Stiri

8 mai 2019 A inceput numaratoarea inversa pana la startul Fazei Finale a editiei 2018-2019 a Gimnaziadei

Mai sunt cateva zile pana la ceremonia oficiala de deschidere a Fazei Finale a editiei 2018-2019 a Gimnaziadei, competitia scolara sportiva sustinuta de Comitetul Olimpic si Sportiv Roman (COSR) alaturi de Ministerul Educatiei Nationale (MEN) si de zece federatii nationale ale sporturilor inscrise – atletism, badminton, baschet, rugby tag, volei, handbal, fotbal, oina, tenis de masa, sah.

Alaturi de scolile finaliste si reprezentanti ai acestora, la festivitatea care va avea loc vineri, 10 mai, a.c., cu incepere de la ora 9.30, in Sala Polivalenta din incinta Complexului Olimpic “Sydney 2000” de la Izvorani, vor participa George Boroi, secretar general al COSR, membri ai Comitetului Executiv al COSR, reprezentanti ai forurilor nationale sportive, medaliati olimpici, mondiali si europeni.

Confruntarile din cadrul Fazei Finale a acestei editii a Gimnaziadei, urmeaza a avea loc in perioada 9 mai - 6 iunie a.c., in incinta Complexului Olimpic Sydney 2000 din Izvorani, la toate cele zece sporturi. Pentru podiumul final al Gimnaziadei se vor infrunta echipele finaliste din cele opt regiuni de dezvoltare economica.

Echipele finaliste la atletism:

Regiunea Nord Est: Liceul cu Program Sportiv, din Iasi (Iasi);

Regiunea Sud Est: Scoala Gimnaziala nr. 1, din Cernavoda (Constanta);

Regiunea Sud: Liceul cu Program Sportiv Viitorul, din Pitesti (Arges);

Regiunea Sud Vest: L P S „Petrache Triscu”, din Craiova (Dolj);

Regiunea Sud Vest: L P S „Cetate Deva”, din Deva (Hunedoara);

Regiunea Nord Vest: Scoala Gimnaziala „Nicolae Iorga”, din Baia Mare (Maramures);

Regiunea Centru: Scoala gimnaziala „Mihai Eminescu”, din Alba Iulia (Alba);

Regiunea Bucuresti-Ilfov: Scoala gimnaziala nr. 49, din Sector 2 (Bucuresti).

 

Echipele finaliste la baschet masculin:

Regiunea Nord Est: Colegiul National din Iasi (Iasi);

Regiunea Sud Est: Scoala gimnaziala „G.E. Palade”, din Buzau (Buzau);

Regiunea Sud: Scoala gimnaziala „Mihai Viteazu”, din Pucioasa (Dambovita);

Regiunea Sud Vest: Colegiul National „Tudor Vladimirescu”, din Targu Jiu (Gorj);

Regiunea Vest: Colegiul National „C.D. Loga”, din Timisoara (Timis);

Regiunea Nord Vest: Scoala Gimnaziala „Dacia” , din  Oradea (Bihor);

Regiunea Centru: Scoala Gimnaziala „George Cosbuc” din Tirgu Mures (Mures);

Regiunea Bucuresti-Ilfov: Scoala gimnaziala nr. 49, din Sector 2 (Bucuresti).

 

Echipele finaliste la baschet feminin:

Regiunea Nord Est: Scoala gimnaziala „Stefan Luchian”, din Moinesti (Bacau);

Regiunea Sud Est: Scoala gimnaziala „Mihai Viteazu”, din Constanta (Constanta);

Regiunea Sud: Scoala gimnaziala  „ Mircea cel Batran”, din Pitesti (Arges);

Regiunea Sud Vest: Colegiul National „Tudor Vladimirescu”, din Targu Jiu (Gorj);

Regiunea Vest: Colegiul National „P.D.Tichindeal”, din Arad (Arad);

Regiunea Nord Vest: Colegiul National „Teodor Nes”, din Salonta (Bihor);

Regiunea Centru: Scoala Gimnaziala „Al. Ceusianu”, din Reghin (Mures);

Regiunea Bucuresti-Ilfov: Colegiul National „Elena Cuza”, din Sector 6 (Bucuresti).

 

Echipele finaliste la badminton:

Regiunea Nord Est: Colegiul Tehnologic  „Spiru Haret”, din Piatra Neamt (Neamt)

Regiunea Sud Est: Scoala gimnaziala nr. 29, din Galati (Galati);

Regiunea Sud: Scoala gimnaziala, din com. Berceni (Prahova)

Regiunea Sud Vest: Liceul Tehnologic „Justinian Marina”, din Baile Olanesti (Valcea);

Regiunea Vest: Scoala gimnaziala nr. 7, din Timisoara (Timis);

Regiunea Nord Vest: Scoala Gimnaziala “Iuliu Hatieganu”, din Cluj-Napoca (Cluj);

Regiunea Centru: Scoala Gimnaziala nr. 1 din Zarnesti  (Brasov);

Regiunea Bucuresti-Ilfov: la Scoala gimnaziala nr. 129, din Sector 4 (Bucuresti).

 

Echipele finaliste la handbal feminin:

Regiunea Nord Est: Liceul cu Program Sportiv din Iasi (Iasi);

Regiunea Sud Est: Scoala gimnaziala  „Stefan cel Mare” din Galati (Galati);

Regiunea Sud: Scoala gimnaziala  „I.A. Basarabescu”din Ploiesti (Prahova);

Regiunea Sud Vest: Colegiul energetic din Ramnicu Valcea (Valcea)

Regiunea Vest: Liceul Teoretic „Traian Vuia” din Resita (Caras Severin);

Regiunea Nord Vest: Scoala gimnaziala „Nicolae Iorga” din Baia Mare (Maramures);

Regiunea Centru: Liceul cu Program Sportiv din Brasov (Brasov);

Regiunea Bucuresti-Ilfov: Scoala gimnaziala nr. 308, din Sector 4 (Bucuresti).


Echipele finaliste la handbal masculin:

Regiunea Nord Est: LPS, din Iasi (Iasi);

Regiunea Sud Est: Scoala Gimnaziala „Constantin Brancusi”, din Medgidia (Constanta);

Regiunea Sud: Liceul Teoretic „Grigore Tocilescu” din Mizil (Prahova)

Regiunea Sud Vest: Scoala Gimnaziala „ V. Mazilescu”, din Corabia (Olt);

Regiunea Vest: LPS „Banatul”, din Timisoara (Timis);

Regiunea Nord Vest: Scoala Gimnaziala „Nicolae Iorga”, din Baia Mare (Maramures);

Regiunea Centru: Scoala Gimnaziala „Aurel Mosora”, din Sighisoara (Mures);

Regiunea Bucuresti-Ilfov: Scoala Gimnaziala nr. 59, Sector 6, Bucuresti.

 

Echipele finaliste la fotbal feminin:

Regiunea Nord Est: Liceul tehnologic  "Alexandru Vlahuta" din Sendriceni - Dorohoi (Botosani);

Regiunea Sud Est: Scoala gimnaziala din Smeeni (Buzau);

Regiunea Sud: Scoala gimnaziala nr. 6, din Alexandria (Teleorman);

Regiunea Sud Vest: Scoala gimnaziala „ Regele Mihai I”, din Drobeta Turnu Severin (Mehedinti)

Regiunea Vest: Scoala gimnaziala  din Agrisu Mare (Arad);

Regiunea Nord Vest: Scoala gimnaziala  „Iuliu Hatieganu”  (Cluj);

Regiunea Centru: Scoala gimnaziala  din Stremt (Alba);

Regiunea Bucuresti-Ilfov: Scoala gimnaziala nr. 40, din Sector 2 (Bucuresti).

 

Echipele finaliste la fotbal masculin:

Regiunea Nord Est: Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri”, din Saboani (Neamt);

Regiunea Sud Est: Liceul cu Program Sportiv, din Buzau (Buzau);

Regiunea Sud: Scoala gimnaziala „Mihai Eminescu”, din Ploiesti (Prahova);

Regiunea Sud Vest: Colegiul national pedagogic „Stefan Velovan”, din Craiova (Dolj);

Regiunea Vest: Liceul cu Program Sportiv „Banatul”, din Timisoara (Timis);

Regiunea Nord Vest: Scoala gimnaziala „Ion Agarbiceanu”, din Cluj Napoca (Cluj);

Regiunea Centru: Scoala gimnaziala “Dr. Bernady Gyorgy” din Tirgu Mures (Mures);

Regiunea Bucuresti-Ilfov: Colegiul Tehnic Feroviar “Mihai I”, din Sector 1 (Bucuresti).

 

Echipele finaliste la oina feminin:

Regiunea Nord Est: Scoala gimnaziala din Gheraiesti (Neamt);

Regiunea Sud Est: Scoala gimnaziala nr. 1, din Ramnicelu (Buzau);

Regiunea Sud: Scoala gimnaziala „George Topirceanu”, din Mioveni (Arges);

Regiunea Sud Vest: Scoala gimnaziala „Amza Pelea”, din Bailesti (Dolj);

Regiunea Vest: Scoala gimnaziala Simand (Arad);

Regiunea Nord Vest: Scoala gimnaziala din Caseiu (Cluj);

Regiunea Centru: Scoala gimnaziala „Matei Basarab”, din Turnu Rosu (Sibiu);

Regiunea Bucuresti-Ilfov: Scoala gimnaziala nr. 112, din Sector 3 (Bucuresti).

 

Echipele finaliste la oina masculin:

Regiunea Nord Est: Scoala gimnaziala „Deleni”, din Maxut (Iasi);

Regiunea Sud Est: Scoala gimnaziala  nr. 1 din Radesti (Galati);

Regiunea Sud Vest: Scoala gimnaziala din Giurgita (Dolj);

Regiunea Sud: la Scoala gimnaziala nr. 1 din Curcani” (Calarasi);

Regiunea Vest: Scoala gimnaziala din Dieci (Arad);

Regiunea Nord Vest: Scoala gimnaziala nr. 1 din Dragu (Salaj);

Regiunea Centru: Scoala gimnaziala “Matei Basarab” din Turnu Rosu (Sibiu);

Regiunea Bucuresti-Ilfov: Scoala gimnaziala nr. 112, din Sector 3 (Bucuresti).

 

Echipele finaliste la sah:

Regiunea Nord Est: Colegiul national din Iasi (Iasi);

Regiunea Sud: Colegiul national „Jean Monnet”, din Ploiesti (Prahova);

Regiunea Sud Est: Scoala gimnaziala „ Al. Ciucurescu”, din Tulcea (Tulcea)

Regiunea Sud Vest: Scoala gimnaziala „ Alice Voinescu”, din Drobeta Turnu Severin (Mehedinti);

Regiunea Vest: Colegiul national „Moise Nicoara”, din Arad (Arad);

Regiunea Nord Vest: Colegiul national „Aron Voda”, din Sighetul Marmatiei (Maramures);

Regiunea Centru: Scoala gimnaziala „Mihai Eminescu”, din Alba Iulia (Alba);

Regiunea Bucuresti-Ilfov: Colegiul national „Grigore Moisil”, din Sector 6 (Bucuresti).


Echipele finaliste  la tenis de masa:

Regiunea Nord Est: Scoala gimnaziala „Tristan Tzara”, din Moinesti (Bacau)

Regiunea Sud Est: Liceul cu Program Sportiv, din Constanta (Constanta);

Regiunea Sud: Scoala gimnaziala „Acad. Marin Voiculescu”, din Giurgiu (Giurgiu);

Regiunea Sud Vest: Scoala gimnaziala „Traian”, din Craiova (Dolj);

Regiunea Vest: Scoala gimnaziala „Mihai Eminescu”, din Arad (Arad);

Regiunea Nord Vest: Scoala gimnaziala „Avram Iancu”, din Bistrita (Bistrita-Nasaud);

Regiunea Centru: Scoala gimnaziala „Ciresarii”, din Medias (Sibiu);

Regiunea Bucuresti-Ilfov: Scoala gimnaziala nr. 20, din Sector 3 (Bucuresti).

 

Echipele finaliste la rugby tag :

Regiunea Nord Est: Scoala Gimnaziala „A. I. Cuza”, din Podu Iloaiei (Iasi);

Regiunea Sud Est: Scoala Gimnaziala nr. 1, din Munteni (Galati);

Regiunea Sud: Scoala Gimnaziala nr. 4 „ Elena Cantacuzino” din Pucioasa (Dambovita);

Regiunea Sud Vest: Scoala Gimnaziala „Tache Ionescu” din Rm Valcea (Valcea);

Regiunea Vest: Scoala Gimnaziala nr. 30, din Timisoara (Timis);

Regiunea Nord Vest: Scoala Gimnaziala „Andrei Muresanu”, din Cehu Silvaniei (Salaj);

Regiunea Centru: Scoala Gimnaziala din Halciu (Brasov);

Regiunea Bucuresti-Ilfov: Liceul Teoretic „St. Odobleja”, Sector 5, Bucuresti.


Echipele finaliste la volei feminin:

Regiunea Nord Est: Colegiul National Vasile Alexandri”, din Bacau (Bacau)

Regiunea Sud: Liceul „ Iulia Zamfirescu” din Mioveni (Arges)

Regiunea Sud Est: Colegiul National „A. I. Cuza”, din Focsani (Vrancea);

Regiunea Sud Vest: Colegiul National „ Nicolae Titulescu”, din Craiova (Dolj);

Regiunea Vest: Colegiul National „C. D. Loga”, din Caransebes (Caras Severin);

Regiunea Nord Vest: Scoala Gimnaziala „ Miron Pompiliu” , din  Stei (Bihor);

Regiunea Centru: Scoala Gimnaziala „Toma Cocisiu”, din Blaj (Alba);

Regiunea Bucuresti-Ilfov: Scoala gimnaziala nr. 27, din Sector 2 (Bucuresti).

 

Echipele finaliste la volei masculin:

Regiunea Sud Est: Scoala gimnaziala nr. 11 din Buzau (Buzau)

Regiunea Sud: Scoala gimnaziala „ Oprea Iorgulescu” din Campulung Muscel (Arges)

Regiunea Sud Vest: Colegiul National „ Nicolae Titulescu”, din Craiova (Dolj);

Regiunea Vest: Scoala gimnaziala „Avram Iancu”, din Arad (Arad);

Regiunea Nord Vest: Liceul Teoretic „Al. Papiu Ilarian”, din  Dej (Cluj);

Regiunea Centru: Liceul Teoretic „Petru Maior”, din Ocna Mures (Alba);

Regiunea Bucuresti-Ilfov: Colegiul Tehnic „Mihai I”, din Sector 1 (Bucuresti).