Stiri

3 aprilie 2019 Primele finaliste ale editiei 2018-2019 a Gimnaziadei au fost desemnate la cinci sporturi

Etapa Regionala a editiei 2018-2019 a Gimnaziadei, competitie scolara sportiva sustinuta de Comitetul Olimpic si Sportiv Roman alaturi de Ministerul Educatiei Nationale si cele zece federatii nationale ale sporturilor implicate, a debutat in aceasta primavara cu intreceri de badminton, handbal masculin si feminin, baschet masculin si feminin, sah si tenis de masa, sporturi la care au fost desemnate si primele echipe finaliste.

Echipele finaliste la badminton in patru dintre cele opt regiuni de dezvoltare economica sunt:

Regiunea Vest: Scoala gimnaziala nr. 7, din Timisoara (Timis);
Regiunea Nord Vest: Scoala Gimnaziala “Iuliu Hatieganu” , din  Cluj-Napoca (Cluj);
Regiunea Centru: la Colegiul National „Avram Iancu ” din Campeni (Alba);
Regiunea Bucuresti-Ilfov: la Scoala gimnaziala nr. 129, din Sector 4 (Bucuresti).

Echipele finaliste la handbal feminin in sapte dintre cele opt regiuni de dezvoltare economica:

Regiunea Sud Est: Scoala gimnaziala Stefan cel Mare din Galati (Galati);
Regiunea Sud: Scoala gimnaziala  „I.A. Basarabescu”din Ploiesti (Prahova);
Regiunea Sud Vest: Colegiul Energetic din Ramnicu Valcea (Valcea)
Regiunea Vest: Liceul Teoretic “Traian Vuia” din Resita (Caransebes);
Regiunea Nord Vest: Scoala gimnaziala „Nicolae Iorga” din Baia Mare (Maramures);
Regiunea Centru: Liceul cu Program Sportiv din Brasov (Brasov);
Regiunea Bucuresti-Ilfov: Scoala gimnaziala nr. 308, din Sector 4 (Bucuresti).

Echipele finaliste la sah in cinci dintre cele opt regiuni de dezvoltare economica:

Regiunea Nord Est: Colegiul national din Iasi (Iasi);
Regiunea Sud: Colegiul national „Jean Monnet”, din Ploiesti (Prahova);
Regiunea Vest: Colegiul national „Moise Nicoara”, din Arad (Arad);
Regiunea Nord Vest: Colegiul national „Aron Voda”, din Sighetul Marmatiei (Maramures);
Regiunea Bucuresti-Ilfov: Colegiul national „Grigore Moisil”, din Sector 6 (Bucuresti).

Echipele finaliste  la tenis de masa in sase dintre cele opt regiuni de dezvoltare economica:

Regiunea Sud Est: Liceul cu Program Sportiv din Constanta (Constanta);
Regiunea Sud: Scoala gimnaziala „Acad. Marin Voiculescu”, din Giurgiu (Giurgiu);
Regiunea Vest: Scoala gimnaziala „Mihai Eminescu”, din Arad (Arad);
Regiunea Nord Vest: Scoala gimnaziala „Avram Iancu”, din Bistrita (Bistrita-Nasaud);
Regiunea Centru: Scoala gimnaziala „Ciresarii”, din Medias (Sibiu);
Regiunea Bucuresti-Ilfov: Scoala gimnaziala nr. 20, din Sector 3 (Bucuresti).

La baschet masculin, baschet feminin si handbal masculin s-au stabilit primele echipe finaliste din cate o singura regiune de dezvoltare economica dintre cele opt :
Regiunea Vest: Colegiul National „C.D. Loga”, din Timisoara (Timis) - baschet masculin;
Regiunea Centru: Scoala gimnaziala „Al. Ceusianu”, din Reghin (Mures) - baschet feminine;
Regiunea Vest: Liceul cu Program Sportiv „Banatul”, din Timisoara (Timis) - handbal masculin.

Confruntarile in cadrul Etapei Regionale a Gimnaziadei 2018-2019 vor continua pana la  finalul lunii aprilie, Fazele Finale la toate cele zece sporturi urmand a avea loc in acest an, in perioada 9 mai - 6 iunie, la Complexul Olimpic Sydney 2000 din Izvorani.