Stiri

24 iulie 2019 Rezultatele sportivilor romani in ZIUA 3 a FOTE Baku 2019

Cea mai aproape de podium reprezentanta a Romania in cea de-a treia zi a Festivalului Olimpic al Tineretului European care se desfasoara la Baku, in capitala Republicii Azerbadjan, a fost luptatoarea Patricia Valeria Iurascu care s-a clasat pe locul 5 in limitele categoriei 53 kg dupa ce a fost invisa in meciul pentru medalia de bronz de Flora Vizi din Ungaria. Echipa masculina de gimnastica a Romaniei a ocupat locul 6, iar doi dintre componentii ei, gemenii Robert si Gabriel Burtanete, vor continua lupta pentru medalii in finalele de la individual compus si sarituri. Echipele de volei si handbal ale Romaniei sunt neinvinse pana acum, iar la tenis doar Alexia Anca Todoni a iesit din competitie, la simplu, dupa un meci maraton de 3 ore si 9 minute.

Toate rezultatele tricolorilor inregistrate in ZIUA 3 a FOTE Baku 2019:

Lupte:
- libere 53 kg feminin - Patricia Valeria Iurascu - Locul 5 - a pierdut lupta pentru medalia de bronz in fata Flora Vizi (Ungaria), dupa infrangerea din semifinale la Elnura MAMMADOVA (Azerbaidjan). A castigat la Tiitus (Estonia), in turul 2, si la VOLK (Belarus), in sferturile de finala
 - libere, 57 kg feminin - Georgiana Anastasia Copaceanu - Locul 13 - a pierdut in fata Elenei Dagbasi (Turcia), in turul 2
 

- libere 65 kg masculin - Ferenc Ervin Csiki - Locul 12 - a pierdut in fata U. Mavlaev (Elvetia), in turul 2, dupa ce a castigat in fata M. Elkala (Finlanda), in turul 1;
- libere, 51 kg masculin - Doru Mario Dinca - Locul 7 - a pierdut in fata Otar Mamulashvili (Georgia), in turul 2, dupa ce a castigat in fata A. Militano (Italia), in turul 1;

- greco-romane, 51 kg masculin - Denis Florin Mihai - Locul 5 - a pierdut in fata lui Liyev (Azerbaidjan), in turul 2 si in recalificari la Andresen (Norvegia), dupa ce a castigat in fata lui Asilcuk (Lituania), in turul 1;
- greco-romane, 65 kg masculin - Ioan Balan - Locul 15;

Gimnastica artistica
- individual compus masculin - Robert Burtanete - Locul 7 - in calificari cu 78.550 puncte - va evolua in FINALA; Gabriel Burtanete - Locul 11 - in calificari cu 78.250 puncte - va evolua in FINALA; Raul Gabriel Soica - Locul 45 - cu 73.000 puncte;
- echipe masculin - Robert Burtanete, Gabriel Burtanete, Raul Gabriel Soica - Locul 6 - cu 156.800 puncte;

- sarituri masculin - Gabriel Burtanete - Locul 1 - in calificari, cu 14.400 puncte - va evolua in FINALA, Robert Burtanete - Locul 6 - in calificari, cu 13.600 puncte - va evolua in FINALA,

- inele masculin - Robert Burtanete - Locul 17 - cu 13.150 puncte; Gabriel Burtanete - Locul 18 - cu 13.100 puncte; Raul Gabriel Soica - Locul 42 - cu 12.350 puncte;

- cal cu manere masculin - Robert Burtanete - Locul 13 - cu 12.800 puncte, Gabriel Burtanete - Locul 19 - cu 12.600 puncte, Raul Gabriel Soica - Locul 22 - cu 12.450 puncte,

- paralele masculin - Raul Gabriel Soica - Locul 55 - cu 11.900 puncte, Gabriel Burtanete - Locul 13 - cu 13.050 puncte - a treia rezerva in finala, Robert Burtanete - Locul 6 - in calificari cu 13.400 puncte - va evolua in FINALA;

- bara fixa masculin - Raul Gabriel Soica - Locul 45 - cu 11.650 puncte, Robert Burtanete - Locul 33 - cu 12.000 puncte, Gabriel Burtanete - Locul 9 - cu 12.750 puncte - prima rezerva pentru finala;

- sol masculin - Raul Gabriel Soica - Locul 75 - cu 11.550 puncte, Gabriel Burtanete - Locul 64 - cu 12.150 p, Robert Burtanete - Locul 13 - cu 13.500 p - nu s-a calificat in finala,

Handbal: ROMANIA - Olanda, 32-25, al doilea meci din Grupa A;

Volei: ROMANIA - Ucraina, 3-0, al doilea meci din Grupa A;

Tenis:
- dublu masculin - Alin Mihai Fatu, Andrei Voican - au castigat in turul 2, cu 6-2, 6-5 in fata perechii Peter Benjamin Privara / Peter Nad (Slovacia), in turul ;
- simplu masculin - Andrei Voican - a castigat cu 6 - 3, 3 - 6, 10-5 in decisiv, in fata Mika Brunold (Elvetia ), in turul 2, dupa victorie cu 6-1, 6-3 in fata Eldin Nokic (Suedia), in turul 1;
- simplu masculin - Alin Mihai Fatu - a castigat cu 7-5,6-4 in fata Grigory Shebekin (Rusia), in turul 2, dupa 6-0, 6-2 in fata M Nallbani (Kosovo), in turul 1;
- simplu feminin - Alexandra Maria Petric - a castigat cu 6-4, 6-0 in fata Anna Lena Ebster (Austria), in turul 2, dupa victoria cu 6 -3, 6-3, in fata A.Pitta (Grecia), in turul 1- simplu feminin - Alexia Anca Todoni - a pierdut, 7-6, 0-6, 6-10, in decisiv in fata Chelsea Fontenel, in turul 2, la capatul unui meci care a durat 3 ore si 9 minute. In turul 1, s-a impus cu 6-0, 6-0 in fata Pia Marija Rebec (Slovenia)

Atletism:
- decatlon masculin - Robert Marian Cristian - Locul 15 - dupa 7 probe - 100 m (11.37), saritura in lungime (6.35), aruncarea greutatii (13.30 m), saritura in inaltime (1.58 m) 400 m (53.71) 110 m garduri (15.61), aruncarea discului (30.86 m);

- saritura in lungime feminin - Ioana Sabina Stirbu - Locul 3 - in Grupa A de calificari cu 5.62 m. S-a califiat in FINALA;
- 400 m garduri feminin - Tania Borisov - Locul 17 - dupa ce in Seria 2 a fost a 5-a, cu timpul 1:05.65;

Ciclism:
- contratimp feminin - Denisa Toader - Locul 63 - cu timpul 18:05.03;
- contratimp masculin - Rares Ghita - Locul 56, Mihnea Alexandru Harasim - Locul 71, Edvard Novak - Locul 87

Inot:
- 200 m fluture masculin - Lucas Ioan Tersinio Gheorghe - Locul 22 - cu timpul 2:09.00, in semifinala, Tobias George Dumitrache - Locul 16 - cu timpul 2:07.88, in semifinala;
- 200 m mixt masculin - Mihai Gergely - Locul 12 - in semifinala;
- 100 m liber masculin - David Popovici - Locul 1 - in Seria 3 cu timpul 51.05, s-a calificat in semifinal;
- 200 m bras feminin - Andreea Ioana Popescu - Locul 16 - in calificari cu timpul 2:38.28, s-a calificat in semifinal;
- 400 m liber feminin - Bianca Maria Ilie - Locul 30 - cu timpul 1:39.66, Miruna Zorzoliu  - Locul 29 - cu timpul 1:39.68;
- 200 m bras masculin - Mihai Iacob - Locul 5 - cu timpul 2:19.55;
- 200 m spate feminin - Ioana Marin - Locul 8 - cu timpul 2:18.55;