Stiri

25 iunie 2019 Rezultatele sportivilor romani in ZIUA 5 a JE MINSK 2019

Reprezentantii Romaniei au cucerit doua medalii – argint la tenis de masa – dublu mixt si bronz la gimnastica aerobica –  grup – in cea de-a cincea zi a Jocurilor Europene MINSK 2019, dar atat la tenis de masa cat si la gimnastica  aerobica, bucuria a fost estompata de faptul ca rezultatele au fost sub asteptarile sportivilor nostri. Un rezultat bun a obtinut Serghei Tvetcov - locul 9, la ciclism, in proba de contratimp, iar la C2 – 1000 m, tandemul Catalin Chirila/ Victor Mihalachi s-a clasate pe locul 1 in seria 2 in care a luat startul si s-a calificat direct in FINALA.

Toate rezultatele tricolorilor inregistrate in ZIUA 5 a JE MINSK 2019:

Tenis de masa:
 - dublu mixt - Bernadette Cynthia Szocs, Ovidiu George Ionescu - MEDALIE DE ARGINT - au pierdut, 0-3, in FINALA fata Patrick Franziska / Petrissa Solja (Germania), dupa ce au castigat cu 3-2, in fata Laura Gasnier/Flore Tristan (Franta), in SEMIFINALA;

Gimnastica aerobica:
- Grup mixt - Andreea Bogati, Dacian Nicolae Barna , Gabriel Bocser, Dorin Marian Brotei , Mihai Alin Popa - MEDALIE DE BRONZ;

Ciclism:
- contratimp masculin - Serghei Tvetcov - Locul 9 - cu 34:46.53; Eduard Michael Grosu - Locul 25 - cu timpul 36:38.49;

Box:
- 49 kg masculin - Cosmin Petre Girleanu - Locul 5 – a pierdut cu 1-4, in fata Artur Hovhannisyan (Armenia), in sferturi, dupa ce castigat cu 3-2 in fata Attila Bernath (Ungaria);
- 60 kg masculin - Vasile Gheorghe Suciu - a pierdut in fata Yurii Shestak (Ucraina), in Turul 1;

Kaiac-canoe:
- K2 - 500 m feminin - Roxana Petronela Ciur, Iuliana Andreea Taran - Locul 11 - dupa ce in Semifinala 1 au ocupat locul 5;
- K4 - 500 m masculin - Aurelian Madalin Ciocan, Constantin Mironescu, George Sandulescu, Florin Ionut Vlase - Locul 10 - la general, dupa ce s-au clasat pe locul 4, in Semifinala 1;
- K1 - 500 m feminin - Roxana Petronela Ciur - Locul 19 - la general, dupa ce s-a clasat pe locul 8, in Seria 1;
- C2 - 500 m feminin - Livia Adina Cale, Tania Valeria Virijac - Locul 11 - la general, dupa ce s-au clasat pe locul 5, in Semifinala 1;
- C2 - 1000 m masculin - Catalin Chirila, Victor Mihalachi - Locul 1 - in Seria 2 - s-au calificat direct in FINALA
- C1 - 1000 m masculin - Leonid Valentin Carp - Locul 16 - la general, dupa ce s-a clasat pe locul 9, in seria B;

Lupte:
- libere masculin, 74 kg - Maxim Vasilioglo - a pierdut in fata Vasyl Mykhailov (Ucraina), in Turul 2, dupa ce in Turul1 a castigat in fata Kubilay Cakici (Germania);
- libere masculin, 86 kg - Mihai Nicolae Palaghia - a pierdut in fata Naskidaeva Taimuraz Friev (Spania), in Turul 1;
- libere masculin, 57 kg - Andrei Dukov - a pierdut in fata Garik Barseghyan (Armenia), in Turul 1;

Atletism:
 - stafeta mixta 4x400 m - Cristina Daniela Balan, Sanda Belgyan, Mihai Cristian Pislaru, Cristian Radu - Locul 4 - in Grupa 3, in competitia pe echipe;
- saritura in inaltime feminin - Florentina Costina Iusco - Locul 4 - in Grupa 3, in competitia pe echipe;
- 100 m garduri feminin - Anamaria Nesteriuc - Locul 4 - in Grupa 3, in competitia pe echipe;
- 100 m feminin - Marina Andreea Baboi - Locul 4 - in Grupa 3, in competitia pe echipe;
- saritura in inaltime masculin - Mihai Donisan - Locul 4 - in Grupa 3, in competitia pe echipe;
- 110 m garduri masculin - Cosmin Ilie Dumitrache - Locul 4 - in Grupa 3, in competitia pe echipe;
- 100 m masculin - Ionut Andrei Neagoe - Locul 4 - in Grupa 3, in competitia pe echipe;
- aruncarea sulitei feminin - Ioana Valentina Plavan - Locul 4 - in Grupa 3, in competitia pe echipe;
- stafeta mixta urmarire - Laura Georgeta Coman, Ioana Teodora Gheorghe, David Iustin Nastase, Florina Pierdevara - Locul 4 - in Grupa 3, in competitia pe echipe;

Fotbal pe plaja:

ROMANIA - Belarus, 1-6, in Grupa A;

Tir cu arcul:
- Arc recurbat feminine - Beatrice Miklos - Locul 33;