Stiri

22 iulie 2019 Rezultatele sportivilor romani in ZIUA 2 a FOTE Baku 2019

Tricolorii au obtinut rezultate foarte bune in cea de-a doua zi a intrecerilor Festivalului Olimpic al Tineretului European de la Baku incununtate cu medaliile de aur si argint cucerite la lupte feminin de Georgiana Lavinia Antuca in limitele categoriei 46 kg si Ana Maria Pirvu la 49 kg. La tenis, toti cei patru reprezentanti ai Romaniei au obtinut victorii in primele tururi atat la simplu cat si la dublu si s-au calificat in fazele superioare, iar la volei, echipa feminine a obtinut prima victorie din grupe, in fata Bulgariei. La atletism, in probele de100 m, atat la masculin cat si la feminin, romanii au obtinut cele mai bune rezultate din acest sezon, chiar daca nu s-au calificat in fazele superioare ale intrecerilor.

Toate rezultatele tricolorilor inregistrate in ZIUA 2 a FOTE Baku 2019:

Lupte:
- libere, 46 kg feminin - Georgiana Lavinia Antuca - MEDALIE DE AUR -  in FINALA a castigat in fata reprezentantei gazdelor Gultakin Shirinova, dupa ce in semifinala s-a impus in fata lui Vivien MATYI (Ungaria), iar sferturile de finala in fata slovacei Anna Pollakova;- libere, 49 kg feminin - Ana Maria Pirvu - MEDALIE DE ARGINT - in FINALA a pierdut in fata lui Emine Cakmak (Turcia), dupa ce in semifinala s-a impus in fata Mihaelei Samoil (Moldova), iar sferturile de finala in fata polonezei Natalia Walczak;

- libere, 61 kg feminin - Karla Groza - Locul 10 - a pierdut in fata Natallia Darashkevich (Belarus), in turul 1;
- greco-romane, 48 kg masculin - Cosmin Cristi Gavril - Locul 7 - a pierdut in fata Maksim Stupakevich (Belarus), in turul 2, dupa ce a castigat in primul tur in fata italianului Julien De Leo;
- greco-romane, 60 kg masculin - Igor Andrei Botez - Locul 7 - a pierdut la Nika Broladze (Georgia) in sferturile de finala, dupa victoriile in fata Gabor Kovacs (Ungaria), in turul 2, si Nestori Mannila (Finlanda), in turul 1;
- libere, 60 kg masculin - Alexandru Ioan Matea - Locul 8 - a pierdut in fata Daviti Abdaladze (Georgia), in turul 2, dupa victoria in fata Adrian Barnowski (Germania), in turul 1;

Atletism:

- 200 m feminin - Andreea Iulia Ciuca - Locul 17 - cu timpul 26.42;
- 400 m feminin - Corina Ilinoiu - Locul 19 - cu timpul 57.44;
- 110 m garduri masculine - Robert Mihaita Simion - Locul 13 - cu timpul 11.45;
- 800 m feminin - Antonia Gabriela Bodnariuc - Locul 12 - cu timpul 2:15.06;
- 100 m masculin - Silviu Daniel Munteanu - Locul 16 - cu timpul 11.11 - cel mai bun rezultat al sezonului;
- 100 m feminin - Maria Mihalache - Locul 9 - cu timpul 12.03 - cel mai bun timp al sezonului;

Inot:
- 400 m liber masculin - Mihai Gergely - Locul 22 - cu timpul 4:08.66;
- 200 m spate feminin - Miruna Zorzoliu - Locul 14 - cu timpul 2:23.43;
- 100 m spate masculin - Denis Laurean Popescu - Locul 14 - cu timpu 59.28;
- 100 m spate masculin - Alexandru Florin Nicolae - Locul 23 - cu timpul 1:00.23;
- 100 m liber feminin - Bianca Andreea Costea - Locul 9 - cu timpul 1:00.23;

Volei:
ROMANIA - Bulgaria 3-1, in Grupa A

Handbal:
ROMANIA - Spania, 26-26, in Grupa A

Tenis:
- simplu feminin - Alexandra Maria Petric - a castigat cu 6 -3, 6-3, in fata A.Pitta (Grecia), in turul 1;
- simplu masculin - Alin Mihai Fatu - a castigat cu 6 - 0, 6 - 2 in fata Nallbani M. (Kosovo), in turul 1;
- dublu masculin - Alin Mihai Fatu, Andrei Voican - au castigat cu 3-6, 6 - 3, 10-5 in decisiv, in fata perechii Marty E/Gales R (Franta), in turul 1;
- dublu feminin - Alexandra Maria Petric, Alexia Anca Todoni - au castigat cu 6 - 4, 6 - 3, in fata perechii Esadze / Dolidze (Georgia), in turul 1;