Stiri

25 iulie 2019 Rezultatele sportivilor romani in ZIUA 4 a FOTE Baku 2019

In cea de-a patra zi de intreceri de la Baku, zi marcata de celebrarea unui an pana la startul oficial al Jocurilor Olimpice de la Tokyo, din 2020, reprezentantii Romaniei au cucerit nu mai putin de patru medalii – doua de aur, David Popovici (inot) si Giorgia Hagianu (40 kg, judo) si doua de argint - Irina Antonia Duta, Silviana Maria Sfiringu-Gheorghe si Ioana Andreea Stanciulescu (gimnastica echipe) si Robert Alexandru Matei (50 kg, judo). Au mai fost aproape de podium judoka Anne Marie Simona Victoria Brebinaru (44 kg) si atleta Andreea Iuliana Lungu, locul 4 la aruncarea discului - cu 48.54 m, cel mai bun rezultat personal. De remarcat este si calificarea echipei feminine de volei a Romaniei in semifinalele competitiei.

Toate rezultatele tricolorilor inregistrate in ZIUA 4 a FOTE Baku 2019:

Judo:
 - 40 kg feminin - Giorgia Barbara Hagianu - MEDALIE DE AUR - in FINALA a invins-o pe turcoaica Muberra Gunes ;
- 50 kg masculin - Robert Alexandru Matei - MEDALIE DE ARGINT - a pierdut in finala in fata Nika Bachiashvili din Georgia;
- 44 kg feminin - Anne Marie Simona Victoria Brebinaru - Locul 5;
- 48 kg feminin - Iasmina Georgiana Cvaciu - a pierdut in fata lui Celine Dierickx (Belarus), in turul 2, dupa victoria in primul tur la Burakova (Belarus);
- 55 kg masculin - Ioan Dzitac - Locul 7 - a pierdut in fata Vladyslav Kolobov (Ucraina), in turul 2, dupa ce in primul tur a trecut de Alhazov (Israel);

Inot:
- 100 m liber masculin - David Popovici - MEDALIE DE AUR – cu nou record a competitiei
- 200 m liber feminin - Bianca Maria Ilie - Locul 43 - cu timpul 2:12.57;
- 200 m spate masculin - Alexandru Florin Nicolae - Locul 13 - cu timpul 2:05.58, Denis Laurean Popescu - Locul 20 - cu timpul 2:10.05

Gimnastica artistica:
- echipe feminin - Irina Antonia Duta, Silviana Maria Sfiringu-Gheorghe, Ioana Andreea Stanciulescu - MEDALIE DE ARGINT

- individual compus feminin - Silviana Maria Sfiringu-Gheorghe - Locul 4 - cu 52.700 p in calificari si Ioana Andreea Stanciulescu - Locul 2 - cu 53.700 p in calificari, vor evolua in FINALA; Irina Antonia Duta - Locul 12 - cu 50.500 p;

- paralele inegale feminin - Ioana Andreea Stanciulescu - Locul 2 - cu 13.150 p in calificari, va evolua in FINALA, Irina Antonia Duta - Locul 16 - cu 12.450 p, Silviana Maria Sfiringu-Gheorghe - Locul 38 - cu 11.350 p;

- sarituri feminin - Ioana Andreea Stanciulescu - Locul 1 - cu 14.000 p si Silviana Maria Sfiringu-Gheorghe - Locul 2 - cu 13.970 p, in calificari, vor evolua in FINALA; Irina Antonia Duta - Locul 34 - cu 12.750 p

- sol feminin - Ioana Andreea Stanciulescu - Locul 2 - cu 13.350 p si Maria Talida Sfarghiu - Locul 4 - cu 13.050 p in calificari, vor evolua in FINALA, Irina Antonia Duta - Locul 6 - cu 12.950 p in calificari; nu va evolua in finala pentru ca Romania are deja doua repezentante, maximum admis;

- barna feminin - Silviana Maria Sfiringu-Gheorghe - Locul 5 - cu 13.150 p in calificari; va evolua in FINALA Ioana Andreea Stanciulescu - Locul 9 - cu 12.800 p, Irina Antonia Duta - Locul 14 - cu 12.350 p;

Volei - meci feminin - Rusia - ROMANIA, 3-1, in ultimul meci din Grupa A - cu doua victorii si o infrangere nationala tricolora s-a calificat in SEMIFINALE

Handbal - meci feminin - Franta - ROMANIA, 28-24, in ultimul meci in Grupa A – cu un egal, o infrangere si o victorie, nationala tricolora va juca pentru locurile 5-8;

Atletism:
- aruncarea discului feminin - Andreea Iuliana Lungu - Locul 4 - cu 48.54 m, cel mai bun rezultat personal;
- saritura in inaltime masculin - Jozsef Gergely Antal - Locul 15 - cu 1,84 m;
- 200 m feminin - Andreea Iulia Ciuca - Locul 17 - cu timpul 26.42;

Tenis:
- simplu masculine - Andrei Voican - a castigat cu 6-3, 6-1 in fata Nikita Bochkarev (Rusia), s-a calificat in SFERTURILE DE FINALA; Alin Mihai Fatu - a pierdut cu 1-6, 4-6 in fata Daniele Minighini (Italia), in turul 3
- simplu feminin - Alexandra Maria Petric - a pierdut cu 3-6, 1-6, in fata Emilija Tverijonaite (Lituania), in turul 3;
- dublu feminin - Alexandra Maria Petric/Alexia Anca Todoni - Locul 5 - au pierdut cu 4-6,1-6 in fata perechii Ekaterina Maklakova / Mariia Sholokhova (Rusia), in sferturi de finala;
- dublu masculin - Alin Mihai Fatu, Andrei Voican - Locul 5 - au pierdut cu 6(4)-7, 3-6 in fata Pedro Rodenas / Daniel Merida (Spania), in sferturi de finala.