Stiri

11 aprilie 2019 Baschetul masculin, primul sport unde au fost desemnate finalistele Gimnaziadei 2018-2019 din toate cele opt regiuni nationale

Etapa Regionala a editiei 2018-2019 a Gimnaziadei, competitie scolara sportiva sustinuta de Comitetul Olimpic si Sportiv Roman impreuna cu Ministerul Educatiei Nationale si cele zece federatii nationale ale sporturilor implicate, continua in forta in intreaga tara. Primul sport care si-a desemnat finalistele in toate cele opt regiuni de dezvoltare economica este baschetul masculin.

Echipele finaliste la baschet masculin in toate cele opt regiuni de dezvoltare economica:

Regiunea Nord Est: Colegiul National din Iasi (Iasi);
Regiunea Sud Est: Scoala gimnaziala „G.E. Palade”, din Buzau (Buzau);
Regiunea Sud: Scoala gimnaziala „Mihai Viteazu”, din Pucioasa (Dambovita);
Regiunea Sud Vest: Colegiul National „Tudor Vladimirescu”, din Targu Jiu (Gorj);
Regiunea Vest: Colegiul National „C.D. Loga”, din Timisoara (Timis);
Regiunea Nord Vest: Scoala Gimnaziala „Dacia” , din  Oradea (Bihor);
Regiunea Centru: Scoala Gimnaziala „George Cosbuc” din Tirgu Mures (Mures);
Regiunea Bucuresti-Ilfov: Scoala gimnaziala nr. 49, din Sector 2 (Bucuresti).

Echipele finaliste la baschet feminin in cinci dintre cele opt regiuni de dezvoltare economica:

Regiunea Sud: Scoala gimnaziala  „ Mircea cel Batran”, din Pitesti (Arges);
Regiunea Vest: Colegiul National „P.D.Tichindeal”, din Arad (Arad);
Regiunea Nord Vest: Colegiul National „Teodor Nes”, din Salonta (Bihor);
Regiunea Centru: Scoala Gimnaziala „Al. Ceusianu”, din Reghin (Mures);
Regiunea Bucuresti-Ilfov: Colegiul National „Elena Cuza”, din Sector 6 (Bucuresti).

Urmeaza sa-si desemnaze finalistele Regiunea Nord Est, Regiunea Sud Est, si Regiunea Sud Vest

Echipele finaliste la badminton in sapte dintre cele opt regiuni de dezvoltare economica sunt:

Regiunea Nord Est: Colegiul Tehnologic  „Spiru Haret”, din Piatra Neamt (Neamt)
Regiunea Sud: Scoala gimnaziala din com. Berceni (Prahova)
Regiunea Sud Vest: Liceul Tehnilogic „Justinian Marina”, din Baile Olanesti (Valcea)
Regiunea Vest: Scoala gimnaziala nr. 7, din Timisoara (Timis);
Regiunea Nord Vest: Scoala Gimnaziala “Iuliu Hatieganu” , din  Cluj-Napoca (Cluj);
Regiunea Centru: la Colegiul National „Avram Iancu ” din Campeni (Alba);
Regiunea Bucuresti-Ilfov: la Scoala gimnaziala nr. 129, din Sector 4 (Bucuresti).
Regiunea Sud este ultima care trebuie sa-si desemneze echipa finalista.


Echipele finaliste la handbal masculin in patru dintre cele opt regiuni de dezvoltare economica:

Regiunea Sud: Liceul Teoretic „Grigore Tocilescu” din Mizil (Prahova)
Regiunea Sud Vest: Scoala Gimnaziala „ V. Mazilescu”, din Corabia (Olt);
Regiunea Vest: LPS „Banatul”, din Timisoara (Timis);
Regiunea Centru: Scoala Gimnaziala „Aurel Mosora”, din Sighisoara (Mures).

Urmeaza sa-si desemneze finalistele Regiunea Nord Est, Regiunea Sud Est, si Regiunea Nord Vest si Regiunea Bucuresti-Ilfov.

Echipele finaliste la rugby tag s-au decis in doua dintre cele opt regiuni de dezvoltare economica

Regiunea Sud: Scoala Gimnaziala nr. 4 „ Elena Cantacuzino” din Pucioasa (Dambovita);
Regiunea Sud Vest: Scoala Gimnaziala „Tache Ionescu” din Rm Valcea (Valcea);


La atletism, fotbal feminin si oina feminin s-au stabilit primele  finaliste din cate o singura regiune de dezvoltare economica dintre cele opt :

Regiunea Sud Vest: L P S „Petrache Triscu”, din Craiova (Dolj) - atletism
Regiunea Sud Vest: Scoala gimnaziala „ Regele Mihai I”, din Drobeta Turnu Severin (Mehedinti) – fotbal feminin
Regiunea Nord Est: Scoala gimnaziala din Gheraiesti (Neamt) – oina feminin

Echipele finaliste la sah in sapte dintre cele opt regiuni de dezvoltare economica:

Regiunea Nord Est: Colegiul national din Iasi (Iasi);
Regiunea Sud: Colegiul national „Jean Monnet”, din Ploiesti (Prahova);
Regiunea Sud Est: Scoala gimnaziala „ Al. Ciucurescu”, din Tulcea (Tulcea)
Regiunea Sud Vest: Scoala gimnaziala „ Alice Voinescu”, din Drobeta Turnu Severin (Mehedinti);
Regiunea Vest: Colegiul national „Moise Nicoara”, din Arad (Arad);
Regiunea Nord Vest: Colegiul national „Aron Voda”, din Sighetul Marmatiei (Maramures);
Regiunea Bucuresti-Ilfov: Colegiul national „Grigore Moisil”, din Sector 6 (Bucuresti).

Regiunea Centru este ultima care trebuie sa-si desemneze echipa finalista.

Echipele finaliste  la tenis de masa in sase dintre cele opt regiuni de dezvoltare economica:

Regiunea Sud Est: Liceul cu Program Sportiv din Constanta (Constanta);
Regiunea Sud: Scoala gimnaziala „Acad. Marin Voiculescu”, din Giurgiu (Giurgiu);
Regiunea Vest: Scoala gimnaziala „Mihai Eminescu”, din Arad (Arad);
Regiunea Nord Vest: Scoala gimnaziala „Avram Iancu”, din Bistrita (Bistrita-Nasaud);
Regiunea Centru: Scoala gimnaziala „Ciresarii”, din Medias (Sibiu);
Regiunea Bucuresti-Ilfov: Scoala gimnaziala nr. 20, din Sector 3 (Bucuresti).

Urmeaza sa-si desemneze finalistele Regiunea Sud Vest si Regiunea Nord Est.

Echipele finaliste la volei feminin in sase dintre cele opt regiuni de dezvoltare economica:

Regiunea Nord Est: Colegiul National Vasile Alexandri”, din Bacau (Bacau)
Regiunea Sud: Liceul „ Iulia Zamfirescu” din Mioveni (Arges)
Regiunea Sud Vest: Colegiul National „ Nicolae Titulescu”, din Craiova (Dolj);
Regiunea Nord Vest: Scoala Gimnaziala „ Miron Pompiliu” , din  Stei (Bihor);
Regiunea Centru: Scoala Gimnaziala „ Toma Cocisiu”, din Blaj (Alba);
Regiunea Bucuresti-Ilfov: Scoala gimnaziala nr. 27, din Sector 2 (Bucuresti).

Urmeaza sa-si desemneze finalistele Regiunea Sud si Regiunea Vest

Echipele finaliste la volei masculin in sase dintre cele opt regiuni de dezvoltare economica:

Regiunea Sud Est: Scoala gimnaziala nr. 11 din Buzau (Buzau)
Regiunea Sud: Scoala gimnaziala „ Oprea Iorgulescu” din Campulung Muscel (Arges)
Regiunea Sud Vest: Colegiul National „ Nicolae Titulescu”, din Craiova (Dolj);
Regiunea Nord Vest: Liceul Teoretic „Al. Papiu Ilarian”, din  Dej (Cluj);
Regiunea Centru: Liceul Teoretic „Petru Maior”, din Ocna Mures (Alba);
Regiunea Bucuresti-Ilfov: Colegiul Tehnic „Mihai I”, din Sector 1 (Bucuresti).

Urmeaza sa-si desemneze finalistele Regiunea Nord Est si  Regiunea Vest.

Confruntarile in cadrul Etapei Regionale a Gimnaziadei 2018-2019 vor continua pana la finalul lunii aprilie, Fazele Finale la toate cele zece sporturi urmand a avea loc in acest an, in perioada 9 mai - 6 iunie, la Complexul Olimpic Sydney 2000 din Izvorani.