Stiri

22 august 2019 Lotul de canotaj al Romaniei, cu 21 de samurai in formatie, in lupta pentru biletele la TOKYO 2020

Nu mai putin de 41 de sportivi, dintre care 21 samurai – sportivi inclusi in "Samurai 2020", programul de asistenta speciala a sportivilor cu potential de a obtine medalii la cea de a XXXII-a editie de vara a Jocurilor Olimpice - Tokyo 2020, au plecat spre Linz (Austria), gazda Campionatelor Mondiale de canotaj, in perioada 25-31 august a.c.. 
Cu o participare record la o editie a CM, dupa cum a afirmat  Elisabeta Lipa, presedintele Federatiei Romane de Canotaj, de cinci ori campioana olimpica, reprezentatii Romaniei si-au propus ca la intrecerile de la Linz, unde are loc prima si cea mai importanta selectie pentru Tokyo 2020, sa asigure bilete la Jocuri pentru cat mai multe barci.

Cele 11 echipaje, in competitie pentru medaliile mondiale si pentru locurile cota la Tokyo 2020 sunt:

La feminin - sase echipaje:

- dublu vasle categorie usoara (L2x): Ionela-Livia Cozmiuc, Gianina-Elena Beleaga, campioane mondiale en-titre - primele 7 clasate se califica la JO;

- dublu vasle (2x): Nicoleta Ancuţa Bodnar si Simona Geanina Radis - primele 11 clasate se califica la JO;

- doi rame (2-): Cristina-Georgiana Popescu, Amalia Beres - primele 11 clasate se califica la JO;

- 4 rame (4-): Viviana-Iuliana Bejinariu, Ioana Vrinceanu, Madalina Beres, Denisa Tilvescu - primele 8 clasate se califica la JO;

- 4 vasle (4x): Larisa Elena Rosu, Elena Logofatu, Nicoleta Pascanu, Tabita Maftei- primele 8 clasate se califica la JO;

- 8 rame cu carmaci (8+1): Madalina Casu, Roxana Parascanu, Adriana Ailincai, Maria Tivodariu, Beatrice-Madalina Parfenie, Iuliana Popa, Maria-Magdalena Rusu, Roxana-Iuliana Anghel - Daniela Druncea - primele 5 clasate se califica la JO.

 

La masculin - cinci echipaje:

- simplu vasle (1x): Mihai Chiruta- primele 9 clasate se califica la JO;

- doi rame (2-): Marius-Vasile Cozmiuc si Ciprian Tudosa, vice-campionii din 2018 - primele 11 clasate se califica la JO;

- dublu vasle (2x): Ioan Prundeanu, Marian-Florian Enache - primele 11 clasate se califica la JO;

- 4 rame (4-): Mihaita-Vasile Tiganescu, Mugurel Vasile Semciuc, Stefan-Constantin Berariu, Cosmin Pascari- primele 8 clasate se califica la JO;

- 8 rame cu carmaci (8+1): Alexandru Matinca, Adrian Damii, Alexandru Chioseaua, Constantin Adam, Cristi-Ilie Pirghie, Sergiu-Vasile Bejan, Vlad-Dragos Aicoboae, Alexandru-Cosmin Macovei – Adrian Munteanu - primele 5 clasate se califica la JO.