Stiri

15 octombrie 2018 Rezultatele sportivilor romani in Ziua 8 a JOT Buenos Aires 2018

In cea de-a opta zi competitionala a Jocurilor Olimpice de Tineret de la Buenos Aires,  sportivul roman cel mai aproape de podium a fost gimnastul Gabriel Burtanete. In finala de la sarituri, a executat excelent prima sa saritura, cu gradul de dificultate 5.200, cel mai mare grad de dificultate din concurs, si a primit cel mai mare punctaj - 14.466 p. Din pacate, la cea de doua saritura, cu acelasi grad de dificultate, a ratat aterizarea si a fost penalizat cu 0.300. Cu un punctaj total de 13.683 p, s-a clasat pe locul 5.

Toate rezultatele sportivilor romani in Ziua 8:

Gimnastica artistica:
- sarituri masculin - Gabriel Burtanete - Locul 5 in FINALA;

Tenis de masa: - echipe mixte - Andreea Dragoman, Cristian Pletea - in Sferturile de finala, echipa ROMANIEI a pierdut, 0-2, in fata reprezentativei Taipei China (Pei-Ling Su /Yun-Ju Lin), dupa ce in optimile de finala, echipa ROMANIEI a invins cu 2-1 reprezentativa Indiei (Archana Girish Kamath si Manav Vikash Thakkar);