Stiri

9 noiembrie 2018 Laureatii editiei 2018 a concursului UN CONDEI NUMIT FAIR-PLAY, pe podium, la Casa Olimpica

Laureatii celei de-a XVIII-a editii a concursului national de literatura si jurnalism sportiv „Un condei numit Fair-Play” au fost premiati in cadrul unei gale care a avut loc la Casa Olimpica, din Bucuresti, sediul Comitetului Olimpic si Sportiv Roman. Premiile au fost oferite de medaliatii olimpici Simona Tabara Amanar, Ionela Tirlea, Laura Carlescu Badea si alte personalitati ale lumii sportive si culturale romanesti.

Evenimentul este sustinut, in fiecare an, de catre Comitetul Olimpic si Sportiv Roman (COSR), prin Academia Olimpica Romana (AOR), in parteneriat cu Ministerul Educatiei Nationale (MEN) prin intermediul Inspectoratelor Scolare Judetene.

Concursul s-a desfasurat pe trei categorii de varsta (7-10 ani, 11-14 ani, 15-18 ani), la urmatoarele sectiuni: Poezie, Proza si Cronica-Reportaj, pentru fiecare din acestea fiind acordate: un premiu I, un premiu II, un premiu III si cate 5 mentiuni. Premiul Special se acorda unui sportiv legitimat la un Club Sportiv, indiferent de sectiunea si categoria de varsta la care a participat.

De la fazele judetene au fost promovate pentru faza nationala  315  lucrari provenite de la 101 unitati de invatamant din 23 de judete (Arad, Arges, Bacau, Bihor, Botosani, Brasov, Buzau, Constanta, Covasna, Dolj, Ilfov, Harghita, Hunedoara, Maramures, Mehedinti, Mures, Neamt, Salaj, Suceava, Teleorman, Valcea, Vaslui, Vrancea) si Municipiul Bucuresti.

Juriul, prezidat de catre prof. dr. Mina-Maria Rusu, inspector general de limba si literatura romana in cadrul Ministerului Educatiei Nationale, i-a avut in componenta pe Alexandra Mocanu (profesor de limba si literatura romana  la Colegiul National „Alexandru Ioan Cuza” din Alexandria si inspector de specialitate la Inspectoratul Scolar Judetean Teleorman), Stefania Vasilica Duminica (profesor la Scoala Gimnaziala „Prof. Ion Visoiu” din Chitila), Rori Maria Gherghisor (profesor la Scoala Gimnaziala „Prof. Ion Visoiu” din Chitila), Sergiu Gârleșteanu (profesor de educatie fizica si sport la Scoala Gimnaziala nr. 197 din București) si Sorin Marian Rusu (jurnalist sportiv la TV Digi Sport).

Simona Tabara Amanar, directorul AOR, a multumit tuturor celor prezenti pentru implicare si a remarcat continuitatea si popularitatea de care se bucura acest concurs. „Este prima mea participare in calitate de director al Academiei Olimpice Romane la concursul Un condei numit Fair-Play si sunt extrem de emotionata si bucuroasa ca exista atatia copii talentati care iubesc sportul. Sper sa continuam traditia si sa dam posibilitatea elevilor sa-si exprime in scris dragostea pentru sport si fair-play si in anii urmatori. Lucrarile acestei editii sunt deosebite ca si autorii lor pe care ii asteptam cu lucrari cel putin la fel de valoroase si la concursul de anul viitor”, a spus Simona Tabara Amanar.

Evenimentul a fost completat cu momentele artistice oferite de elevii Scolii Gimnaziale de Muzica nr. 1 „Iosif Sava” din Bucuresti.

Premiantii concursului national de literatura si jurnalism sportiv „Un condei numit Fair-Play” - editia a XVIII-a:

POEZIE

Categoria 7 - 10 ani

Premiul I: Scutaru Andra - Iulia – Scoala Gimnaziala „Nicolae Buleu”, Margineni, judetul Neamt; profesor indrumator: Apetrei Lucia Mihaela
Premiul II: Bota Eric – Scoala Gimnaziala „Liviu Rebreanu”, Targu-Mures; profesor indrumator: Morariu Crina Claudia
Premiul III: Dicu Alecsandru – Liceul de Arte „Marin Sorescu”, Craiova; profesor indrumator: Boiangiu -Diaconu Viorica-Liliana și Trusca Claudia
Mentiune I: Zamfir Adriana – Liceul de Arte „Marin Sorescu”, Craiova; profesor indrumator: Boiangiu -Diaconu Viorica-Liliana și Trusca Claudia
Mentiune II: Gugu Erich – Liceul de Arte „Marin Sorescu”, Craiova; profesori indrumatori: Popa Alunita si Trusca Claudia
Mentiune III: Berki Ioana Elena – Scoala Gimnaziala „Liviu Rebreanu”, Tirgu-Mures; profesor indrumator: Morariu Codrut Gabriel
Mentiune IV: Mat Valentin – Scoala Gimnaziala „Liviu Rebreanu”, Tirgu-Mures; profesor indrumator: Morariu Codrut Gabriel
Mentiune V: Ciobanu Cristina – Scoala Gimnaziala „Stroe S. Belloescu”, Barlad, judetul Vaslui; profesor indrumator: Porumb Maria

Categoria 11-14 ani

Premiul I: Barbu Daria Maria – Colegiul National „Fratii Buzesti”, Craiova; profesori indrumatori :Cismaru Crina Maria si Vasile Daniel
Premiul II: – Cismaru Theodor Alexe – Colegiul National „Fratii Buzesti”, Craiova; profesori indrumatori: Cismaru Crina Maria si Preda Daniela
Premiul III: Iordache Iustin – Scoala Gimnaziala nr. 197, Bucuresti; profesor indrumator: Iordache Elisabeta
Mentiune I: Andrei Constantin-Alexandru,  Scoala Gimnaziala nr. 10, Rm. Valcea; profesor indrumator: Burca Andreea-Luminita
Mentiune II: Boboc Emanoel – Colegiul National „Emil Racovita”, Bucuresti; profesor indrumator: Barbut Ramona Brindusa
Mentiune III: Stolniceanu Tudor – Scoala Gimnaziala „Miron Costin”, Bacau; profesor indrumator: Grosu Elena-Alina
Mentiune IV: Sfetea Catalina Maria - Colegiul National „Emil Racovita”, Bucuresti; profesor indrumator: Barbut Ramona Brindusa
Mentiune V: Georgescu Ioana Teodora – Scoala Gimnaziala „Ion Pillat”, Pitesti; profesor indrumator: Luca Anda

Categoria 15-18 ani

Premiul I: Stoian Steluta Roxana – Liceul de Arte „Marin Sorescu”, Craiova, judetul Dolj; profesori indrumatori: Enea Gela si Grigorescu Ionel
Premiul II: Ion Andra Maria – Colegiul National „Elena Cuza”, Craiova; profesor indrumator: Dalea Ionica
Premiul III: Deliu Mihai-Victor – Colegiul National „Carol I”, Craiova; profesor indrumator: Pricina Anca
Mentiune I: Vlad Andrada Floriana – Colegiul National Sportiv „Cetate”, Deva; profesor indrumator: Vlad Adriana
Mentiune II: Iliuta Adina – Liceul Teoretic „Constantin Brancoveanu”, Dabuleni, judetul Dolj; profesor indrumator: Zaria Alina-Mariana
Mentiune III: Mirea Daria – Colegiul National „Carol I”, Craiova, judetul Dolj; profesor indrumator: Diaconu Raluca Mihaela
Mentiune IV: Danila Ilona – Colegiul National „A.T.Laurian”, Botosani; profesori indrumatori: Coca Dorica si Alecsa Elena
Mentiune V: Popescu Maria – Colegiul National „Anastasescu”, Rosiorii de Vede; profesor indrumator: Iliescu Eliz

PROZA

Categoria 7 - 10 ani

Premiul I: Petrescu Erika-Nicola – Scoala Gimnaziala nr. 14, Drobeta Turnu Severin; profesor indrumator: Cornea Mariana
Premiul II: Badiu Raul – Scoala Gimnaziala „Liviu Rebreanu”, Targu Mures; profesor indrumator: Morariu Crina Claudia
Premiul III: Terzea Sabina – Palatul Copiilor Pitesti; profesor indrumator: Marineata Simona
Mentiune I: Talea Ana-Miruna – Colegiul National „Fratii Buzesti”, Craiova; profesori indrumatori: Bicica Geanina si Cioc Aurelia
Mentiune II: Gird Vlad – Scoala Gimnaziala Nr. 14, Drobeta Turnu Severin; profesor indrumator: Cornea Mariana
Mentiune III: Popescu Rebeca – Liceul de Arte „Marin Sorescu”, Craiova; profesori indrumatori: Boiangiu-Diaconu Viorica-Liliana si Trusca Claudia
Mentiune IV: Breaz Alesia – Scoala Gimnaziala „Liviu Rebreanu”, Targu Mures; profesor indrumator: Morariu Crina Claudia
Mentiune V: Filpisan Ilinca – Scoala Gimnaziala „Liviu Rebreanu”, Targu Mures; profesor indrumator: Morariu Crina Claudia
 
Categoria 11-14 ani

Premiul I: Scornea Roxana Elena – Colegiul Tehnic Energetic „Dragomir Hurmuzescu”, Deva; profesor indrumator: Tripa Felicia
Premiul II: Oistric Olivia-Andreea – Scoala Gimnaziala „Ioan Cernat”, Havirna, jud. Botosani; profesor indrumator: Aionesa Ionela
Premiul III: Nistor Teodora – Scoala Gimnaziala „Al. I. Cuza”, Bacau; profesor indrumator: Manolachi Ionela
Mentiune I: Obadariu Iasmina – Scoala Profesionala Corlatel, jud. Mehedinti; profesor indrumator: Gantolea Narcisa
Mentiune II: Mercioniu Georgiana – Scoala Gimnaziala nr. 6, Drobeta Turnu Severin; profesor indrumator: Iliescu Sorinela
Mentiune III: Calcan Bianca-Maria – Palatul Copiilor Pitesti; profesor indrumator: Marineata Simona
Mentiune IV: Sandulescu Ancuta – Scoala Gimnaziala „Zaharia Stancu”, Rosiorii de Vede; profesor indrumator: Stavarache Gina
Mentiune V: Patratanu Razvan-Andrei – Scoala Gimnaziala „Al. I. Cuza”, Bacau; profesor indrumator: Dalcu-Nastase Elena-Tatiana

Categoria 15-18 ani

Premiul I: Cotet-Serban Georgiana – Liceul Teoretic „Constantin Brancoveanu”, Dabuleni, judetul Dolj; profesor indrumator: Zaria Alina-Mariana
Premiul II: Popa Andreea – Palatul Copiilor Pitesti; profesor indrumator: Marineata Simona
Premiul III: Dorobantu Hariton Palatul Copiilor Pitesti; profesor indrumator: Marineata Simona
Mentiune I: Smarandescu Ioana – Palatul Copiilor Pitesti; profesor indrumator: Marineata Simona
Mentiune II:  Bala Larisa Florentina – Colegiul National „Carol I”, Craiova; profesor indrumator: Pricina Anca
Mentiune III:  Gheorghiu Iuliana – Colegiul National „Cuza Voda”, Husi, judetul Vaslui; profesor indrumator: Ghita-Enache Stela
Mentiune IV:  Cristescu Andrei Daniel – Colegiul National „Fratii Buzesti”, Craiova; profesori indrumatori: Simon Aurora si Elena Marina
Mentiune V:  Balasescu Elena Madalina – Liceul Teoretic „Iulia Zamfirescu”, Mioveni, judetul Arges; profesor indrumator: Vrinceanu Georgiana

CRONICA-REPORTAJ

Categoria 7 - 10 ani


Premiul I: Bucsa Ioana – Scoala Gimnaziala Nr. 12, Brasov; profesor indrumator:  Anca Vlad
Premiul II: Podar Maria – Scoala Gimnaziala „Liviu Rebreanu”, Targu Mures; profesor indrumator: Morariu Codrut Gabriel
Premiul III: Vancea Alexandra – Scoala Gimnaziala „Liviu Rebreanu”, Targu Mures; profesor indrumator: Morariu Codrut Gabriel
Mentiune I: Blaga Flavius – Scoala Gimnaziala „Liviu Rebreanu”, Targu Mures; profesor indrumator: Morariu Crina Claudia
Mentiune II: Onofrei Gabriela – Scoala Gimnaziala „Stroe S. Belloescu”, Barlad; profesor indrumator: Porumb Maria
Mentiune III: Gheorghiu Nicholas - Scoala Gimnaziala „Stroe S. Belloescu”, Barlad; profesor indrumator: Porumb Maria
Mentiune IV: Pavaleanu Ioana Maria – Colegiul tehnic Energetic „Dragomir Hurmmuzescu”, Deva; indrumator: Borzei Mariana-Rodica
Mentiune V: Raducanita Alexandru – Scoala Gimnaziala nr. 14, Drobeta Turnu Severin; indrumator: Gaman Camelia
 
 Categoria 11-14 ani

Premiul I: Suteu Darius Catalin – Colegiul tehnic „Transilvania”, Deva; profesor indrumator: Manea Raluca
Premiul II: Jugureanu Ioana Iris – Colegiul National „Emil Racovita”, Bucuresti; profesor indrumator: Barbut Ramona Brindusa
Premiul III: Borzei Catalin – Colegiul Tehnic Energetic „Dragomir Hurmuzescu”, Deva; profesor indrumator: Tripa Felicia
Mentiune I: Bumbea Radu – Scoala Gimnaziala „Decebal”, Craiova; profesor indrumator: Nuta Angelica
Mentiune II: Isacovici Iulia Maria – Scoala Gimnaziala „Traian”, Pitesti; profesor indrumator: Isacovici Gabriela
Mentiune III: Nica Ana-Maria – Scoala Gimnaziala „Prof. Ion Visoiu”, Chitila; profesor indrumator: Gheorghisor Ioan
Mentiune IV: Feceu Daria – Liceul cu Program Sportiv, Arad; profesor indrumator: Korosi Ramona
Mentiune V: Voine Sandra Mihaela – Scoala Gimnaziala „Mihai Eminescu”, Rosiorii de Vede; profesor indrumator: Ionescu Emilia

Categoria 15-18 ani

Premiul I: Badea Iulia Camelia – Colegiul National „Fratii Buzesti”, Craiova; profesori indrumatori: Simon Aurora si Cioc Aurelia
Premiul II: Mihailescu Andra Antonia – Colegiul National „Petru Rares”, Suceava; profesor indrumator: Cirstian Gheorghe
Premiul III: Popescu Razvan – Colegiul National Pedagogic „Stefan Velovan”, Craiova; profesori indrumatori: Simona Elena Pirvu si Jeni Lupu-Banga
Mentiune I: Olteanu Maria Valentina – Colegiul National „Fratii Buzesti”, Craiova; profesori indrumatori: Simon Aurora si Elena Marina
Mentiune II: Covaciu Dan – Colegiul National Sportiv ”Cetate”, Deva; profesor indrumator: Vlad Adriana
Mentiune III: Holban Claudiu – Colegiul Tehnic „Dimitrie Dima”, Pitesti; profesor indrumator: Tanase Loredana
Mentiune IV: Patru Flavia – Liceul Tehnologic „Horia Vintila”, Segarcea, jud. Dolj; profesor indrumator: Sancea Nicoleta-Cristina
Mentiune V: Vacarciuc Mihail – Colegiul Tehnic de Comunicatii „Nicole Vasilescu Karpen”, Bacau; profesor indrumator: Ciorcila Camelia

Premiul special pentru un sportiv legitimat: Bucsa Ioana – Scoala Gimnaziala nr. 12, Brasov; profesor indrumator: Anca Vlad