Stiri

13 iunie 2019 123 de sportivi vor concura pentru Romania la JE MINSK 2019

          Membrii Comitetului Executiv al Comitetului Olimpic si Sportiv Roman au aprobat componenta finala a lotului care va reprezenta Romania la Jocurile Europene (JE), competitie multisport care va avea loc la Minsk, in Belarus, in perioada 21-30 iunie a.c.. 

          Reprezentantii Romaniei vor concura la toate cele 15 sporturi si discipline sportive: de atletism, baschet 3x3, badminton, box, ciclism, fotbal pe plaja, gimnastica - artistica, aerobica si ritmica, judo, kaiac-canoe, lupte – feminin, libere si greco-romane, sambo, tenis de masa, tir sportiv si tir cu arcul.
          Rezultatele obtinute la atletism, badminton, ciclism, judo, karate, tenis de masa, tir cu acul, tir sportiv – conteaza pentru calificarea la Jocurile Olimpice – Tokyo 2020.

          Ceremonia de prezentare a Echipei Olimpice va avea loc luni, 17 iunie, incepand cu ora 10:00, la Sala Polivalenta din incinta Complexului Olimpic Sydney 2000, din Izvorani

Atletism – 21 sportivi:
Marina Andreea Baboi,  Cristina Daniela Balan, Elena Mirela Lavric, Sanda Belgyan, Adrian Boldeanu, Mihai Donisan, Cosmin Ilie  Dumitrache, Ioana Teodora Gheorghe, Florentina Costina Iusco, Dan Claudiu Lazarica, Roxana Maria Ene, David Iustin Nastase, Florina Andreea Necsoiu, Anamaria Nesteriuc, Ionut Andrei Neagoe, Florina  Pierdevara, Mihai Cristian Pislaru, Ioana Valentina Plavan, Cristian Radu, Ioan Andrei Melnicescu, Nicolae Marian Coman; antrenori - Nicolae Alexe,  Ioan Mircea Grabovschi, Doinita Luminita Nesteriuc, Doina Voinea; maseur - Sebastian Bularda, oficial de echipa - Paul Augustin Iancu;    

Badminton – 1 sportiv:
Collins Valentine Filimon; antrenor – Florentina Cristina Constantinescu;

Baschet 3x3 – 8 sportivi:
Alexandra Uiuiu, Ruxandra Diana Chis, Andreea Lazar, Elisabeth Pavel, Radu Paliciuc, Ionel Victor Petrache, Bogdan Cezar Sandu, Baris Aktas; antrenor – Carmin Artemie Popa, fizioterapeut - Robert Mihai Bunea, oficial de echipa - Mihai Cristian Vacarescu;

Box – 10 sportivi:
Maria Claudia Nechita, Lenuta Lacramioara Perijoc, Paul Andrei Aradoaie, Alberto Cristian Florin Biro, Vasile Gheorghe Suciu, Marian Pita, Marian Gabriel Schiopu, Mihai Nistor, Robert Eusebiu Jitaru, Cosmin Petre Girleanu; antrenori – Valentin Vranceanu, Dumitru Dorobantu, Virgil Fasie, Adrian Lacatus; medic - Cristian Georgica Celea;

Ciclism – 4 sportivi:
Marius Cristian Petrache, Valentin Plesea, Serghei Tvetcov, Eduard Michael Grosu; antrenor - Georgios Georgiadis;

Fotbal pe plaja – 11 sportivi:
Gheorghe Andrescu, Alin Gheorghe Bugala, Liviu Valentin Croitoru, Claudiu Constantin Della, Valentin Dumitrica, Ionut Florea, Marian Maciuca, Andrei Paul Neag, Iulian Augustin Ravoiu, Cristian Emil Virtan, Daniel Zaharia; antrenor – Mihnea Marsilian Totan, maseuri – Nicolae Koposcsuk, Cornel Mateiasi; oficial de echipa – Ciprian Constantin Paraschiv;

Gimnastica artistica – 1 sportiva:
Denisa Maria Golgota; antrenor Valerian Nicolae Forminte;

Gimnastica aerobica – 5 sportivi:
Andreea Bogati, Dacian Nicolae Barna, Gabriel Bocser, Dorin Marian Brotei, Mihai Alin Popa; antrenori - Maria Fumea, Constantina Madalina Cioveie; asistent medical – Petra Teleman;

Gimnastica ritmica1 sportiva:
Andreea Cristina Verdes; antrenor – Catalina Tatiana Radu;

Judo – 13 sportivi:
Andreea Stefania Chitu, Elena Monica Ungureanu, Stefania Adelina Dobre, Alexandra Maria Pop, Corina Oana Stefan, Loredana Ohai, Alexandra Cristina Mazilu, Alexandru Constantin Raicu, Ioan Vlad Visan, Vladut George Simionescu,  Mircea Alexandru Croitoru,  Marcel Cercea, luca mihai kunszabo; antrenori – Florin Bercean, Simona Marcela Richter, Kohei Oishi; medic – Gabriela Mirela Pop; maseur – Stefan Sumandea;

Kaiac-Canoe – 13 sportivi:
Livia Adina Cale, Aurelian Madalin Ciocan, Roxana Petronela Ciur, Elena Meroniac, Laura Georgiana Plesca, Iuliana Andreea Taran, Tania Valeria Virijac, Leonid Valentin Carp, Catalin Chirila, Victor Mihalachi, Constantin Mironescu, George Sandulescu, Florin Ionut Vlase; antrenori – Florin Popescu, Petru Claudiu Ciur, Ionel Rata; medic – Ioan Stoian; asistent maseur – Florin Crauciuc;

Karate – 1 sportiv:
Bogdan Marian Florin Gogolosi; antrenor – Paul Florian Popa;

Lupte – 12 sportivi:
Lupte feminin: Alexandra Nicoleta Anghel, Catalina Axente, Kriszta Tünde Incze, Maria Alexandra Cioclea, Suzana Georgiana Seicariu; lupte greco-romane: Alin Alexuc-Ciurariu, Razvan Arnaut, George Vlad Mariea; lupte libere: Rares Daniel Chintoan, Andrei Dukov, Mihai Nicolae Palaghia, Maxim Vasilioglo; antrenori – Nikolay Ilich Stoyanov, Anton Arghira, Petrica Carare, Anatolie Ilarionovitch Guidea; medic – Adriana Camelia Limona; maseur – Marcela Scorteanu; oficial de echipa – Alin Grigore;

Sambo – 9 sportivi:
Daniela Mihaela Chiss, Diana Alexandra Kovacs, Daniela Poroineanu,  Codrina Mihaela Ionescu, Anda Mihaela Valvoi, Lorena Alexandra Podelenczki, Alina Petronela Paunescu, Gabriel Stefanita Rima, Laszlo Zsolt Szoke; antrenori – Viorel Gasca, Robert Alexandru Andreescu; maseur – Marian Dan Ciupitu;

Tenis de masa – 6 sportivi:
Elizabeta Samara, Daniela Dodean Monteiro, Bernadette Cynthia Szocs, Ovidiu George Ionescu, Cristian Pletea, Hunor Janos Szocs; antrenori – Viorel Filimon, Andrei Filimon; oficial de echipa – Mihaela Adriana Zamfir;

Tir cu arcul – 1 sportiva:
Beatrice Miklos; antrenor, Viorel Habian;

Tir sportiv – 6 sportivi:
Roxana Delia Bonte, Laura Georgeta Coman, Adela Dohotaru, Roxana Sofia Miklos, Roxana Georgiana Sidi, Alin George Moldoveanu; antrenori - Olimpiu Florin Marin, Daniela Cohanciuc, Marin Carbunaru, Florin Baban;

Varianta cu diacritice aici

La cea dintai editie a Jocurilor Europene, care a avut loc la Baku, in Azerbaidjan, in 2015, Echipa Olimpica a Romaniei a cucerit 12 medalii – trei de aur, cinci de argint, patru de bronz.