Stiri

10 octombrie 2018 Andreea Dragoman, MEDALIE DE BRONZ la JOT Buenos Aires 2018, prima jucatoare de tenis de masa din Europa pe podiumul JOT

In competitia de tenis de masa din cadrul Jocurilor Olimpice de Tineret de la Buenos Aires, Andreea Dragoman s-a impus in cinci seturi (4-1) in finala mica a intrecerilor feminine de simplu si a cucerit medalia de bronz.

Partida a inceput echilibrat, dar primul set a fost castigat, cu 11-8, de adversara sa, indianca Archana Girish Kamath.

Cu un serviciu eficient, Andreea a revenit spectaculos in setul urmator. A reusit sa recupereze un handicap de 5 puncte si si-a adjudecat setul (11-8),  echilibrand situatia la seturi (1-1). A preluat apoi conducerea (2-1) si s-a distantat la 3-1 dupa ce in setul 4 a castigat sase puncte consecutive. Setul 5 s-a dovedit a fi decisiv, reprezentanta Romaniei incheind victorioasa partida.

Andreea Dragoman a urcat pe cea de-a treia treapta a podiumului, devenind prima jucatoare de tenis de masa din Europa medaliata la o editie a JOT.

Bronzul cucerit de Andreea Dragoman este a 7-a medalie pentru Romania la JOT Buenos Aires 2018.