Stiri

25 iulie 2019 Rezultatele sportivilor romani in ZIUA 5 a FOTE Baku 2019

In cea de-a cincea zi a  Festivalului Olimpic al Tineretului European de la Baku, tricolorii au mai cucerit o medalie de argint la inot, David Popovici – 50 m liber, si una de bronz la judo, Alexandra Maria Pasca - 52 kg, pana acum Romania avand opt medalii – trei de aur, patru de  argint si una de bronz.

Foarte aproape de podium a fost si gimnasta Ioana Andreea Stanciulescu, locul 4 la individual compus. Un rezultat excelent a realizat Ion Marius Vasile la aruncarea greutatii, unde s-a calificat in finala de pe primul loc cu 18.95 m - cel mai bun rezultat al sezonului.

Toate rezultatele tricolorilor inregistrate in ZIUA 5 a FOTE Baku 2019:

Inot:
- 50 m liber masculin - David Popovici - MEDALIE DE ARGINT - cu timpul 23.03;
- 200 m liber masculin - David Popovici - Locul 8 - in preliminarii cu timpul 1:53.48, s-a calificat in semifinala;
- 100 m bras feminin - Andreea Ioana Popescu - Locul 8 - in preliminarii, cu timpul 1:11.79, s-a calificat in semifinala;
- 200 m mixt feminin - Ioana Marin - Locul 28 - cu timpul 2:27.79;
- 200 m liber masculin - Lucas Ioan Tersinio Gheorghe - Locul 36 - cu timpul 1:58.17;
- 100 m fluture masculin - Tobias George Dumitrache - Locul 13 - in serii cu timpul 56.55, s-a calificat in semifinale;
- 100 m fluture masculin - Mihai Gergely - Locul 25 - cu timpul 57.58;
- 100 m spate feminin - Ioana Marin - Locul 26 - cu timpul 1:07.07;
- 100 m bras masculin - Mihai Iacob - Locul 23 - cu timpul 1:08.35;

Gimnastica artistica:
 - individual compus feminin - Ioana Andreea Stanciulescu - Locul 4 - cu 52.100 p, Silviana Maria Sfiringu-Gheorghe - Locul 7 - cu 50.650 p;
- individual compus masculin - Gabriel Burtanete - Locul 5 - cu 79.300 p, Robert Burtanete - Locul 11 - cu 77.200 p;

Judo:
- 52 kg feminin - Alexandra Maria Pasca – MEDALIE DE BRONZ - dupa ce a castigat meciul pentru locul 3 in fata Tatum KEEN (Marea Britanie). In semifinale a pierdut in fata Elin Henninger (Olanda) , dupa ce a trecut de Bianca Bauer (Germania) si M. Sofikiti (Grecia)
- 57 kg feminin - Florentina Cornelia Ivanescu - Locul 5 - dupa ce a pierdut meciul pentru bronz cu Alexe Wagemaker (Olanda), dupa victoriile in fata Antonietta Palumbo (Italia) si Isobel Kitchen (Marea Britanie) din recalificari;
- 73 kg masculin - David Fodor - a pierdut in fata Van Teijlingen, in turul 1;
- + 66 kg masculin - Ionut Andrei Botofei - a pierdut in fata M. Kowalczyk (Polonia), in turul 1;

Atletism:
- aruncarea greutatii masculin - Ion Marius Vasile - Locul 1 - in calificari, cu 18.95 m - cel mai bun rezultat al sezonului - va evolua in FINALA;
- saritura in inaltime feminin - Alesia Maria Rengle - Locul 12 - cu 1.72 m, in calificari - va evolua in FINALA;
- 800 m masculin - Adrian Marian Bondoc - Locul 10 - cu 1:56.94;
- 100 m garduri feminin - Iulia Dariana Grigoroiu - Locul 13 - cu timpul 14.14;
- 2000 m obstacole feminin - Alexandra Georgiana Draghicescu - Locul 21 - cu timpul 7:42.30;
- aruncarea sulitei feminin - Alisia Adela Paruba - Locul 13 - cu 43.53 m;
- aruncarea ciocanului feminin - Corina Elena Pantea - Locul 10 - cu 57.93 m;
- aruncarea ciocanului masculin - Dragos Ionut Nicorici - Locul 7 - cu 69.31 m;

Ciclism:
- sosea individual masculin - Mihnea Alexandru Harasim - Locul 24 - cu timpul 1:51:20, Rares Ghita - Locul 56 - cu timpul 1:53:03, Edvard Novak - Locul 81 - cu timpul 2:06:07;
- sosea individual feminin - Denisa Toader - Locul 68 - cu timpul 1:36:48;

Tenis:
- simplu masculin - Andrei Voican -  a pierdut in sferturile de finala, 4-6, 11-6, in fata Niccolo Ciavarella (Italia).