Stiri

25 iulie 2019 Inca doua medalii pentru Romania la Baku - David Popovici, argint la inot si Alexandra Maria Pasca, bronz la judo

Reprezentantii Romaniei au cucerit inca doua medalii in cea de-a cincea zi a Festivalului Olimpic al Tineretului European. Dupa aurul adjudecat cu o zi inainte la 100 m liber, David Popovici a urcat din nou pe podium la 50 m liber. In finala, sportivul roman a terminat al doilea, fiind intrecut doar de polonezul Mateusz Chowaniec.

La judo, in limitele categoriei 52 kg, Alexandra Maria Pasca a cucerit medalia de bronz, dupa ce a castigat meciul pentru locul 3 in fata lui Tatum Keen (Marea Britanie). Judoka noastra a intrat in bataia pentru bronz dupa ce in preliminarii  a trecut de Bianca Bauer (Germania) si M. Sofikiti (Grecia), dar a pierdut in semifinala in fata Elin Henninger (Olanda)