Stiri

30 iulie 2019 Bilant Team Romania la FOTE Baku 2019 – 19 medalii - patru de AUR, zece de ARGINT, cinci de BRONZ, trei locuri IV, 14 locuri V, un loc VI

Echipa Olimpica a Romaniei a incheiat Festivalul Olimpic al Tineretului Europena (FOTE) Baku 2019 cu un bilant excelent - 19 medalii - patru de AUR, zece de ARGINT, cinci de BRONZ, trei locuri IV, 14 locuri V, un loc VI.

Mihai Covaliu, presedintele Comitetului Olimpic si Sportiv Roman, a subliniat la revenirea in tara ca rezultatele obtinute la editia de vara din acest an a FOTE demonstreaza potentialul Romaniei la medalii in perspectiva viitoarelor competitii. "Se poate spune ca aceasta editie a FOTE demonstreaza ca avem tineri care pot sa castige medalii pentru Romania. Asta este cel mai important si, mai mult decat atat, se poate spune ca exista oameni capabili sa ii ajute pe acesti tineri sa castige medalii pentru Romania si aici ma refer la antrenori, la membrii staff-urilor tehnice. Sigur ca lucrurile pot fi imbunatatite foarte mult, dar la acest moment acestea sunt rezultatele intr-o competitie in care au fost incluse zece discipline, noi am participat la noua pentru ca nu ne-am calificat la baschet, o competitie la care din cele noua probe la care am participat, la sase am reusit sa castigam medalii, iar din acelasi total de noua discipline, la opt dintre ele am reusit sa ne clasam in locurile I-VI. Ceea ce nu este deloc de neglijat, pentru ca oricare dintre locurile IV, V si VI puteau castiga medalii. Sunt aspecte care merita tratate corespunzator pentru viitor", a declarat Mihai Covaliu.

Sportivii romani clasati pe ocurile I-VI la FOTE Baku 2019:

MEDALII de AUR

Bianca Andreea Costea - inot - 50 m liber;
David Popovici - inot - 100 m liber;
Giorgia Barbara Hagianu - judo - 40 kg;
Georgiana Lavinia Antuca - lupte libere, 46 kg;

MEDALII de ARGINT

Echipa feminina de gimnastica artistica - Silviana Maria Sfiringu-Gheorghe, Irina Antonia Duta, Ioana Andreea Stanciulescu;
Ioana Andreea Stanciulescu - gimnastica artistica - sol;
Robert Burtanete - gimnastica artistica - sarituri;
Silviana Maria Sfiringu-Gheorghe - gimnastica artistica - barna;

Nationala feminina de volei - Adriana Valentina Alexandru, Francesca Ioana Alupei, Maria Dulau, Alexia Ioana Carutasu, Andra Elena Cojocaru, Mara Dumitrescu, Denisa Ioana Ionescu, Alexandra Spinoche, Isabela Florina Murariu, Georgiana Florentina Popa, Madalina Andreea Airoaie;

Maria Talida Sfarghiu - atletism - 1500 m;

David Popovici - Inot - 50 m liber, 200 m liber;

Robert Alexandru Matei - judo, 50 kg;

Ana Maria Pirvu - lupte libere, 49 kg;

MEDALII de BRONZ

Silviana Maria Sfiringu-Gheorghe - gimnastica artistica - sol;
Gabriel Burtanete - gimnastica artistica - sarituri;
Ioana Andreea Stanciulescu - gimnastica artistica, paralele inegale;
Silviana Maria Sfiringu-Gheorghe - gimnastica artistica, sarituri;

Alexandra Maria Pasca - judo, 52 kg;

LOCUL 4

Robert Burtanete - gimnastica artistica - paralele;
Alesia Maria Rengle - atletism - saritura in inaltime;
Ioana Andreea Stanciulescu - gimnastica artistica - individual compus;

LOCUL 5

Nationala feminina de handbal - Oana Doina Bors, Andreea Alexandra Coman, Alicia Maria Gogirla, Maria Valentina Ion , Carla Ariana Lacatus, Corina Elena Romina Lupei, Ioana Rebeca Necula, Georgiana Adelina Olaru, Alexandra Sorina Perianu, Andreea Loredana Prescura, Raluca Nicoleta Radoi, Andreea Roxana Sandu, Angela Stefania Stoica, Bianca Andreea Tirle, Elena Bianca Voica

Ioana Andreea Stanciulescu - gimnastica artistica - sarituri;
Gabriel Burtanete - gimnastica artistica - individual compus;

Florentina Cornelia Ivanescu - judo - 57 kg;
Alex George Ioan Cret - judo - 90 kg;
Anne Marie Simona Victoria Brebinaru - judo - 44 kg;

Andrei Voican - tenis - simplu;
Alexia Anca Todoni/Alexandra Maria Petric - tenis - dublu;
Andrei Voican/Alin Mihai Fatu - tenis - dublu;

Andreea Iuliana Lungu - atletism - aruncarea discului;

Mihai Iacob - inot - 200 m bras;

Patricia Valeria Iurascu - lupte libere,53 kg;
Denis Florin Mihai - lupte greco-romane, 51 kg;
Bogdan Pop - lupte greco-romane, 55 kg;

LOCUL 6

Echipa masculina de gimnastica artistica - Raul Gabriel Soica, Robert Burtanete, Gabriel Burtanete.