Stiri

26 iulie 2019 Cu argintul asigurat, Romania se lupta pentru aur si revansa cu Rusia, in finala feminina de volei a FOTE Baku 2019!

Echipa feminina de volei a Romaniei a obtinut o frumoasa victorie in cinci seturi, 3-2 in fata Italiei, in semifinala competitiei din penultima zi a Festivalului Olimpic al Tineretului European de la Baku si s-a calificat in finala.

Tricolorele au pierdut primul set (20-25), dar le-au castigat pe urmatoarele doua (25-23, 25-21). In setul al patrulea adversarele au avut o revenire spectaculoasa si s-au impus cu 25-16, dar in decisiv romancele s-au mobilizat exemplar si au castigat cu 15-13.

In ultimul act al competitiei feminine de volei, Romania va intalni Rusia, pentru a doua oara in intrecerile din capitala Azerbaidjanului. In prima intalnire, in Grupa A preliminara, tricolorele au pierdut in fata rusoaicelor cu 1-3, dar vor avea ocazia sa-si ia revansa in finala sis a cucereasca aurul.

In cealalta semifinala, Rusia a castigat in fata Turciei cu 3-1, la capatul unui meci care a durat aproape doua ore.