Stiri

27 iunie 2019 Rezultatele sportivilor romani in ZIUA 6 a JE MINSK 2019

Cea de-a sasea zi a JE Minsk 2019 a inceput cu victoria canoistilor tricolori Catalin Chirila si Victor Mihalachi din finala probei C2 - 1000 m. Din pacate, la box, in limitele categoriei 51 kg, Maria Claudia Nechita s-a oprit in sferturi, iar la lupte libere, la 125 kg, Rares Daniel Chintoan a pierdut meciul pentru medalia de bronz.

Toate rezultatele tricolorilor inregistrate in ZIUA 6 a JE MINSK 2019:

Kaiac-canoe - C2 - 1000 m masculin - Catalin Chirila, Victor Mihalachi - MEDALIE DE AUR

Box:
- 51 kg feminin - Maria Claudia Nechita - Locul 5 - a pierdut in fata Svetlanei Soluianova (Rusia), in sferturile de finala, dupa ce in optimi a castigat in fata Veronica Losvik (Norvegia)

Badminton:
- simplu masculin - Collins Valentine Filimon - Locul 17 - pierdut, 1-2, in fata Azmy Qowimuramadhoni (Azerbaidjan), 0-2 in fata Vladimir Malcov (Rusia) si a castigat 2-1 in fata Robert Mann (Luxembrg) , in Grupa G; nu s-a calificat in faza urmatoare a competitiei;

Kaiac-canoe:
- K1 - 200 m feminin - Iuliana Andreea Taran - Locul 4 - in Semifinala 2 - s-a calificat in Finala B;
- K2 - 200 m feminin - Roxana Petronela Ciur, Laura Georgiana Plesca - Locul 17 - la general, dupa ce s-au clasat pe locul 8, in Semifinala 1;

Lupte:
- libere, 125 kg masculin - Rares Daniel Chintoan - Locul 5 - a pierdut in fata Givi Matcharashvili (Georgia), in Turul 2, dupa ce in Turul 1 a trecut de Shamhan Jabrailov (Moldova). In recalificari l-a invins pe Jere Heino (Finlanda), dar a pierdut in fata Jamaladdin Magomedov (Azerbaidjan) in meciul pentru medalia de bronz

- libere 68 kg feminin - Alexandra Nicoleta Anghel - a pierdut in fata Anastasija Grigorjeva (Letonia) in sferturile de finala. In Turul 1 a castigat in fata Nadine Weinauge (Germania);
- libere 53 kg feminin - Suzana Georgiana Seicariu - a pierdut in fata Iuliei Leorda (Republica Moldova), in Turul 1;

Tir:
- skeet feminin - Roxana Sofia Miklos - Locul 13 - cu 67 puncte, in trei runde

Fotbal pe plaja:
Grupa A: Portugalia - ROMANIA, 8-2;