrea David-Ionut – Scoala Gimnaziala nr. 14, Drobeta Turnu Severin; profesor indrumator: Cornea Mariana
Mentiune II: Sandru Maria – Palatul Copiilor Pitesti; profesor indrumator: Marineata Simona
Mentiune III: Paval Alexandra-Elena – Liceul „Vasile Conta”, Targu Neamt; profesor indrumator: Popa Constanta
Mentiune IV: Gheorghe Cristian-Andrei – Scoala Gimnaziala „Horia”, comuna Horia, judetul Tulcea; profesor indrumator: Tranulea Vasile
Mentiune V: Mihuta Maria – Scoala Gimnaziala nr. 14, Drobeta Turnu Severin; profesor indrumator: Cornea Mariana

Categoria 11-14 ani

Premiul I: Scornea Marius – Liceul Tehnologic Energetic „Dragomir Hurmuzescu”, Deva; profesor indrumator: Tripa Felicia
Premiul II: Bunaiasu raisa Elena – Scoala Gimnaziala „Traian”, Craiova; profesor indrumator: Sutelca Nadia
Premiul III: Nicolae Diana Maria – Scoala Gimnaziala nr. 1, Costesti, judetul Arges; profesor indrumator: Grecu Elena-Alina
Mentiune I: Nica Ana-Maria – Scoala Gimnaziala „Prof. Ion Visoiu”, Chitila; profesor indrumator: Gheorghisor Ioan
Mentiune II: Mercioniu Georgiana – Scoala Gimnaziala nr. 6, Drobeta Turnu Severin; profesor indrumator: Iliescu Sorinela
Mentiune III: Terzea Sabina Elena – Colegiul National „Zinca Golescu”, Pitesti; profesor indrumator: Rizoiu Lavinia

Mentiune IV: Stanciu Ioana-Corina – Liceul Tehnologic Energetic „Dragomir Hurmuzescu”, Deva; profesor indrumator: Stanciu Melania
Mentiune V: Vajeila Maria Magdalena – Liceul Tehnologic Energetic „Dragomir Hurmuzescu”, Deva; profesor indrumator: Tripa Felicia

Categoria 15-18 ani

Premiul I: Cristescu Andrei-Daniel – Colegiul National „Fratii Buzesti”, Craiova; profesori indrumatori: Simon Aurora si Marina Elena
Premiul II: Popa Miruna-Lucretia – Colegiul National de Informatica „Carmen Sylva”, Petrosani; profesor indrumator: Lazar Ileana

Premiul III: Stroe Camelia Daniela – Liceul Teoretic „Traian”, Constanta; profesor indrumator: Nastasie Adriana

Mentiune I: Ivan Albert Armando – Colegiul National „Emil Racovita”, Bucuresti; profesor indrumator: Barbut Ramona Brindusa
Mentiune II:  Lusca Beniamin – Liceul „Ioan Buteanu”, Gurahont, judetul Arad; profesor indrumator: Sandru Cati
Mentiune III:  Smarandescu Ioana – Palatul Copiilor Pitesti; profesor indrumator: Marineata Simona

Mentiune IV:  Titoiu Ioana Daria – Colegiul National „Elena Cuza”, Craiova; profesor indrumator: Andriescu Dabiela-Corina
Mentiune V:  Vircan Raluca – Liceul Teoretic „Constantin Brancoveanu”, Dabuleni, judetul Dolj; profesor indrumator: Zaria Alina-Mariana

 

 

CRONICA-REPORTAJ

Categoria 7 - 10 ani


Premiul I: Pavaleanu Ioana Maria – Liceul Tehnic Energetic „Dragomir Hurmmuzescu”, Deva; indrumator: Borzei Mariana-Rodica

Premiul II: Gheorghiu Nicholas - Scoala Gimnaziala „Stroe S. Belloescu”, Barlad; profesor indrumator: Porumb Maria
Premiul III: Boldisor Cristian – Liceul de Arte „Marin Sorescu”, Craiova; profesori indrumatori: Boiangiu-Diaconu Viorica si Trusca Claudia
Mentiune I: Onofrei Gabriela – Scoala Gimnaziala „Stroe S. Belloescu”, Barlad; profesor indrumator: Porumb Maria
Mentiune II: Pena Rares-Bogdan – Scoala Gimnaziala nr. 14, Drobeta Turnu Severin; profesor indrumator: Cornea Mariana
Mentiune III: Badea Anisia – Liceul de Arte „Marin Sorescu”, Craiova; profesori indrumatori: Popa Alunita si Trusca Claudia
Mentiune IV: Onofrei Maria – Liceul „Vasile Conta”, Targu Neamt; profesor indrumator: Puscasu Elena
Mentiune V: Orbu-Dumitrescu Mihai – Scoala Gimnaziala nr. 14, Drobeta Turnu Severin; indrumator: Cornea Mariana
 
 Categoria 11-14 ani

Premiul I: Jugureanu Ioana Iris – Colegiul National „Emil Racovita”, Bucuresti; profesor indrumator: Barbut Ramona Brindusa
Premiul II: Stanoi Carla Elena – Scoala Gimnaziala „Mircea Eliade”, Craiova; profesor indrumator: Ghita Otilia
Premiul III: Gheorghe-Mitrea Petru – Scoala Gimnaziala nr. 7, Alexandria; profesor indrumator: Gheorghe-Mitrea Ligia

Mentiune I: Chircu Beatrice – Scoala Gimnaziala nr. 7, Alexandria; profesor indrumator: Gheorghe-Mitrea Ligia
Mentiune II: Manta Iulia-Maria – Colegiul National „Fratii Buzesti”, Craiova; profesori indrumatori: Turcin Emilia si Marina Elena
Mentiune III: Dragomir Richard-Daniel – Scoala Gimnaziala „Tudor Vladimirescu”, Calarasi; profesor indrumator: Marcu Nela
Mentiune IV: Pana Anca-Miruna – Scoala Gimnaziala „Sfanta Vineri”, Ploiesti; profesor indrumator: Apetrei Ana-Maria
Mentiune V: Bumbea Radu – Scoala Gimnaziala „Decebal”, Craiova; profesor indrumator: Nuta Angelica


Categoria 15-18 ani

Premiul I: Olteanu Maria-Valentina – Colegiul National „Fratii Buzesti”, Craiova; profesori indrumatori: Simon Aurora si Marina Elena
Premiul II: Stoica Ana Maria – Liceul cu Program Sportiv „Cetate”, Deva; profesor indrumator: Vlad Adriana
Premiul III: Stanciu Diana-Maria – Colegiul National Pedagogic „Regina Maria”, Deva; profesor indrumator: Noaghi Petrita

Mentiune I: Ion Sebastian – Colegiul National Pedagogic „Stefan Velovan”, Craiova; profesori indrumatori: Pirvu Simona-Elena si Cococeanu Dragos
Mentiune II: Mituica Emanuel – Colegiul Economic „Emanuil Gojdu”, Hunedoara; profesor indrumator: Stoica Mariana
Mentiune III: Ioani Gabriela-Elena – Colegiul National „Carol I”, Craiova; profesor indrumator: Ungureanu Petruta
Mentiune IV: Vacarciuc Mihail – Colegiul Tehnic de Comunicatii „Nicole Vasilescu Karpen”, Bacau; profesor indrumator: Ciorcila Camelia
Mentiune V: Petrisor Cristian-Cosmin – Colegiul National „Elena Cuza”, Craiova; profesor indrumator: Andriescu Daniela-Corina

Premiul special pentru un sportiv legitimat: Jugureanu Ioana Iris – Colegiul National „Emil Racovita”, Bucuresti; profesor indrumator: Barbut Ramona Brindusa